Boğaz Turları, İstanbul

Istanbul-Bogaz-Turu

Tarih boyunca farklı medeniyetlerin buluştuğu en önemli coğrafyalardan biri olan İstanbul, Asya ve Avrupa kıtasını ayıran muhteşem boğazı ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. Osmanlı ve Bizans imparatorluklarına başkentlik yapan İstanbul’u keşfetmek için en iyi yöntemlerden biri boğaz turlarına katılmak.

İstanbul boğaz turları, dünyada iki kıtada kurulu tek şehir olan İstanbul’un güzelliklerini hissetmek, deniz havası almak, tarihi ve doğal güzellikleri keyifle izlemek için en güzel aktiviteler arasında.

Istanbul-Bogaz-Turu

İstanbul Boğaz Turları 🛥️

İstanbul’un tarihi ve doğal güzelliklerini farklı bir açıdan görmeyi sağlayan boğaz turları hem özel firmalar hem de İstanbul Şehir Hatları’na bağlı vapur ve teknelerle gerçekleştiriliyor.

Eminönü, Kabataş, Ortaköy, Beşiktaş, Avcılar, Üsküdar ve Arnavutköy gibi noktalardan kalkan özel firmalara ait tekneler, turun kapsamına göre belirlenen süre ile İstanbul Boğazı kıyılarında süzülüyor. Dentur Avrasya firmasının Milli Saraylar işbirliği ile gerçekleştirdiği Milli Saraylar uğramalı hop on hop off turları sahildeki tarihi ve turistik noktalarda duraklayarak boğazın muhteşem güzelliklerini tarihle bütünleştiriyor.

Şehir Hatları boğaz turlarında ise uzun, kısa ve mehtap turu olmak üzere üç ayrı turla İstanbul Boğazı’nın tadını çıkarmak mümkün. İstanbul Boğazı’nda boğaz turu yapan firmalardan bir diğeri de Turyol. Turyol’un Eminönü, Üsküdar ve Karaköy çıkışlı boğaz turları bulunuyor.

İstanbul boğaz turları süreleri boğaz turunu gerçekleştiren firma ve güzergaha göre değişiyor. En kısa boğaz turu 1 saat 40 dakikadan başlıyor, 2 saat, 6 saat gibi orta ve uzun süreli alternatifler de bulunuyor.

1. Şehir hatları boğaz turları

İstanbul şehir hatları boğaz turları kısa, uzun ve mehtap turu olmak üzere 3 farklı alternatife sahip.

Istanbul-Bogaz-Turlari

Şehir Hatları kısa boğaz turu (2 saat): Haftanın 7 günü Şehir Hatları tarafından gerçekleştirilen kısa boğaz turunda gemi Eminönü İskelesi’nden kalkarak Üsküdar ve Ortaköy iskelelerine uğruyor. Dönüşte de Ortaköy ve Üsküdar iskelelerine uğrayan gemi turu Eminönü İskelesi’nde sonlandırıyor.

Şehir Hatları kısa boğaz turu 1 Ekim-31 Mart döneminde cumartesi, pazar ve tatil günlerinde, 1 Nisan-30 Ağustos döneminde ise her gün gerçekleştiriliyor. Gemiler Eminönü’nden 14.30’da hareket ediyor. 14.45’te Üsküdar, 15.00’te Ortaköy’e ulaşıyor. Dönüşte 16.00’da Ortaköy, 16.15’te Üsküdar ve son durak olan Eminönü İskelesi’ne 16.30’da ulaşıyor.

Şehir Hatları uzun boğaz turu (6 saat): Haftanın 7 günü Şehir Hatları tarafından gerçekleştirilen uzun boğaz turunda 10.35’te Eminönü İskelesi’nden hareket eden gemi, 10.50’de Beşiktaş, 11.05’te Üsküdar, 11.35’te Kanlıca, 12.05’te Sarıyer, 12.15’te Rumeli Kavağı ve 12.25’te Anadolu Kavağı’na ulaşıyor. Anadolu Kavağı İskelesi’nde 15.00’e kadar mola veren gemi yeniden hareket ettikten sonra 15.10’da Rumeli Kavağı, 15.20’de Sarıyer, 15.40’da Kanlıca, 16.10’da Üsküdar, 16.25’te Beşiktaş’a uğrayıp 16.40’ta Eminönü’nde ulaşıyor.

Sehir-Hatlari-Bogaz-Turu

Şehir Hatları Boğaz Turları Ücret Tarifesi

UZUN BOĞAZ TURU (Gidiş-Dönüş)65 TL
UZUN BOĞAZ TURU (Tek Yön)39 TL
UZUN BOĞAZ TURU (12 yaş altı)(Gidiş-Dönüş)32,50 TL
UZUN BOĞAZ TURU (12 yaş altı)(Tek Yön)16 TL
KISA BOĞAZ TURU32 TL
KISA BOĞAZ TURU (12 yaş altı)16 TL
MEHTAP TURU52 TL
Uzun/Kısa Boğaz Turu, Mehtap Turu (0-6 yaş)Ücretsiz

2. Milli Saraylar uğramalı hop on hop off boğaz turları

Dentur Avrasya firmasının Milli Saraylar işbirliği ile haftanın 7 günü gerçekleştirdiği Milli Saraylar uğramalı hop on hop off boğaz turları, Kabataş ve Beşiktaş Dentur Avrasya Terminali’nden hareket ediyor. 1 saat 40 dakika süren turda Kabataş’tan yola çıkan tekneler sırasıyla Beşiktaş, Emirgan, Küçüksu Kasrı, Beylerbeyi Sarayı’na yanaşıyor ve yine gezinin başlangıç noktası Kabataş’ta turunu tamamlıyor.

Turlar haftanın 7 günü 11.45, 12.45, 13.45, 14.45, 15.45, 16.45 ve 17.45’te Kabataş’tan başlıyor 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30, 18.30 ve 19.30’da Kabataş İskele’de sona eriyor. Teknelerin yanaştığı iskelelerden de bilet alarak tek yön olarak tura katılmak mümkün. 

Tek yön bilet satışları sadece Emirgan, Küçüksu ve Beylerbeyi iskelelerinde yapılıyor. Tura katılan ve Sakıp Sabancı Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenler müze girişinde tur biletini göstererek indirimli giriş ücreti ödüyor. Tur kapsamında istenilen durakta inip sonraki saatlerde yanaşan teknelere binerek özgürce boğazı keşfedebilirsiniz.

3. Turyol boğaz turları

Turyol firmasının İstanbul Boğazı’nda düzenlendiği boğaz turları Eminönü, Üsküdar, Kadıköy, Karaköy iskelelerinden hareket ediyor. Haftanın 7 günü düzenli yapılan seferler gün içerisinde sık aralıklarla gerçekleştiriliyor.

Bogaz-Turlari-Istanbul

4. Özel firmalar tarafından gerçekleştirilen boğaz turları

İstanbul Boğazı’nda Şehit Hatları ve Dentur Avrasya dışında birçok özel firma tarafından da konsept ve kişiye özel boğaz turları düzenleniyor. Türk dizilerinde İstanbul Boğazı görüntülerinin sık sık kullanılması ve dizilerin yurt dışında popüler olması nedeniyle özellikle yabancı turistlerin kişiye özel konsept boğaz turlarına olan ilgisi artmış durumda.

Hem Anadolu hem de Avrupa yakasından hareket eden tekneler kısa ve uzun olmak üzere tamamen isteğe bağlı şekilde hizmet veriyor. Boğaz turu sırasında yatta doğum günü, evlilik yıl dönümü, evlilik teklifi, nişan, mezuniyet, yüzme turu, düğün, iftar, kahvaltı, öğle ya da akşam yemeği, iş yemeği, bekarlığa veda kutlamaları ve konsept kutlamalar gerçekleştiriliyor.

Lazerli gösteri, yemekli-yemeksiz ve alkollü-alkolsüz davetlerde kayıttan ya da canlı müzik yayını ile profesyonel video ve fotoğraf çekimi istekleri de karşılanıyor.

Özel firmalar tarafından gerçekleştirilen İstanbul boğaz turlarında ücret katılımcı kişi sayısı, etkinlik detayı ve tur süresine bağlı olmak üzere 5.000 TL ile 50.000 TL arasında değişiyor. Tekneler aktivitenin detayına göre en fazla 40 kişi kabul ediyor.

Boğaz turu sırasında görülecek tarihi yapılar

Bogaz-Turu-Fiyatlari
Beylerbeyi Sarayı

İstanbul Boğaz Turu’nun en güzel yanlarından biri kentin trafiğine takılmadan İstanbul’un sembol tarihi yapılarını denizden görme, istediğiniz noktada inip boğazın tadını çıkarabilmeniz.

İstanbul boğaz turu sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün altından geçerek iki köprünün ihtişamını hissedebiliyorsunuz. Boğaz turlarında görebileceğiniz tarihi yapılar arasında Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı başta olmak üzere Esma Sultan, Sait Halim Paşa, Ferik Ahmet Akif ve Bahai yalıları bulunuyor. 

Büyük Mecidiye, Bezm-i Alem Valide Sultan camileri ile Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı da boğaz turlarının en güzel manzarasına tanık olabileceğiniz yapılarından.

  1. Özel firmalardan birinin düzenlemiş olduğu bir tura katılmıştım, İstanbul boğazının o eşsiz güzelliğini mutlaka görmelisiniz, şiddetle tavsiye ediyorum 🙂

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like