Cannes’da Yapılacak Şeyler

Fransa-Cannes-Yapilacak-Seyler

Fransız Rivierası’nın en güzel şehirlerinden Cannes, tüm dünyanın festivalleriyle tanıdığı, lüks mağazaları, şirin sokakları, kaliteli ve üst sınıftan insanları, hareketli gece hayatı ve elbette Akdeniz’e nazır kum plajlarıyla da haklı bir üne sahip.

Fransa’nın güneyinde, Nice’in güneybatısında yer alan, Fransızların dinlenmek ve yaz tatili geçirmek için tercih ettiği Cannes küçük bir şehir olmasına rağmen hem gezilecek yerleri hem de yapılacak şeyleri ile oldukça zengin alternatifler sunuyor. Cannes’da yapmanız gereken şeyleri bir kenara not etmeyi unutmayın!

Cannes’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

Dar sokakları, geniş kaldırımları, lüks otelleri, kumsalları boyunca uzanan palmiyeli caddeleri ile Cannes’da, kilometrelerce uzanan ve lüks butiklerin olduğu La Croisette, Le Suquet ve tepesindeki bulunan Castre Müzesi, Notre-Dame Kilisesi, Parc Phoenix Botanik Bahçesi, Picasso Müzesi ve Parfüm Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

1. Cannes plajlarında Akdeniz’in tadını çıkarın

Cannes-Yapilacak-Seyler

Bir Cannes seyahatinin vazgeçilmezi, elbette Cannes sahillerinde denize girmek. Hilal biçimindeki Napoule Koyu’ndaki plajlar sırtını ormanlık tepelere yaslıyor. 2 km uzunluğundaki Promenade de la Croisette ise Cannes’ın meşhur sahil yolu. Muazzam Akdeniz manzarasına sahip yolun üzerindeki pek çok kafe, restoran ve alışveriş merkezi de bulunuyor. İlk olarak, moda devi Coco Chanel sayesinde ün kazanan Cannes plajları bugün dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin yanı sıra, yüzlerce ünlü simayı da ağırlıyor. Adını bir zamanlar kıyılarının sazlıklarla dolu olmasından alan Cannes’ın 12 km’lik muhteşem kumsalında güneşlenmek, ardından da kendinizi masmavi ve tertemiz denize bırakmak, kentte yapılacak en güzel aktivitelerden biri.

2. Dünyaca ünlü Cannes festivallerine katılın

Cannesda-Yapilacak-Seyler

Eğer seyahatinizi ilkbaharda, mayıs ayında planlıyorsanız Cannes’da, film galalarından, yelken yarışlarına dek oldukça farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Her yıl düzenlenen ve Fransa’nın en ünlü festivalleri arasında yer alan Cannes Film Festivali’ne ev sahipliği yapan Palais des Festivals et des Congres binasında düzenlenen fuarlara ve çeşitli gösterilere katılabilir, üstelik festival dönemi süresince birçok ünlüye rastlayabilirsiniz. 1949’da yapılan ve oldukça heybetli olan Palais des Festivals et des Congres’te her yıl 50’ye yakın etkinlik düzenleniyor. Ünlü isimlerin el izlerini taşıyan Allee des Etoiles Cannes (Walk of Stars) ise Hollywood ünlülerinin imzalı el baskılarının bulunduğu bir kaldırım. Festival binası ziyareti ile kaldırımlardaki ünlülerin el izlerini takip ederek kıyı boyunca yürümek, Carlton gibi lüks ve ünlü otel ve mağazalar boyunca etrafı seyretmek de oldukça keyifli.

3. Le Suquet sokaklarında kaybolun

Fransa-Cannes-Yapilacak-Seyler

Cannes’ı doyasıya yaşamak ve tarihini koklamak istiyorsanız yürüyerek keşfedebileceğiniz en güzel yeri, Eski Şehir (Old Town) olarak bilinen Le Suquet, Cannes’ın tarihi merkezi. Tarihi, dar ve rengarenk sokaklarla çevreli bu bölgede karşınıza çıkan binaların çoğunda, ünlü oyuncuların ve filmlerin resimleri var. Bu dar ve küçük sokaklardan yukarı doğru tırmandığınızda, müthiş bir Cannes manzarasına sahip kaleye varıyorsunuz. Yine buradaki Busee de la Castre, şehrin kültürel ve sanatsal zevkini yansıtan en önemli durak. Le Suquet, ayrıca pek çok şirin dükkân ve kafelerle dolu, oldukça keyifli bir bölge.

4. Rue d’Antibes ve Marche Forville’de alışveriş yapın

Fransa-Cannesda-Yapilacak-Seyler

Dünyaca ünlü pek çok markaya ev sahipliği yapan Rue d’Antibes, kentin en popüler alışveriş caddesi. Lüks mağazalarla çevrili caddede şarap barları, restoranlar, pastaneler ve tasarım dükkanları da var. Rue Antibes ile birlikte yine aynı konsepte sahip Rue Hoche’u alışveriş yapmasanız bile fikir sahibi olmak için mutlaka turlayın. Diğer yandan Rue Louis Blanc yakınlarında kurulan Marche Forville, zengin ürün yelpazesi sayesinde hem şehir halkının hem de gelen ziyaretçilerin gözdesi. Hediyelik eşya satan küçük dükkanlarla, restoranlarla ve kafelerle çevrili olan pazarda meyveden şaraba dek pek çok şey bulabilirsiniz. Ayrıca meraklıysanız şehir içinde kurulan antika pazarını kaçırmayın.

5. Ile Sainte Marguerite’te doğaya ve tarihe dokunun

Fransa-Cannes-Yapilmasi-Gereken-Seyler

Cannes’a yaklaşık yarım mil uzaklıktaki Lérins Adaları’nın en büyüğü olan Île Sainte-Marguerite (St. Marguerite Adası), 17. yüzyılda yaşadığına inanılan Demir Maskeli Adam’ın bulunduğu kale hapishanesi Fort Royal ile ünlü. Cannes’dan 15 dakikalık tekne yolculuğu ile ulaşılabilen Île de Sainte-Marguerite, çam ve okaliptüs ağaçları ile çevrili hem tarihi hem de doğal güzellikler barındıran, Cannes’ın turistik adreslerinden. 20. yüzyıla dek birçok ünlü tutsağı barındıran Fort Royal, günümüzde Musee de la Mer (Deniz Müzesi) olarak hizmet veriyor. Eşsiz bitki türlerinin ve göçmen kuşların barındığı bölgeye adaya mutlaka geçin!

Cannes’da mutlaka yapmanız gereken şeylerin arasında yarıca, rahiplerin konakladığı ve şarap yapımının sürdüğü St. Honorat Adası ile Picasso’nun hayatının bir bölümünü geçirdiği Mougins’i de var.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like