Cenazede yalakalık yapılır mı?

0
46

Cenaze törenleri sessiz, sakin, dingin ve gidenin arkasından gösterilen saygıyla beraber insanların biraraya gelebildiği nadir anlardan biridir.

Ölmeyi bir kez bile aklımıza getirmediğimiz yaşamda ölümün ne kadar yakınımızda olduğunu gösterir bizlere…

Üniversite bölüm başkanımızın vefat haberi ardından gittiğim cenaze töreninde yaşadıklarım ise insanların ne derece saygısızlaştığını gösterdi bana. Yaşam boyunca taşıdıkları kötü özelliklerini cami bahçesine girdiği anda da kaybedemeyen insanoğlunun düştüğü çaresizliği uzaktan izlerken “insan olmak” üzerine düşündüm çokça…

Camide aynı anda kaldırılmak üzere bekleyen dört cenazeden birinin bir belediye başkanının babası olması sebebiyle izdihama varan kalabalığın içerisinden sıyrılarak camiye sokulmayı başardım.

Cami bahçesinin içine sokulan ilgili belediyenin tanıtımını yapan ve belediye başkanının halkı kucaklayan fotoğraflarının olduğu boy boy afişlerle donatılı arabalar cenazeye gelenlere belediye adına limonata, içecek ve su dağıtımı yapıyordu. Belediye başkanı kendi babasının cenazesinde bile halka ikram görevini yerine getiriyordu bir başka deyişle!

Zabıtalar, belediye çalışanları derken diğer ilçe belediye başkanları ve bürokratlar ardı ardına gelmeye başladılar camiye. Her gelen üst düzey kişinin arkasında deli bir kalabalık, anlamsız bir koşuşturmaca… Bütün bu koşuşturmacayı yoğun sıcak havada bir ağacın altından izlerken son görevimizi yapmak üzere bu kez cami avlusuna geçiyoruz.

Yan yana dizili dört tabutun ardında nizami bir şekilde dizilmişken cami içinden ikindi namazını kılan vali bey ile protokol üyeleri çıkınca bir dalgalanma yaşanıyor büyük bir hızla.

Aynı anda caminin arkasından avluya giriş yapan birkaç milletvekili ve büyükşehir belediye başkanı da işin içine dahil olunca bulunduğumuz yerde durabilmek mümkün olmuyor. Protokol üyeleri safları yarıp öne geçmeye çalışırken başkanların ardından hızla takip eden dalkavuk vatandaşlarımız cami ve genel toplum ahlakına uygun olmayan davranışlarını ısrarla sürdürüyorlar.

Kraldan çok kralcı olan bu tipler cenazeye saygı amacıyla dizilmiş ve imamdan gelecek yönlendirmeyi bekleyenleri sağlı sollu iterken; akıllarından geçen “başkanlara yakın olma düşüncesi” o kadar kifayetsiz kalıyor ki.

Yüzlerindeki yalaka ve dalkavuk ifadelerle insan olmaktan utandırıyorlar herkesi.

Ölen kişi sadece belediye başkanının babası diye görünür olmaya çalışanlarla aynı ortamda bulunmanın verdiği rahatsızlık içten içe bozuyor sinirlerimi.

Sağlı sollu itiş kakışın ardından omuzlarımızda indirmeyi başardığımız Profesörümüzün cenazesini uğurluyoruz.

Korumalar ve dalkavuklar ise yara yara kalabalığı çıkıyor camiden iğrenç gülümsemeleriyle…

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikMedyanın ezberci şehit haberi anlayışı
Sonraki İçerikDubrovnik

Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here