Buram Buram Huzur Kokan Kozbeyli Köyü, Foça

3
37066

Taş evleri, tarihi yapıları, huzurlu ve sakin yaşamı, etkileyici camisi, nefis dibek kahvesi ile ziyaretçilerini ağırlayan Kozbeyli Köyü, İzmir‘in Foça ilçesinde saklı bir cennet.

Ünlü Edebiyatçı Hüseyin Yurttaş‘ın köyü Kozbeyli, özellikle hafta sonları şehirden uzaklaşmak isteyenler için, uygun konumu ve sunduğu alternatiflerle tercih ediliyor. Günümüzden yaklaşık 600 yıl kadar önce kurulan köy, bu tarihten önce 200 yıla yakın bir süre Şaphane Dağı’nın zirvesine yakın Yolmuç çevresindeydi. Köyün kurucusunun Derebeyi Kuzubeyi olduğu söyleniyor. Minik bir kalede yaşayan Kuzubeyi, Yeni Foça Körfezi’nden gelen korsanlara karşı korunaklı bir bölge olması nedeniyle köyü buraya kurmaya karar vermiş.

kozbeyli-foca

Ege Bölgesi’ndeki yapıyı baştan aşağıya değiştiren Mübadele sürecinde, Kozbeyli’ye Limni, Midilli, Selanik ve Rumeli’den gelen Türk vatandaşları yerleştirildi. Köydeki Rumlar da aynı kapsamda karşı kıyıya gönderildi.

Tertemiz havası, sessiz ve huzurlu sokakları, taş evleri ve ayağa kaldırılan yapılarıyla Kozbeyli Köyü, tam anlamıyla bir kafa dinleme yeri. İstanbul ve diğer şehirlerden kaçıp buraya yerleşenlerin sayısının artmasıyla köydeki dönüşümün hızlanacağı konuşuluyor. Bazı sanatçılar, tasarımcılar ve yatırımcıların attığı adımlarla köyün çehresi yavaş yavaş değişiyor.

Kozbeyli’nin en büyük avantajlarından biri İzmir şehir merkezine yakınlığı. İzmir’e bu kadar yakında olup, kendi kültürünü ve özelliğini kaybetmemiş olması da büyük bir şans.

kozbeyli-koyu-meydani

Şakir’in Dibek Kahvesi

Köyle ismi özdeşleşen Şakir’in Dibek Kahvesi, köyü ziyaret eden herkesin dinlendiği, nefis Türk kahvesini yudumladığı yer. Giderek tükenmekte olan bir geleneğe dönüşen dibek kahvesi, sanılanın aksine kahve pişirme yöntemi değil; kahvenin öğütülme biçimine verilen bir isim.

sakirin-dibek-kahvesi

Bu yöntemde, kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur, taştan yapılmış bir dibek içerisinde tokmakla dövülüyor. Daha sonra elekten geçirildikten sonra pişiriliyor. Koyu kıvamlı, yağını kaybetmemiş kahvenin aroması ve lezzeti daha farklı oluyor. Şakir’in Dibek Kahvesi’nde kahve fincanının kulbu yok. Her bir sipariş için kahve ayrı ayrı fincanda pişiriliyor ve yanında lokumla servis ediliyor.

Kahvenin dövüldüğü dibekler, Foça’daki taş ocaklarından çıkarılıyor. Sadece bu öykü bile köyü ziyaret etmek için geçerli bir neden.

kozbeyli-izmir

Kozbeyli Cami

Kitabesinde 1611 yılında inşasına başladığı yazılı olan Kozbeyli Cami, köyün muhteşem manzarasına hakim olan bir tepede. Geç dönem Osmanlı mimarisinin genel özelliklerini yansıtan cami, bitkisel süslemeleriyle kendine hayran bırakıyor.

kozbeyli-cami-foca

Camiye kadar çıkmak biraz yorucu olsa da arkanızı döndüğünüzde taş evler ve hemen ötedeki deniz manzarası bu yorgunluğa değiyor.

Kozbeyli Konağı

Kozbeyli Konağı, köydeki huzurlu konaklama mekanlarından biri. Havuzu, 8 farklı odası, muhteşem organik kahvaltısı, zengin menüsü ile öğle ve akşam yemekleri için konak tercih edilebilir. Benim bir gece konakladığım konak, İstanbul’daki yaşamlarını geride bırakan İnci-Varol Oruk çifti tarafından işletiliyor. Erzurumlu ve Antakyalı olan çiftin bu coğrafi etkisi lezzetli yemeklerde de kendini gösteriyor. Yaklaşık 5 saat gibi bir sürede pişen tandırı mutlaka denemenizi öneririm.

kozbeyli-konagi-foca-izmir

Yeni Foça ve Eski Foça’ya olan yakınlığı ile tatili bu taraflarda geçirmek isteyenler için de konaklama alternatifi sunuyor konak.

Kozbeyli Köyü Nerede

Kozbeyli Köyü’ne Nasıl Gidilir

Kozbeyli, İzmir’in Foça ilçesinde. Köye ulaşmak için iki farklı yol alternatifi bulunuyor. İzmir-Çanakkale yolu üzerindeki Eski Foça yol ayrımına döndükten sonra Ilıpınar sapağını da geçtikten sonra Kozbeyli tabelasından sağa girilmesi gerekiyor. 4,5 km’lik bir yolculuğun ardından köye ulaşılıyor. Bir diğer yol alternatifi ise Yeni Foça yolu üzerinden. İzmir-Çanakkale Karayolu üzerindeki Yeni Foça dönüşünden girdikten sonra Kozbeyli tabelasından sola dönmek gerekiyor. Tabeladan sonra köy, yaklaşık 3 km mesafede. Villakent-Seyrek yolunu takip ederek de ulaşım mümkün.

kozbeyli-koyu-foca

Köye en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes. Özel araç dışında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ESHOT otobüsleri de köye geliyor. Ulukent İZBAN ve Menemen İZBAN istasyonundan kalkan Kozbeyli otobüsleri ile köye ulaşılıyor. Ancak en konforlu ulaşım özel araç. Köy, İzmir şehir merkezine 60 km, İstanbul’a 478 km, Ankara’ya 623 km, Bursa’ya ise 331 km mesafede.

Tatil anlayışında dinlenme ve doğayla buluşmayı ilk sıraya koyanlar için doğru bir adres Kozbeyli. Bu güzel köyü deneyimlemek için seyahat planınızı hazırlayın!

3 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz