Tek Seferde Büyük Avrupa Turu Nasıl Yapılır

2
2895

Seyahat etmek isteyen, bir şekilde yola çıkmayı düşünenlerin önündeki en büyük engellerden biri seyahate ayrılacak zaman. Bütün bir yıl çalışıp seyahat etmek için bütçe ayırıp gidilecek yerleri planlarken nihai hedef kısıtlı sürede daha çok yer görmek oluyor.

Çoğu zaman yıllık izin süresine ve birleştirilen tatillere göre şekillenen seyahat rotasını planlamak ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. Ülkemizde seyahat kültürünün gelişmesi, yurt içi ve yurt dışında seyahat edenlerin sayısının artmasıyla birlikte ‘Seyahat etmeye vaktim yok‘ cümlesinin bahane olduğu gerçeğini anladık.

Buyuk-Avrupa-Turu
Zaanse Schans, Hollanda

Avrupa, kısa sürede çok fazla yer görmek isteyen seyahat severlerin gözdesi. Avrupa şehirleri arasındaki mesafelerin kısa oluşu, ülkeler arası ulaşım imkanlarının gelişmişliği ile kısıtlı sürede tadımlık, kaliteli geziler rahatlıkla yapılıyor.

Güvenlik kaygısını öne çıkaran, bütçesini koruyarak yolculuğunda daha çok yer keşfetmek isteyenlerin imdadına yetişen otobüsle Avrupa turu, özellikle gençler arasında bir hayli popülerleşmeye başladı. Her yıl ilginin bir önceki yıla göre arttığı bu turlar ile Avrupa ülkelerini baştan başa 20 gün gibi bir sürede deneyimlemek mümkün.

Bütçe sıkıntısı çekilen, zihinde beliren birçok soru işareti ile seyahatte meydana gelebilecek tüm olumsuzlukları ortadan kaldıran otobüslü Avrupa turlarında Ankara ve İstanbul’dan başlayan yolculuk ile Avrupa kıtasında görülecek birçok ülke ve başlıca şehirler gezilerek keyifli bir deneyim yaşanıyor.

Kisa-Surede-Avrupa-Turu
Bled, Slovenya

Kısa sürede Avrupa turu nasıl yapılır

Interrail başta olmak üzere Avrupa’yı keşfetmek üzere kurgulanan farklı programlara iyi bir alternatif yaratan otobüslü turlarda doğu ve orta Avrupa güzergahı takip edilerek kuzey, batı ve güney Avrupa rotası tamamlanıyor.

Tek başına plan yapmak istemeyen, ilk kez Avrupa’ya ya da yurt dışına gidecek olan, sürpriz masraflarla, bürokratik engeller ve vize süreçleriyle boğuşmak istemeyenler için Büyük Avrupa turu, harika bir başlangıç olabilir. Ayrıca ekonomik bir seyahat düşünen, kısa sürede aklıda kalıcı anılar yaşamak isteyenler de büyük Avrupa turunu tercih ediyor.

Avrupa’da mutlaka gidilmesi gereken ülkeleri ve şehirler, bu yerlerde mutlaka ziyaret edilmesi gereken başlıca müze ve noktalar, birçoğunu sosyal medyadan takip ettiğimiz ve paylaşımlarda sıkça önümüze düşen hayal ötesi köy ve kasabalar bu turun rotasında yer alıyor.

20 günde 18 ülke ve 27 şehri görmek hayal değil

Otobüsle Avrupa turları konusunda deneyimi ile bugüne kadar binlerce kişiyi Avrupa’ya götüren Interbus, Büyük Avrupa turu düşünenler için iyi bir seçenek. 20 günü kapsayan 18 ülke ve 27 şehir ile benzer turlar arasında en iyi rota garantisini veren Interbus, seyahate ayrılacak zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için aklınızda olsun. Kendi başınıza planlayacağınız bir yolculukta uçak bileti, konaklama, vize süreçleri ve ülkeler arası ulaşım gibi birçok konuyu işi uzmanına bırakıp, sadece gidilecek yere odaklanmak büyük bir keyif.

Geçmişte özellikle paket turlarla yapılan seyahatlere karşı bir tutum takınsam da zaman, bütçe, beklenti gibi tüm kıstasları bir araya getirip seyahat planına buna göre karar vermek gerektiğini düşünüyorum. Seyahat edilen yeri birkaç güne sığdırılmış, hızlandırılmış turlarla hissetmek hiçbir zaman mümkün değil bu bir gerçek. Ancak her zaman bir adım atmak ve seyahat için bir yerden başlamak gerektiğini akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Tek-Seferde-Avrupa-Turu
Viyana, Avusturya

20 gün gibi bir sürede 18 Avrupa ülkesinde 27 şehri görmeye imkan tanıyan, bütçesine ulaşım, konaklama, vizenin dahil olduğu bir tura genç ve dinamik bir ekiple katılmak, farklı nedenlerle ertelenen seyahat fikrinin hayata geçmesi için şevk veriyor. Rehberlik hizmeti ve gezilecek, görülecek noktalarla ilgili önden bilgilendirme de ayrıca güzel.

Farklı ülke ve şehirlere yaptığım kısa süreli ziyaretlerin ardından bu şehirlerden beni etkileyenleri yeni seyahat planlarıma ekleyerek bu yerleri daha derinlemesine ve uzun süreli keşfetme yönünde bir seyahat metodu belirledim. Bu yöntemin sağlıklı çalışması için de zaman kaybı yaşamadan, mümkün olan en kısa sürede daha çok yer görme hedefini gerçekleştirmem gerekiyor. Interbus’la Büyük Avrupa Turu, sizin hayatınız için de iyi bir başlangıç olabilir, not edin!

Önceki İçerikJoy White Kayak ve Snowboard Okulu, Sarıkamış, Kars
Sonraki İçerikHilton’da Ayrıcalıklı Deneyim: Executive Lounge
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

2 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz