Bozcaada Nerede, Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

3
3041

Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alan Bozcaada, Türkiye‘nin üçüncü büyük adası. Adadaki yerleşim adanın kuzeydoğusundaki ilçe merkezinde toplanmış durumda. Ada merkezi dışında yerleşim yeri ve köy yok.

Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale‘ye bağlı bir ilçe olan Bozcaada çevresindeki adacıklarla birlikte 37.6 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Adanın çevresi ise 38 km uzunluğunda. Genel olarak büyük düzlüklerden oluşan Bozcaada’nın en yüksek noktası 192 metre ile Göztepe.

Bozcaadaya-Nasil-Gidilir

Bozcaada nerede?

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

1. Özel araçla Bozcaada’ya ulaşım

Bozcaada’ya feribot seferleri Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki Geyikli kasabasından yapılıyor. Özel araçla Bozcaada’ya gelmek isteyenlerin öncelikle Geyikli’ye ulaşmaları gerekiyor. İstanbul yönünden Bozcaada’ya gelirken Çanakkale Boğazı’nı geçmek için farklı alternatifler mevcut.

İstanbul’dan Tekirdağ üzerinden Gelibolu Yarımadası’na ulaştıktan sonra Gelibolu-Lapseki (20 dakika), Eceabat-Çanakkale (15 dakika) ve Kilitbahir-Çanakkale (7 dakika) feribotlarıyla Anadolu yakasına geçmek gerekiyor. Çanakkale merkezden güneye Ayvalık-İzmir istikametine ilerleyerek Ezine-Geyikli tabelasını takip ederek Geyikli İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Çanakkale merkezden Geyikli Feribot İskelesi 55 km uzaklıkta. Bu mesafe yaklaşık 1 saat sürüyor. Geyikli-Bozcaada feribot ücreti araçla geçişlerde gidiş-dönüş 90 TL. Araç içerisindeki şoför haricindeki yolculardan da kişi başı 3 TL alınıyor.

Yenikapı-Bandırma hızlı feribotu Bozcaada’ya ulaşmak için bir diğer alternatif güzergah. Her gün sabah ve akşam seferleri bulunan hızlı feribotla Yenikapı’dan Bandırma’ya geçtikten sonra Lapseki-Çanakkale ya da Biga-Çan-Bayramiç güzergahını takip ederek Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşılabiliyor. Yenikapı-Bandırma 2 saat, Bandırma’dan sonraki güzergah ise 3 saat sürüyor.

Bozcaada, İstanbul’a 400 km, Çanakkale’ye 60 km, İzmir‘e 280 km, Ankara’ya 710 km, Bursaya ise 320 km uzaklıkta.

Bozcaada-Nerede

2. Otobüsle Bozcaada’ya ulaşım

Yaz döneminde İstanbul, Ankara ve İzmir’den 5 farklı otobüs firmasının Bozcaada’ya direkt seferi var. Çanakkale Truva, İstanbul Seyahat, Kamil Koç, Metro ve Pamukkale Turizm otobüsleri Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Otobüsle iskeleye kadar gelen yolcular buradan feribotla Bozcaada merkeze geçiyor.

Yaz dönemi dışında otobüs firmalarının seferleri Ezine Otogar’da son buluyor. Ezine Otogar’dan Geyikli Feribot İskelesi’ne minibüs ya da taksi ile ulaştıktan sonra feribotla Bozcaada merkeze geçiliyor. İstanbul-Geyikli otobüs bileti 80 TL civarında, İzmir-Geyikli otobüs bileti ise 55 TL.

3. Uçakla Bozcaada’ya ulaşım

Bozcaada’da havalimanı yok. Adaya en yakın havalimanı Çanakkale’de. Çanakkale Havalimanı, Bozcaada ilçe merkezine 56 km mesafede. İstanbul ve Ankara’dan Çanakkale Havalimanı’na düzenli uçak seferleri var. Uçakla Çanakkale’ye geldikten sonra otogardan Bozcaada’ya otobüsle geçmek alternatifler arasında.

Bozcaada’ya bir diğer yakın havalimanı Balıkesir Edremit’te bulunan Koca Seyit Havalimanı. Bozcaada’ya 110 km mesafedeki havalimanına İstanbul ve Ankara’dan uçak seferleri var. Havalimanı-Geyikli Feribot İskelesi 2 saatlik uzaklıkta.

Bozcaada-Nasil-Gidilir

4. Feribotla Bozcaada’ya ulaşım

Bozcaada feribot ulaşımı Gestaş firması tarafından işletiliyor. Bozcaada ile Geyikli Feribot İskelesi arasında 4 deniz mili uzaklık bulunuyor. Bu mesafe feribotla 30 dakika sürüyor. Yaz sezonunda 2 feribotun karşılıklı çalıştığı güzergahta seferler 45 dakikada bir yapılıyor. Dönüş trafiği ve yer bulamama sorununa karşı gidiş-dönüş bilet alınması gerekiyor. Kış döneminde ise sefer sayısı günde 3’e kadar düşüyor. Yaz döneminde Çanakkale-Bozcaada arasında 2 günde bir deniz otobüsü seferi de var. 1 saat süren bu yolculuk sadece yayalar için.

3 YORUMLAR

  1. Bozcaada’da Görülmesi Gereken Yerler arasında Bozcaada’ya geldiğinizde Adaya Özgü El Yapımı Hediyelik Eşya alayım, Adadan güzel bir hatıram olsam diyorsanız, tüm ünlü bloggerların uğramadan geçmediği ve Bozcaada Stilini yansıtan Naciye Butik Bozcaada’ya mutlaka uğramanızı öneririm. Çünkü burada her biri özenle yapılan ve tutku ile hayata geçirilen güzel el emeği ürünlerin bir seçkisini göreceksiniz.
    Stil sahibi kadınların Bozcaada’daki adresi, tasarım elbise, tarz kıyafet, el işi giysi, cool t-shirt, dreamcatchers, bohem kıyafet, ada tarzı elbiseler ve daha fazlası için planınıza mutlaka dahil edilmesi önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here