Bozcaada’da Görülecek 10 Yer

Bozcaada-Gorulecek-Yerler

Çanakkale‘nin Bozcaada adası, son yıllarda alternatif tatil destinasyonu arayanların gözdesi. Zengin tarihi ve kültürel dokusu, bakir koyları, muhteşem günbatımı manzarası, leziz yemekleri ve hoşgörünün hakim olduğu gündelik yaşamı ile tatilciler Bozcaada’yı tercih ediyor.

İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlerden ulaşımın kolay olması, romantik bir hafta sonu, doğayla baş başa huzurlu bir tatil deneyimi imkanı sunması, sanat ve kültür dolu zaman geçirmek isteyenler için Bozcaada yükselen bir değer. Son yıllarda ismini daha da sıklıkla duyduğumuz Bozcaada, özellikle bahar döneminde sakin ve huzurlu bir kaçış rotası.

Vahşi tüketim kültürüne yenilmeyen Bozcaada sokakları ve birbirinden güzel Bozcaada pansiyonları farklı bütçeler için uygun tatil imkanı sunuyor.

Bozcaada Görülecek 10 Yer

1. Bozcaada Kalesi

Bozcaada-Gorulecek-Yerler

Bozcaada’nın en önemli sembollerinden biri olan Bozcaada Kalesi, adaya her gün onlarca kişi taşıyan feribotla adaya yaklaşırken adada karşınıza çıkan ilk yapı. Türkiye‘de korunarak günümüze ulaşan en iyi kaleler arasında yer alan Bozcaada Kalesi’nin tarihi geçmişi Fenikelilere kadar uzanıyor. Cenevizliler ve Venedikliler döneminde de korunan ve geliştirilen kale içerisinde Osmanlı Döneminde inşa edilen 2 cami de bulunuyor.

Bozcaada’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Bozcaada Kalesi’nin iç avlusuna girmek için köprüden geçiliyor. Yaz döneminde haftanın 7 günü 08.30-19.30 saatleri arasında ziyaretçiye açık olan kaleye giriş ücreti tam 10, öğrenci 5 TL. Bozcaada Kalesi’nde Müze Kart geçerli değil. Bozcaada çevresinde yapılan kazılarda bulunan arkeolojik eserlerle denizden çıkarılan amforalar kale içinde sergileniyor.

2. Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaadada-Gorulecek-Yerler

Yıllar boyunca Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı Bozcaada’da Rumların izlerini adanın dört bir köşesinde görmek mümkün. Bozcaada merkezde yer alan Rum Mahallesi, bu dokuyu hissedebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

Ayvalık’ın daracık tarihi sokaklarını ve o sokaklarda yer alan yapıları anımsatan Bozcaada Rum Mahallesi, kapılarının önünde rengarenk çiçeklerin bulunduğu tarihi evler, güler yüzlü insanlar ve komşuluk kültürüne tanık olmak için şahane bir yer.

Bozcaada Rum Mahallesi, adanın doğal fotoğraf platosu haline gelmiş. Ada ziyaretçileri sokaklarda yürürken her bir köşede fotoğraf çekiliyor, meyhane ve şaraphanelerde soluklanıyor, adanın tadını çıkarıyor.

3. Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada-Meryem-Kilisesi

Bozcaada Rum Mahallesi’nin tam ortasında bulunan Meryem Ana Kilisesi, Bozcaada’da ibadete açık tek kilise özelliğini taşıyor. Venedikliler döneminde inşa edilen bir yapı üzerinde 1868 yılında yapılan çalışmalarla kiliseye dönüşen yapı, yalnızca pazar günü ziyarete açık.

Yakın geçmişte birkaç kez restore edilen ve 2007 yılında yapılan kule restorasyonu ile ada merkezine eski siluetini kazandıran kilisede pazar ayini her pazar sabah 08.00’de başlıyor. Kiliseyi ziyaret etmek isteyenlerin pazar ayininde hazır olmaları gerekiyor.

4. Sanat galerileri

Bozcaada-Sokaklari

Bozcaada birçok sanatçı ve aydın için büyük şehirlerden kaçıp, sanatlarını icra ettikleri bir merkez özelliğinde. Daha Bozcaada bu kadar popüler değilken bile birçok sanatçı evini, yaşamını Bozcaada’ya taşımış, gündelik koşturmalardan uzak sanatıyla uğraşıyordu.

Yıllar süren bu birikimin eseri olarak Bozcaada’nın kültür sanat yaşamı da bir hayli canlı. Yaz günlerinde ressamların evleri, adanın daracık sokakları birer sergi alanına dönüşüyor. Birbirinden güzel eserlerin sergilendiği galeriler, adanın huzurlu atmosferine katkı sağlıyor.

5. Bozcaada Müzesi

Bozcaada-Muzesi

Bozcaada Müzesi ve Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi, Hakan Gürüney’in sahip olduğu 6 binden fazla belge ve objeden oluşan Bozcaada Koleksiyonu’nun önemli bir bölümünün sergilendiği, kategorik ve ve farklı dönemleri hikayeleştiren bölümlerde ada tarihine, kültürüne ve yaşamına tanıklık edebileceğiniz bir yer.

Müzeye ev sahipliği yapan bina içinde yaşayan ailenin 1950’de Avustralya göçüyle birlikte bakımsız kaldıktan sonra kaymakamlık tarafından müzeye tahsis edilmiş. Müzenin zemin katında 1925-1965 yılları arasında Bozcaada günlük yaşamını anlatan kurgusal mekanlar, birinci katında ise bağcılık ve şarapçılık tarihi anlatılıyor.

Müzeye giriş ücreti ilköğretim öğrencileri 5 TL, yetişkinler 10 TL. Müze sabah 10.00’dan akşam 8’e kadar açık.

6. Bozcaada şarap fabrikaları

Bozcaada-Sarap-Fabrikalari

Tarih boyunca üzüm bağları ve şarap üretimi ile tanınan Bozcaada, bir dönem bu özelliğini kaybeder gibi olsa da son yıllarda turizmin de olumlu etkisiyle şarap üretimi yeniden revaçta. Bozcaada’da 6 adet şarap üreticisi bulunuyor. Amadeus Vinotek, Ataol, Corvus, Gülerada, Talay Şarapçılık ve Yunatçılar adada şarap üretimi yapan firmalar.

Şarap tadım günlerinin düzenlendiği dönemde şarap turları ile bu fabrikaları ziyaret edebilir, üzüm bağlarından şaraba olan dönüşüm hikayesini bizzat deneyimleyebilirsiniz. Turlar dışında tüm şarap firmaları bireysel ziyaretçileri de kabul ediyor. Satış ofislerinde tadım ve hediyelik şarap satışı yapılıyor. Denk getirebilirseniz üzüm bağlarını da görmeye çalışın.

7. Polente Feneri ve rüzgar gülleri

Bozcaada-Ruzgar-Gulleri

Bozcaada yapılacak şeyler arasında ilk sıralarda yer alan Polente Feneri ve rüzgar gülleri, Bozcaada Kalesi ile birlikte adanın en önemli görsel ikonlarından. 1861 yılında denizden 32 metre yüksekliğe yapılan Polente Feneri, denizcilere yol gösterirken, gün doğumu ve gün batımında fotoğraf tutkunları ve adanın keyfini çıkarmak isteyenlerin değişmez adresi.

Bozcaada Batı Burnu’nda yer alan rüzgar gülleri, adada günü noktalamak için gelenek haline dönüşen bir nokta. Ada merkezinden gün batımı saatine doğru kalkan minibüsler tüm adayı dolaştıktan sonra güneş batana kadar rüzgar güllerinin olduğu Batı Burnu’nda mola veriyor.

2000 yılına elektrik üretmek için yerleştirilen rüzgar gülleri Türkiye’nin üçüncü rüzgar enerji santrali unvanına sahip. Ada tüketiminden 30 kat fazla elektrik üreten rüzgar gülleri elinde şarabı, peyniri ile gün batımı manzarasını izlemek isteyenler için görsel şölen yaşatıyor.

8. Bozcaada plajları

Bozcaada-Nerede-Yuzulur

Bozcaada, Ege Denizi’nin buz gibi suyuyla sıcak havalarda sizi kendinize getirecek birbirinden güzel koy ve plajlara sahip. Ayazma, Sulubahçe, Habbele, Beylik, Akvaryum, Çayır, Tuzburnu, Poyraz Limanı ve Tekirbahçe adada en çok tercih edilen koylardan.

Bozcaada koyları içerisinde rüzgarın durumu, kalabalık ve tamamen keyfinize bağlı olarak her gün bambaşka bir noktada deniz molası verip, adanın keyfini çıkarabilirsiniz. Rüzgarın durumuna göre dalga ve su sıcaklığı gibi faktörlerin değiştiği adada hangi gün hangi plajın daha keyifli olacağı konusunda yerel halktan destek alabilirsiniz.

9. Ayazma Manastırı

Ayazma-Manastiri-Bozcaada

Bozcaada’nın güneyinde yer alan Ayazma Manastırı, adadaki hoşgörü kültürünün temsilcilerinden. Çift oluklu tarihi çeşmesi, etrafını saran yaşlı çınarları, 2 tek katlı yapı ve manastırdan oluşan kompleks yapı 1734 yılında Manolaki Manolidis tarafından inşa edilmiş.

Halk arasında Ayazma Panayırı olarak bilinen, Rumların Aya Praskevi günü olan 26 Temmuz, Ayazma Manastırı’nı keşfetmek ve yerel kültürü deneyimlemek için muhteşem bir fırsat.

10. Göztepe

Goztepe-Bozcaada

Bozcaada’nın en yüksek noktası olan Göztepe, denizden 192 metre yükseklikte. Göztepe’ye çıkış tüm adaya kuş bakışı bakmak, eğer hava açıksa Gökçeada ve Semadirek adası ile Çanakkale Boğazı ve Midilli’yi selamlamak mümkün.

Yaz aylarında bile esen sert rüzgarlar nedeniyle çok soğuk olan bu noktada yanınızda mutlaka mont ya da rüzgarlık olmalı, gün batımının tadını çıkarırken atıştıracak bir şeyler taşımalısınız.

Benim listemde herkesin mutlaka Bozcaada’ya gidip görmesi gereken 10 yer yer alıyordu fakat ben daha fazlasını merak ediyorum ve adayı etraflıca keşfe çıkacak vaktim de var diyenler Enuygun.com‘un Bozcaada’da gezilecek yerler için detaylı hazırlanan 49 maddelik listeden fikir edinebilir.

Türkiye’nin en güzel tatil rotalarından biri olan Bozcaada, tüketim kültürüne yenilmeyen ender destinasyonlardan. Kendine has kültürünü koruyan Bozcaada görülecek yerler ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

  1. Bozcaada’da Görülmesi Gereken Yerler arasında Bozcaada’ya geldiğinizde Adaya Özgü El Yapımı Hediyelik Eşya alayım, Adadan güzel bir hatıram olsam diyorsanız, tüm ünlü bloggerların uğramadan geçmediği ve Bozcaada Stilini yansıtan Naciye Butik Bozcaada’ya mutlaka uğramanızı öneririm. Çünkü burada her biri özenle yapılan ve tutku ile hayata geçirilen güzel el emeği ürünlerin bir seçkisini göreceksiniz.
    Stil sahibi kadınların Bozcaada’daki adresi, tasarım elbise, tarz kıyafet, el işi giysi, cool t-shirt, dreamcatchers, bohem kıyafet, ada tarzı elbiseler ve daha fazlası için planınıza mutlaka dahil edilmesi önerilir.

    https://naciyebutikbozcaada.com

  2. Merhaba, Bozcaada’yı tanıtmış olduğunuz için size sonsuz teşekkür ederiz. Sizin önerilerine ek olarak bizde Çanakkaleliler olarak birkaç öneri vermek isteriz. Çanakkale gün gün büyüyen bir şehir, her geçen farklı bir olay yaşanabilmekte. Seyahatinizi etkileyebilecek olaylar meydana gelebilir. Bu yüzden Çanakkale haberleri için yerel basını takip etmeniz gerekli. Ulusal basında pek fazla yer almamakta.

  3. Suyu çok soğuktur, çivi gibi derler ya öyle işte, ama alıştıktan sonra da çıkasınız gelmez, berrak ve temiz, en azından 10 yıl önce öyleydi. Rakı balık için de güzel bir kaçamak yeri.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like