Çeşme Paşalimanı Plajı

Pasalimani-Plaji-Cesme

Çeşme‘nin en güzel plajlarından Çeşme Paşalimanı Plajı, Ardıç Mahallesi’nde Şifne termal kaynaklarının yanı başında yer alıyor. Turkuaz renkli muhteşem deniz suyu ve korunaklı bir koy içerisinde yer almasından dolayı çocuklu ailelerin gözdesi olan plaj, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Ilıca Halk Plajı‘nın bulunduğu koydan Ildır yönüne giderken bir sonraki dar koy üzerinde konumlanan Paşalimanı, Çeşme’nin popüler plajlarına göre daha az tanınan bir yer.

Çeşme Paşalimanı Koyu

Çeşme ilçe merkezine 15 km mesafede yer alan Çeşme Paşalimanı Koyu, Ardıç Mahallesi’nde Ilıca Halk Plajı’nın doğusunda Ege Denizi’ne doğru çıkıntı yapan burnun arasında bulunuyor.

Çeşme’nin diğer plajlarına göre erişilebilirlik açısından dezavantajlı oluşu sebebiyle yalnızca bilenlerin tercih ettiği plajın müdavimleri düzenli olarak bu plajda denize giriyor.

Çeşme Paşalimanı Plajı nerede? 📍

Çeşme Paşalimanı Plajı’nın denizi nasıl? 🐬

Çeşme Paşalimanı Plajı, Şifne termal kaynağının denizle buluştuğu bir noktada yer aldığından yaz-kış ılık deniz sıcaklığına sahip. Plajın korunaklı, dar bir koy içerisinde yer almasından dolayı rüzgar ve dalga çok sık görülmüyor.

Turkuaz renkli deniz suyunun derinliği oldukça sığ. Paşalimanı Koyu’nda kıyıdan 100-150 metre kadar ilerlediğinizde bile su belinizi geçmiyor. Deniz zeminin bir kısmı taşlık bir kısmı da kayalık, ancak ilerlediğinizde ince kumlarla karşılaşıyorsunuz. Kıyıya yakın olan bölümlerin taşlık olmasından dolayı birçok kişi denize iskeleler aracılığı ile giriyor.

Çeşme Paşalimanı Plajı giriş ücreti

Çeşme Paşalimanı Plajı’nın halk plajı olarak geçen bölümüne giriş ücreti alınmıyor. Koy çevresindeki uygun noktalardan da hiçbir ücret ödemeden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Paşalimanı Koyu’nun çevresinde giriş ücreti alan beach club işletmeleri var. Bu işletmeler şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş ve tuvalet hizmetleri için standart ücret alıyor. Giriş ücreti 150-250 TL arasında değişiyor.

Çeşme Paşalimanı Plajı’na nasıl gidilir? 🚌

Çeşme Paşalimanı Koyu, Çeşme merkeze 15 km uzaklıkta. Koy Ilıca ile Şifne arasında Ardıç Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Paşalimanı Koyu, Ilıca’ya 6 km, Şifne’ye 4 km, Alaçatı‘ya 7 km, Ildır’a 15 km, İzmir‘e ise 82 km uzaklıkta.

Arabayla Paşalimanı Plajı’na gitmek isteyenler navigasyona Paşa İskele yazarak yol tarifinden yararlanabiliyor. Ilıca-Şifne-Ildır güzergahında, Ilıca Halk Plajı ile Şifne arasındaki kavşaktan sola dönülerek ulaşılan Paşalimanı Koyu’na Ilıca’dan dolmuşlarla da ulaşabilirsiniz. Ildır ve Şifne dolmuşları Paşalimanı Kavşağı’nda yolcu indiriyor.

İzmir’den direkt Paşalimanı Koyu’na gitmek için Çeşme Otoyolu’nun Alaçatı Kavşağı’ndan çıkmak, Ilıca ve Paşalimanı tabelalarını takip etmek gerekiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like