Brüksel’de Yapılacak Şeyler

2
635

Belçika‘nın başkenti Brüksel, Avrupa‘nın en önemli kurumlarının bulunduğu bürokrasi merkezi. Şehir genellikle iş odaklı bir merkez olarak görünse de dünyanın en lezzetli çikolatalarının üretildiği, zengin kültürel ve tarihi yapıları ve canlı gece hayatıyla ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunuyor.

Brüksel’de Yapılacak Şeyler

1. Grand Place’dan dünyayı İzleyin

Brüksel’i keşfetmek için ilk adım Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olan Grand Place’i ziyaret etmek. Brüksel’in kalbi olan bu meydan küçük bir pazar yeri olarak başladığı macerasına çevresindeki sokaklarla birlikte kentin en hareketli ve ilgi çekici noktası olarak devam ediyor. Grand Place çevresinde Au Beurre (Tereyağı Sokağı), Rue des Bouchers (Kasaplar Sokağı) ve Marchés Aux Poulets (Tavuk Pazarı), Aux Herbes (Bitki Pazarı) ve Aux Fromages (Peynir Pazarı) bulunuyor.

Grand Place’i yaratan zengin tüccarlar bu meydan ve çevresini alışverişin merkezi olacak şekilde inşa etti. Farklı esnaflar için lonca evler de bulunan meydan çevresindeki muhteşem, süslü binalar görkemli belediye binası ile birlikte ışıl ışıl meydanı oluşturuyor. Lonca evlerinin birçoğunun zemin katında kafeler bulunuyor.

2. Belçika çizgi roman merkezindeki Tenten’e uğrayın

Brüksel’de Comic Strip Center’a (Centre Belge de la Bande Dessine) yürüdüğünüzde ilk gördüğünüz şey, Tenten’in “Hedef Ay” macerasındaki büyük roket modeli. Tenten, çizgi roman merkezinin başkahramanı.

Çizgi roman merkezinde Tenten’in arkadaşları, Snowy, Captain Haddock ve Lucky Luke, Şirinler ve çok sayıda Belçika çizgi roman dünyasının ünlü karakterleri de bulunuyor. Merkez ayrıca çizgi roman dünyasının nasıl geliştiğini açıklayan kalıcı bir sergiye, Tenten’in yaratıcısı Hergé’ye ilişkin bir sergiye ve Peyo’da gerçekçi bir 3D Şirin köyünün bulunduğu bir bölüme sahip.

3. Çizgi roman yolunu takip edin

Belçika Çizgi Roman Merkezi, şehirdeki zengin kültürel bağlarını Tenten ve diğer komik kahramanlarla deneyimleyebileceğiniz tek yer değil. Çizgi roman sanatı, Brüksel şehrinin her yerinde canlı halde. Nereye giderseniz gidin, binaların yan taraflarında boyanmış büyük duvar resimleri ile karşılaşıyorsunuz.

Şehrin sunduğu tüm yerleri keşfetmek için, işaretlenmiş şehir turu listesine Brüksel Turist web sitesini ziyaret ederek ulaşmanız mümkün. Çizgi film parkurunda kendinizin dolaşmak isterseniz haritalar ve rotaları takip edin ya da İngilizce konuşan bir rehberle yürüyüşe katılın.

4. Jeu de Balle Bit Pazarı’nda pazarlık yapın

Brüksel’de 1919 yılından bu yana her hafta Jeu de Balle Bit Pazarı kuruluyor. Bit pazarında hayal edebileceğiniz her nesneyi bulabiliyorsunuz. Bit pazarı, hafta içi saat 06.00 ile 14.00, cumartesi ve pazar sabah 06.00’dan 15.00’e kadar açık. İkinci el mobilyalar, süslü abajurlar, mücevherler, züccaciye ürünleri ve kıyafetler bit pazarında görebileceğiniz parçalardan.

Bit pazarı, geleneksel olarak Flaman merkezli Marolles lehçesini duyabileceğiniz, Brüksel’in işçi sınıfı bölgesi Marolles’te yer alıyor. 17. yüzyılda esnaf için gelişen bir alan olan bu bölge 1870’lerde bir gecekondu mahallesine dönüşmüş ve Marolller 1980’lerde moda olmaya başlamış. Antika, ilginç mağazalar, barlar ve restoranların eklektik bir karışımı olan ve meydana (Rue Blaes ve Rue Haute) giden iki cadde boyunca yürüyün.

5. Şehrin Art Nouveau mirasına tanık olun

Brüksel, büyük ölçüde 19. yüzyılın başında inşa edilmiş olan güzel Art Nouveau binalarına sahip. Şehir merkezinin ve çevresindeki bölgelerin mimarisini kapsayan Brüksel Turist Ofisi’nden mükemmel bir broşür satın alabilir ya da İngilizce rehberli bir yürüyüş turuna çıkabilirsiniz. Bu tur boyunca dönen, kıvrımlı balkonlar, ayrıntılı kapılar, saçaklar ve güneşi yakalayan mozaik panellere sahip muhteşem binaları fark edebilirsiniz.

Kentte sınırlı vaktiniz varsa çok sayıda Art Nouveau binası tasarlayan Mimar Victor Horta’nın bir dönem yaşadığı evi, Victor Horta Müzesi’ne uğrayın. Victor Horta Müzesi’nde kapı tokmağından banyo mobilyalarına kadar her şey bir zamanlar orada yaşayan ünlü mimarın hayatına gerçekten kayda değer bir bakış getirecek şekilde güzelce korunmuş.

6. René Magritte’in gerçeküstü dünyasını keşfedin

Gerçeküstü tabloları ve sanat eserleri ile tanınan René Magritte, Belçika’nın en önemli ressamlarından. Sürrealist sanatçı René Magritte’in yetişkinliğini geçirdiği ev günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor. Müzeyi ziyaret etmek için 74 numaralı tramvayı yakalayıp kendinizi Jette banliyösünde bulabilirsiniz.

René Magritte evini gezdikten sonra, Brüksel’in merkezindeki Mont des Arts’taki Musée René Magritte’de sanatçının oldukça garip dünyasında zaman geçirebilirsiniz. Dört katlı olan bina sanatçının hayatından kesitler sunuyor. Müzede sanatçının bowling şapkaları, pipoları, tuhaf figürleri ve resimlerini dolduran rüya gibi bulutlara kadar uzanan birçok nesne bulunuyor.

7. A la Mort Subite’de bira için

Dünyaca ünlü Belçika biralarını denemek için Brüksel’deki bira mahzenleri keyifli bir keşif imkanı sunuyor. Şehirde, çoğu Grand Place’de bulabileceğiniz harika bira mahzenlerinden hangisine gideceğiniz tamamen size kalmış.

Bir bar muhteşem Art Nouveau tarzını kendi adını taşıyan birasıyla birleştiriyor: A la Mort Subite (ani ölüm). Jacques Brel’in burada vakit geçirdiği günlerden beri ünlü olan mekân keşfedilmeye değer.

8. Bois de la Cambre’de yeşil vahanın tadını çıkarın

Brüksel’in genel şehir manzarası sizi tamamen sanayi tesisleri ve gri binaların yaygın olduğu fikrine itse de Brüksel aslında Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden birisi.

Şehirden uzaklaşmak istiyorsanız 71 veya 81 numaralı otobüse Flagey’e gidip ve oradan da Abbaye de la Cambre’ye kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yol boyunca, Art Nouveau binalarının sıralandığı caddelerde ve sıçrayan fıskiyeleriyle birlikte Etangs d’Ixelles göletlerini görme imkanınız var.

9. Trendy Sainte-Catherine bölgesini keşfedin

Eski Borsa’nın hemen karşısındaki Sainte-Catherine bölgesi, kentin en iyi yeni restoran ve mağazaları bulunan popüler ve modern bir destinasyon. Ayrıca, gezmeye meraklıysanız, açık olması durumunda, görülmeye değer bir Flaman barok kilisesi olan Notre-Dame-aux-Riches-Claires ziyaret etmeyi unutmayın.

Rue Antoine Dansaert, en üst düzey tasarım moda dükkânlarıyla dolu. Asimetrik, sıklıkla el işi kadın kıyafetleri için Annemie Verbeke’ye adım atın ya da şehirdeki en moda stillerden bazıları için Martin Margiela’ya uğrayın.

Bir zamanlar dünya çapındaki gemilerin tuzlu ringaları, kereste, tahıl kömürü ve ipeksi tuzlarını topladığı Brüksel’in ana limanı olan Vieux Marché aux Poissons’u (eski balık pazarı) kaçırmayın. 1922’den beri müşterilerine ıstakoz, yengeç ve meyve servis eden köklü François dahil olmak üzere sahil boyunca kayda değer balık lokantaları mevcut.R

10. Çikolata yiyin

Belçika, dünya çapında çikolata üretimi ile tanınıyor. Choco-Story Müzesi’ndeki lezzetler çikolatanın tarihi hakkında zaman yolculuğuna davet ediyor. Bu eşsiz galeri size çikolata hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor, çikolata yapımı sanatının ince gösterilerini sunuyor ve elbette çikolatadan yapılmış olağanüstü heykel ve nesneler sergiliyor.

Belçika Kraliyet Ailesi’nin üyelerinin 1919’dan bu yana kendilerini şımarttığı dükkânı da ziyaret edebilirsiniz. Mary, eski moda, zarif ve yaldızlı, dekoratif hediye kutuları satın almak için Brüksel’deki en önde gelen yer. Tek sorun, onları tüketmeden eve götürebilmek.

2 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz