Brüksel Hakkında Bilgiler

Bruksel-Hakkinda-Bilgiler

Belçika‘nın başkenti Brüksel, Avrupa Birliği ve birçok uluslararası kurum ve kuruluşun idari merkezlerinin bulunduğu çok kültürlü bir şehir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması ile yerleşim yeri haline gelen Brüksel, ‘bataklığın içindeki yer’ anlamına geliyor.

Yüzölçümü olarak çok küçük bir alanda kurulu olan şehirde 1 milyondan fazla insan yaşıyor. Belçika’nın Afrika’da sömürgecilik yaptığı dönemde zenginleşen kent, onlarca farklı milletten insanın bir arada yaşadığı kültür hazinesi.

Brüksel Hakkında Bilgiler

1. Avrupa’nın en küçük şehirlerinden

Brüksel küçük bir şehir olmasına rağmen, keşfedilmeyi bekleyen çok fazla alanın olduğu 19 merkezden (belediyeden) oluşuyor. Kenti ziyaret edenler genellikle popüler St. Gilles veya Ixelles gibi kültürel bölgeleri tercih etseler de şehrin turistik merkezi Grand Place dışında da görülebilecek onlarca farklı nokta var.

2. Hava genellikle yağışlı

Brüksel’de hava sürekli değişiyor. Güneşli ve açık bir havadan 30 dakikalık sağanak yağmura, yağmurdan sonra tekrar güneş ışığına kolayca geçebilen bir hava durumu var. Brüksel’de yılın geneline hakim olan yağışlı havalarda açık havada yağmura maruz kalmak istemeyenler için çok sayıda alternatif yapılacak etkinlik bulunuyor.

Mont Des Arts’ın hemen yakınında yer alan, geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan ve ziyaretçilerin her bir enstrümanın benzersiz seslerini dinleyebilecekleri kulaklıklar sunan Müzik Aletleri Müzesi şehrin en ilginç deneyim yaşatan yerlerinden. Brüksel Cinquantenaire Park’ta birbirine yakın konumda bulunan iki eşsiz müze bulunuyor. Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Kraliyet Müzesi ve Autoworld müze tutkunları için birer cennet. Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Kraliyet Müzesi, farklı zaman dilimlerinden ve ülkelerden tarihi askeri üniformalar, silahlar, araçlar ve askeri teçhizatlar sergiliyor. Autoworld ise motorlu otomobillerin gizemini ve tarihçesini barındırıyor.

3. Yemyeşil bir kent

Brüksel geniş yeşil alanlarıyla tanınıyor. Kentte görülmeye değer çok sayıda parkın yanı sıra muhteşem Sonian Ormanı var. Sonian Ormanı, çoğunlukla Avrupa kayın ve meşe ağacından oluşan Brüksel’in güney-doğu ucunda yer alıyor ve gün batımını izlemek için mükemmel bir yer. Brüksel’deki en ünlü parklardan bazıları Bois de la Cambre, Petit Salon Meydanı, Mont Des Arts bahçesi ve Park du Cinquantenaire. Özellikle güneşli ve açık havalarda parklar cıvıl cıvıl oluyor.

4. Zengin alışveriş kültürü

Brüksel’de güçlü moda kültürü şehrin damarlarına işlemiş durumda. Belçika modasının DNA’sı açık, gerçeküstü ve avangard olarak tanımlanıyor. Şehrin dört bir yanında alışveriş yapabileceğiniz ünlü markaların mağazalarının yer aldığı alışveriş caddeleri bulunuyor. Bu caddelerden Avenue Louise en ikonik ve popüler olanlardan.

5. Açık hava pazarları

Brüksel’deki pazarlar özellikle sokak lezzetleri ile arası iyi olanlar için birbirinden güzel seçenekler sunuyor. Sokak pazarlarında lezzetli hazırırlanmış yemeklerin tadına bakarak ya da antika ve ikinci el ürünleri keşfederek yerel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken açık hava pazarları arasında Flagey ve Châtelain bulunuyor. Her ikisi de ev yapımı ürünlerden taze ürünlere kadar her şeyi satan bir dizi standın yanı sıra Tayland’dan Pakistan mutfağına kadar uzanan çeşitli uluslararası yiyecek örneklemelerine de ev sahipliği yapıyor.

Marche de Tanneurs, aynı zamanda sürdürülebilir üreticilerden organik ürünler satan tanınmış bir pazar. Brüksel, yiyecek pazarlarına ek olarak yerel sanat ürünleri ve antika parçalar satın almak için harika fırsatlar sunuyor. Özel ürünler için ikinci el mağazaları ve antika satıcılarını bulabileceğiniz Jeu de Belle Bit Pazarı’na uğrayın. En iyi Avrupa antikalarından bazıları Petit Sablon’da da bulunabilir. Bit pazarlarında pazarlık alışveriş kültürünün bir parçası.

6. Yemek kültürü

Yüzlerce çeşit birasıyla kelimenin tam anlamıyla bir bira kenti olan Brüksel’de her biranın servis edilen özel bir bardağı var. Biranın cinsine ve özelliklerine göre getirilen bardak, sıvının uygun miktarda oksijen elde etmesini sağlayarak doğal aromasını artırıyor. Biranın yanında patates kızartması ya da sıcak atıştırmalıkların yanı sıra waffle, acıbadem kurabiyesi ya da çikolata gibi tatlılarla öğününüzü tamamlayabilirsiniz.

7. Festivaller şehri

Avrupa’nın başkenti konumundaki Brüksel, her mevsim ziyaretçilerini eğlendirecek festivalleriyle de öne çıkan bir hareketliliğe sahip. Bir müzik festivali, çikolata etkinliği veya film festivali arıyorsanız şehrin sokaklarında yürümeniz ve çevreye dikkatli bakmanız yeterli.

8. Belçika’da seyahat

Brugge, Belçika’nin en güzel kentlerinden

Brüksel’de görülecek ve yapılacak çok şey olsa da günübirlik gezi planları için Brüksel’in konumunun ideal bir başlangıç noktası olduğu da dikkate alınmalı. Kenti ziyaret eden birçok kişi Brüksel’i merkez olarak kullanarak Antwerp, Gent, Brugge, Leuven ya da Liege gibi kentleri de rotalarına ekliyor.

9. Şehrin sembolü: Manneken Pis

Brüksel’in popüler turistik meydanı Grand Place’ın yanı başında yer alan Manneken Pis, Brüksel’in sembollerinden. İşeyen çocuk heykeli olan Manneken Pis, fotoğraflarda görüldüğü kadar büyük bir heykel değil. Özel günlerde farklı kostümler giyen işeyen çocuk heykelinin önünde günün her saati meraklı bir kalabalık bekliyor.

10. İngilizce konuşarak hayatta kalabilirsiniz

Brüksel, Avrupa’da en yüksek yabancı dil konuşma oranına sahip şehirlerden. Brüksel’de yaşayanların Fransızca, Flanders bölgesinde yaşayanların Hollandaca konuştuğu Belçika’da İngilizce bilme oranı bir hayli yüksek. Fransızca ya da Hollandacaya ihtiyaç duymadan İngilizce konuşarak iletişim kurabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like