Home Ege İzmir Çeşme’nin Saklı Güzelliği Kleopatra Koyu

Çeşme’nin Saklı Güzelliği Kleopatra Koyu

29
96768

Çeşme Kleopatra Koyu (Güvercinlik Koyu), Çeşme’nin saklı güzelliklerinden biri. Geçmişte henüz bu kadar popüler olmayan Alaçatı Delikli Koy gibi, yeni yer arayışında olanların keşfettiği Kleopatra Koyu; aslında yazlık bir sitenin içerisinde konumlanan, ana yoldan görünmeyen gizli bir koy. Güvercinlik Koyu olarak da bilinen bu güzel plaj muhteşem denizi ile insanın aklını başından alıyor.

Tanınırlığının giderek artmasıyla birlikte yaz aylarında cıvıl cıvıl bir görünüme kavuşan koy, ince taneli kumsalı, plaj voleybolu sahası, görkemli kayalıkları, temiz havası, koruma altındaki kum zambakları ve masmavi serin denizi ile İzmir‘in en güzel plajlarından biri.

Kleopatra Koyu, Çeşme

Kleopatra Koyu, Çeşme’nin Alaçatı Mahallesi sınırlarında yer alan İzmir’in en güzel plajlarından. Site içerisindeki yol ve denizden ulaşım dışında hiçbir ulaşım seçeneğinin olmadığı koy, bu yüzden yoldan geçenler tarafından fark edilmiyor. Bu fark edilmeme durumu, Alaçatı Kleopatra Koyu‘nu yaz aylarında adım atacak dahi yer olmayan o sıkıcı yerlerden ayırıyor.

Alaçatı ile Ovacık arasındaki sahil yazlık sitelerden Özpamir Sitesi‘nin hemen altında yer alan Kleopatra Koyu’na bu ismin verilmesinin nedeni plajda ve deniz içerisinde bulunan ince taneli kum. Coğrafi işaretlemede ve navigasyon cihazlarında Özpınar Sitesi dışında bir isimle karşılaşılmıyor. Tıpkı Delikli Koy’da olduğu gibi birilerinin gelip keşfetmesiyle birlikte, Kleopatra Koyu ismi zamanla yerleşmiş bu güzel plaj için.

Alanya ve Marmaris’te bulunan Kleopatra plajlarının da isim kaynağı olan ince kum, Alaçatı Kleopatra Koyu’nda denize girmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca Delikli Koy’a ismini veren taş oluşumunun benzeri bir yapı da var bu plajda. Dik ve yüksek kayalıkların altı doğal gölgelik oluşturuyor.

Plajda hiçbir tesis yok. Bu yüzden yiyecek-içecek ve ihtiyaç olabilecek her şeyin götürülmesi gerekiyor. Araçlar için otopark mevcut. Yine site sakinlerinin yaptığı soyunma kabini var ancak tuvalet maalesef yok. Plajın son dönemde çok daha fazla ilgi görmesi nedeniyle çevre kirliliği ve çöp gibi sorunlar da artmaya başladı. Plajda zaman geçirdikten sonra çöplerinizi toplayarak yanınızda götürmeniz uygar insanın görevlerinden biri.

Son dönemde mangalcılar ve günübirlikçilerin de geldiği plajda mangal yakmak yasak. Ayrıca plaj kum zambaklarının koruma bölgesi olduğundan çok daha dikkatli olunması gerekiyor.

Çeşme Kleopatra Koyu nerede? 📍

Çeşme Kleopatra Koyu’na nasıl gidilir? 🚌

Alaçatı Kleopatra Koyu‘na ulaşım için Alaçatı Port’tan sahil yolunu takip ederek Ovacık yönünde ilerlemek gerekiyor. Koya iki farklı ulaşım seçeneği var. Biri Özpamir Sitesi üzerinden, diğeri ise Ser-Tur Sitesi üzerinden. Bu iki seçenekten Ser-Tur Sitesinin yolu çok daha güvenli ve bakımlı. O yüzden Ser-Tur Sitesi yolunu kullanmanızı öneriyorum.

Özpamir Sitesi: Delikli Koyu geçtikten sonra yaklaşık 3-4 km sonra Özpamir Sitesi tabelasına ulaşılıyor. Site içerisindeki yoldan stabilize yol takip edilerek deniz kıyısındaki otopark alanına kadar gidilebiliyor. Stabilize yolun bakımsızlığı nedeniyle özellikle küçük araçlarla gelenlerin sıkıntı yaşama olasılığı yüksek. Bu durumla karşılaşmamak için Ser-Tur Sitesi yolunu kullanabilirsiniz. Özpamir Sitesi Alaçatı’dan 12 km, Çeşme’den 12 km, İzmir‘den 89 km uzaklıkta.

Ser-Tur Sitesi: Deliklikoy yönünden gelişlerde Özpamir Sitesi’ni geçtikten hemen sonra Ser-Tur Sitesi’ne ulaşılıyor. Site içerisinden geçerek denize doğru yokuş aşağıya indiğinizde koyun yakınına kadar ulaşabiliyorsunuz. Koyun hemen üzerinde aracınızı park edebileceğiniz bir otopark alanı var. Yaz aylarında yer bulmak zorlaşabiliyor.

Çeşme merkezden gelenler liman ve otogarın önündeki caddeyi kullanarak Ovacık köyü yolu üzerinden Özpınar Sitesi’ne ulaşabilir. Yol üzerinde Ovacık köyünden sonra sırasıyla Pembe Evler Sitesi, İş Tur Tatil Sitesi, Ovacık Sağlık Sitesi ve Setur Sitesi geliyor. Özpamir Sitesi’nden sonra Alaçatı Port’a kadar hiçbir tatil sitesi yok.

Çeşme Kleopatra Koyu, yaz aylarında serinlemek, kalabalıktan uzaklaşmak, gürültülü müzik yayını yapan beach club kültürünü sevmeyenler için bire bir. Yüksekten etkileyici bir manzaraya sahip olan koyda güneş battıktan sonra geç saatlere kadar denize girmek, plajda sohbet edenlere katılmak da mümkün.

29 Yorumlar

 1. Sayenizde çişini kakasını oraya buraya yapanı mı ararsın? Çöpünü oraya buraya atanı mı ararsın?Elini bulasigini denizde yıkanı mı ararsın. Esrar fuhuş yapanı mı ararsın.Hepsi var.

 2. Sevgili arkadaşlar buradaki haber 2016 yılı yaz mevsiminde yazılmış. Şu anda çok kötü bir durumda. Tam bir çevre felaketi.

  Maalesef Türkiye’deki her plaj gibi şu anda berbat bir durumda.

  Tuvalet, su ve bunun gibi tesisler olmadığı için; kaya diplerinde deniz kıyısında insan dışkısına rastlayabilirsiniz. Maalesef bizzat deneyimlediğim için buraya yazıyorum.

  Çok üzücü

 3. Hiç anlatıldığı gibi değil çok abartmışsınız. Fotoğraflar muhtemelen eskiden kalma. Denize yürüyerek girmek çok zor hep taş ayaklarımız kesildi. Zaten çok kalabalık oluyor adım atacak yer yok. Sahil de çok pis malum tuvalet yok.

  • Ben kendi deneyimimi anlattım. Fotoğraflar da benim çektiğim fotoğraflar. Bayramda ya da herkesin tercih ettiği pazar günü giderseniz her yerde benzer sorunu yaşarsınız. Herhangi bir tesis olmadığını belirttim zaten. Bölgede en keyif aldığım plajlardan yine de.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here