Çeşme Altınkum Plajı

Cesme-Altinkum-Plaji

Çeşme Altınkum Plajı, Türkiye‘de yaz turizminin en önemli merkezlerinden Çeşme‘nin en popüler plajlarından. 3 tarafı denizlerle çevrili bir yarımadada kurulu Çeşme’nin güneybatısında yer alan Altınkum Plajı, adını ince taneli, altın sarısı kumundan alıyor.

Çeşme ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer alan Altınkum Plajı boyunca çok sayıda beach club işletmesi ve kamp alanları var. Yazın kavurucu günlerinde bile insanı donduran Altınkum’un buz gibi soğuk suyu bu özelliği ile biliniyor.

Çeşme Altınkum Plajı

İzmir’in en güzel plajları arasında yer alan Çeşme Altınkum Plajı, Çeşme Yarımadası’nın güneybatısında, Ege Denizi’nin açık sularına bakan kıyıda, kısmen korunaklı bir koy üzerinde bulunuyor.

Çeşme Altınkum Plajı nerede? 📍

Çeşme Altınkum Plajı’nın denizi nasıl? 🐬

Dillere destan soğuk suyuyla iç titreten Altınkum Plajı’nın plaj bölümünde çok sayıda beach club var. Beach clubların arasında halkın yararlanabileceği bazı bölümler olsa da Altınkum Sahili’nin büyük bölümü işletmeler tarafından işgal edilmiş durumda.

Bir anda derinleşmeyen, yer yer çakıllı ve taşlı olan deniz tabanı belirli bir mesafeyi geçtikten sonra tıpkı plajda olduğu gibi ince kumlu bir zemine dönüşüyor. Plaj boyunca ince taneli, altın sarısı kum örtüsünün bulunduğu Altınkum Plajı’nda deniz kıyısından yürüyerek beach clubların kiraladığı alanlar arasından geçip işletme olmayan koyları keşfedebilirsiniz.

Batıda Fly Inn Beach Club’tan başlayan Altınkum Sahili, doğuda Before Sunset Beach’in olduğu Azmak Koyu’na kadar 2 km’den uzun bir alanda konumlanıyor.

Altınkum Plajı giriş ücreti

Altınkum Plajı boyunca birçok koy özel işletmeler tarafından kiralanmış durumda. Bu işletmelerin birçoğu giriş ücretinin bir hayli yüksek olduğu, giriş ücretinin yanında otopark ücreti de alan beach clublar.

Her yıl isim değişikliği yapan ve el değiştiren birçok beach club’ın olduğu Altınkum Sahili’nde uzun yıllardır faaliyetlerine devam eden işletmeler arasında Fly Inn Beach Club, Fun Beach Club, Dharma Beach Club bulunuyor. Bu işletmelere giriş ücreti kişi başı 200 TL’den başlıyor. Otopark için ayrıca ücret talep ediliyor. Giriş ücreti beach clubda oturacağınız yere göre artış gösterebiliyor.

Yüksek giriş ücreti alan beach clubların yanı sıra daha salaş görünümde olan kamping mantığında hizmet veren işletmeler de var. Plaj jandarma noktasının yanındaki bölüm ise Altınkum Halk Plajı olarak geçiyor.

Herhangi bir giriş ücreti ödenmeyen bu bölümde şemsiye ya da şezlong kullanmadığınız takdirde ücretsiz faydalanmak mümkün. Altınkum çevresinde market sorunu olduğundan plaja giderken mutlaka alışveriş yapmak, yiyecek ve içecek götürmek şart. Ayrıca tuvalet, duş ve soyunma kabini gibi ihtiyaçlar için de işletmelere mahkumsunuz.

Son yıllarda alternatif grupların ve çevrecilerin kamp yapmak için tercih ettiği Altınkum’da ana halk plajı bölümünün doğusundaki bazı koylar kampçıların uğrak noktası. Açıkça dillendirilmese de Türkiye’nin ilk gay plajı da Altınkum’da bu koylarda yer alıyor.

Çeşme Altınkum Plajı’na nasıl gidilir? 🚌

Çeşme Altınkum Plajı’na ulaşım oldukça kolay. Yaz aylarında Çeşme Otogar’dan 30 dakikada bir hareket eden dolmuşlar Altınkum Halk Plajı’nda jandarma noktasına kadar yolcu taşıyor. Bu dolmuşlar Otogar’dan hareket ettikten sonra Çeşme Marina Kavşağı ve Çeşme Limanı güzergahını takip ederek Çiftlikköy Yolu’ndan Altınkum’a varıyor.

Zaman zaman dönüş saatinde doluluk nedeniyle sıkıntı yaşanabileceğinden dolmuşa binerken dönüş hareket saatleri konusunda bilgi almak ve iletişim numarası istemek yararlı olabilir.

Çeşme ilçe merkezine 10 km uzaklıkta olan Çeşme Altınkum Plajı, Alaçatı‘ya 18, İzmir‘e 95, Çiftlikköy’e ise 5 km uzaklıkta. Çeşme merkezden arabayla Altınkum Plajı’na gitmek isteyenlerin Çeşme Marina Kavşağı’nı geçerek Çeşme Limanı’nın yanındaki sahil yolunu kullanmaları gerekiyor. Çiftlikköy’ü geçtikten sonra ikiye ayrılan çatallı bir kavşakla karşılaşılıyor. Bu çatalın sağı Pırlanta Plajı’na sol tarafı ise Altınkum Plajı’na gidiyor.

Altınkum Jandarma Noktası’na kadar yol görece iyi. Ancak jandarma noktasından sonraki bölüm stabilize ve yer yer derin yarıklar var. Yere yakın (alçak) bir arabayla gelme planınız varsa belirli bir noktadan sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. Benim önerim jandarma noktasına yakın bir konumda ücretsiz bir otopark bulup sahile çıkmanız.

Sahil boyunca yürüyerek halkın kullanımında olan ücretsiz koylarda mola verebilirsiniz. Jandarmanın tüm gayretine rağmen Altınkum çevresinde motorla dolaşan ve insanları rahatsız eden garip tipler var maalesef. Bu konuda da güvenlik önleminizi almanızı öneriyorum.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like