Bozcaada Koyları

Bozcaada-Plajlari

Türkiye‘nin bakir tatil merkezlerinden Bozcaada, Ege Denizi’nin serin sularının tadını çıkarabileceğiniz birbirinden güzel koylara sahip. Ülkemizin üçüncü büyük, Ege Denizi’nde ise Gökçeada’dan sonra ikinci en büyük ada unvanını taşıyan Bozcaada, sessiz, sakin ve koşturmadan uzak tatil arayanların gözdesi. Son yıllarda İstanbullu tatilcilerin akınına uğrayan Bozcaada, resmi tatil ve bayram dönemlerinde binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Kitle turizminin uğramadığı, butik otelleri ve pansiyonları ile huzurlu bir tatil ortamı sunan Bozcaada, el değmemiş koyları ile deniz-kum ve güneşin tadını çıkarmak için doğru destinasyonlardan. Kuzey Ege’nin güzel adası Bozcaada koylarını bir araya getirdim.

Bozcaada-Koylari

Bozcaada Denize Girilecek Yerler

Bozcaada’da nerede denize girilir sorusuna yanıt vermeden önce rüzgarın yönüne bakmanız gerekiyor. En rüzgarlı havalarda bile rüzgardan etkilenmeyen koyların bulunduğu Bozcaada’da rüzgar güneyden esiyorsa lodos, rüzgar kuzeyden esiyorsa poyraz var anlamına geliyor.

Poyrazlı havalarda Ayazma, Sulubahçe, Habbele, Beylik ve Akvaryum; lodoslu havalarda ise Çayır, Tuzburnu, Poyraz Limanı ve Tekirbahçe plajlarını tercih edebilirsiniz. Rüzgar yoksa tüm plajlarda deniz çarşaf gibi zaten.

Bozcaada ile ilgili keyifli bir blog yazısı için tıklayın.

En Güzel Bozcaada Plajları

1. Ayazma Plajı

Bozcaada-Plajlari

Bozcaada’nın en popüler kumsalı Ayazma Plajı. Adanın güneyinde yer alan Ayazma Plajı, adaya gelen tatilcilerin uğrak noktası. İnce taneli altın renkli kumsalı, turkuaz rengi denizi ile plaj, deniz keyfi yapmaktan hoşlananlar için tam anlamıyla bir cennet.

Şezlong, şemsiye, soyunma kabini ve duş imkanının bulunduğu plajda yeme-içme alternatifleri de var. Fiyatlar ortalama düzeyde. Kendi şemsiyeniz ve sandalyeleriniz ile plajdan ücretsiz yararlanma şansınız da var.

Deniz suyunun çok temiz ve berrak olduğu plajda suyun soğukluğu ise dillere destan. Kuzey Ege’nin birçok noktasında olduğu gibi dondurucu deniz suyu sizi kendinize getirmekle kalmıyor, titretiyor da aynı zamanda. Bozcaada merkezden sabah 09.30’tan itibaren hareket eden dolmuşlar plaj girişine kadar yolcu getiriyor.

2. Akvaryum Koyu

Bozcaada-Akvaryum-Plaji

Bozcaada Akvaryum Koyu, adından da anlaşılacağı üzere adanın en bakir noktalarından. Deniz canlılarıyla yüzme imkanı bulunan koy, daha çok dalış meraklıları tarafından tercih ediliyor. Akvaryum Koyu’na gelirken şnorkel ve deniz gözlüğünüzü yanınıza aldığınızdan emin olun.

Küçük bir kumsala sahip olan koyu çevreleyen kayalıklar muhteşem manzaraya sahip. El değmemiş bir yer olduğundan şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş ve tesis yok. Bu yüzden hazırlıklı gelmek gerekiyor.

Akvaryum Koyu’na Bozcaada merkezden 11.30, 14.00 ve 17.00’de kalkan dolmuşlar Bozcaada Akvaryum Koyu‘na yolcu taşıyor.

3. Habbele Plajı

Bozcaada-Habbele-Plaji

Bozcaada’nın batısında yer alan Habbele Plajı, Ayazma Plajı’nın kalabalığından sıkılanlara muhteşem bir denizde sakinlik vaat ediyor. Altın sarısı kumsalı ve el değmemiş güzelliğiyle daha çok kampçıların tercih ettiği bu koy, özel aracı olan ve sakinlikten hoşlananlar için ideal.

Bağ bozumu dönemi üzüm bağlarının etkileyici görüntüsü ile ziyaretçilerini büyüleyen plajda herhangi bir tesis yok. Plaja Ayazma dolmuşları ile ulaşılabiliyor.

4. Mitos Beach

Bozcaada-Mitos-Beach

Habbele Koyu’nda yer alan Mitos Beach, Bozcaada’da en çok tercih edilen plajlardan. Berrak denizi ve ince kumlu kumsalı ile hoş bir manzaraya sahip olan plaja giriş ücretli. Gece, gündüz hizmet veren tesiste şezlong, şemsiye, duş, soyunma kabini, kafe ve restoran var.

Kahvaltı ve akşam yemeği gibi alternatiflerin de bulunduğu plaj gün batımı manzarası ile ünlü. Yüksek sezonda yoğunluktan dolayı rezervasyon yaptırmakta yarar var. Ayazma dolmuşları Mitos Beach’e kadar geliyor.

5. Beylik Koyu

Bozcaada-Beylik-Koyu

Ayazma Plajı ile Akvaryum Koyu arasında bulunan Beylik Koyu, Bozcaada’nn saklı güzelliklerinden. Ayazma Plajı’nın yanı başındaki koya patika bir yoldan ulaşılıyor. Çevresinde hiçbir tesisin bulunmadığı koya giderken hazırlıklı olmak gerekiyor.

2015 yılında karaya oturan bir geminin yer aldığı plaj bu görüntüsüyle sosyal medyada sıkça konuşulmuştu. Tamamen kumla kaplı plaj gençlerin ve kampçıların gözdesi. Deniz suyu sıcaklığının ada ortalamasına göre daha yüksek olması da avantaj. Ayazma dolmuşlarıyla ulaşım mümkün.

6. Çayır Koyu

Bozcaada-Cayir-Koyu

Bozcaada’nın kuzeyindeki Çayır Koyu, adayı ziyaret eden tatilcilerden çok yerlilerin daha çok tercih ettiği bir yer. Adada kuzeyden esen poyraz nedeniyle genellikle rüzgarlı olan bu koy, denizden çıkanları üşütüyor.

Rüzgar sörfü (kitesurf) parkuruyla dalgalı denizde sörf yapanların renkli görüntülerinin izlendiği plaj 2015 yılında düzenlenen Kitesurf Avrupa Şampiyonası’na da evsahipliği yaptı. Plajın tamamı kum. Ulaşım minibüslerle sağlanıyor.

7. Tuzburnu Koyu

Bozcaada-Tuzburnu-Koyu

Bozcaada merkeze en uzak plajlardan olan Tuzburnu Koyu, rüzgar güllerinin olduğu bölgede, bakir doğasıyla ünlü. Yüksek sezonda dahi etkili lodos rüzgarları nedeniyle çok kişi tarafından tercih edilmeyen koy, sakin ve sessiz bir yer arayanlar için ideal.

Herhangi bir tesisin bulunmadığı koya giderken, şemsiye, sandalye ve yiyecek-içecek götürmek şart. Merkezden kalkan dolmuşlar koyun yakınına kadar gidiyor. Koyun yanı başında bulunan Batı Burnu Feneri’ne de mutlaka uğrayın, manzarası şahane.

8. Sulubahçe Plajı 

Bozcaada-Sulubahce-Plaji

Ayazma Plajı’nın bitişiğinde yer alan Sulubahçe Plajı, yaz döneminde daha çok günübirlikçilerin tercih ettiği bir yer. Ayazma ve Habbele plajlarının ortasında olmasına rağmen hiçbir tesis olmadığından ıssız bir görünüme sahip olan plajı, günübirlikçilerin yanı sıra yazlık sitelerde oturanlar da tercih ediyor. Ayazma dolmuşları ile plaja ulaşmak mümkün.

9. Poyraz Limanı Koyu 

Bozcaada-Poyrazlimani-Plaji

Bozcaada merkeze en yakın koylardan olan Poyraz Limanı Koyu, çanak şeklindeki yapısı nedeniyle rüzgarın en şiddetli olduğu dönemde bile korunaklı. Merkezden yürüyerek 15 dakikada gidilebilen koyun denizi genel olarak sığ ve sıcak. Herhangi bir tesisi bulunmadığı koyda deniz kestanelerine dikkat edin.

10. Tekirbahçe Koyu

Bozcaada-Tekirbahce-Koyu

Tekirbahçe, Bozcaada’nın turizm merkezi. Birkaç otel ve tatil köyünün yer aldığı Tekirbahçe Koyu‘nun kumsalında tesis ve otellerin şezlong ve şemsiyeleri var. Tatil köyünün havuzu ve aqua parkı da var. Koya anayoldan sapılan patikadan ve Poyraz Limanı’nın kıyısından yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

En güzel Bozcaada plajları, kalabalıktan uzak, sakin ve huzurlu bir tatil planı yapanlar için onlarca alternatife sahip. Tüm bu seçeneklerin dışında ada merkezinden uzaklaşmadan deniz keyfi yapmak için 3 nokta var.

Bozcaada Yat Limanı, Türkiye’nin en temiz yat limanlarından. Bozcaada Kalesi önündeki merdivenler ve kale arkası denilen bölgedeki Salhane Bar’ın önündeki merdivenler de alternatifler arasında.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like