Chicago Gezi Rehberi, ABD

0
2770

Chicago (Şikago), Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık üçüncü eyaleti. Rüzgârlı Şehir ve Cazın Başkenti olarak da bilinen Chicago, ülkenin ulaşım, kültür, politika, sanayi, finans, tıp ve yükseköğrenim merkezi.

Parkların, butiklerin, devasa gökdelen ve kulelerin, caz ve blues kulüplerinin, sanat ve bilim müzelerinin, yemyeşil parkların bulunduğu büyük ve düzenli kent olan Chicago, Illinois Eyaleti’nin kuzeydoğusunda Michigan Gölü’nün güneybatı sahillerinde yer alıyor.

Chicago Gezi Rehberi

Gökdelenleri, filmleri ve müzikalleriyle özdeşleşmiş bir şehir olan Chicago, caz ve blues’un doğum yeri. Edebiyata, müziğe, sinemaya, mimariye, teknolojiye, bilime ve siyasete yön veren Chicago, Ernest Hemingway, Charles Dickenson gibi ünlü yazarların yetiştiği ve beslendiği kent. Sanat ve bilim müzeleri, kilometrelerce uzanan kum plajları, devasa doğa parkları ve modern mimarisiyle Chicago, çok yönlü bir şehir. Chicago, aynı zamanda dünyada en çok köprü barındıran şehri unvanına da sahip.

İsmini Kızılderili dilinde güçlü anlamına gelen “chicagau”dan alan Chicago’nun asıl sahipleri ve yerlileri Kızılderililer. Bölgeye gelen Avrupalı misyonerler tarafından satın alınan kent, günümüzde Illinois Eyaleti’nin en büyük şehri konumunda. 1833’te kurulan ve 1885’te ilk gökdelenin inşa edilmesiyle adını dünyaya duyuran Chicago, 1871’deki yangında pek çok yapısını kaybettiyse de, dönemin yükselen mimarlık trendleriyle yeniden inşa edildi. Michigan Gölü ve göle dökülen nehirler arasında olması dolayısıyla ada şehri hissi uyandıran Chicago, şehir planlamasının çok düzenli ve ulaşımı kolay olduğu, göl kıyısı boyunca sıralanan şık gökdelenleriyle göze hitap eden bir şehir.

Chicago Gezilecek Yerler

1. Sears Tower

Sears Tower, Amerika’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük yapısı. Chicago’nun sembolü olan 110 katlı yapı, Wacker Drive, Jackson Bulvarı, Franklin Bulvarı ve Adams Caddesi’yle çevrili. Sears Tower’ın dış yüzeyi alüminyumla kaplı.

2. Grant Park

Grant Park, Michigan Gölü kıyısında, 37 kilometrelik alana yayılıyor. Önceleri Lake Park olarak bilinen parkın ortasında ise her biri göl etrafındaki dört eyaleti temsil eden dört at heykeli bulunan ünlü Buckingham Çeşmesi yer alıyor.

3. Chicago Sanat Müzesi

Chicago Sanat Müzesi, ABD’nin en büyük dördüncü müzesi. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan müzede, Toulouse-Lautrec, Rembrandt, Cezanne, Picasso, Girodet ve Manet gibi sanatçıların eserleri sergileniyor.

4. The Magnificent Mile

The Magnificent Mile, Chicago Nehri’nin kuzeyinde, şehrin kalbinin attığı cadde. 1871’deki yangının ardından yeniden inşa edilen cadde aynı zamanda kentin alışveriş merkezi. Cadde, gökdelenler ve alışveriş merkezlerinin yanı sıra Chicago’nun tarihi dokularını da barındırıyor.

5. Navy Pier

Navy Pier, Michigan Gölü kenarında 1900’lerde gemilerin kıyıya yanaşması için kullanılan bir rıhtım olarak yapılan, günümüzde ise kentin en çok turist çeken merkezlerinden biri. İçerisinde restoran, mağaza, sergi salonu, müze, toplantı salonu, plaj, parkları ve daha pek çok aktiviteyi bir arada sunan mekanlar yer alıyor.

6. 333 Wacker Drive

333 Wacker Drive, Chicago Nehri’nin kuzey ve güney olmak üzere iki kola ayrıldığı yerin ortasına inşa edilen mimari açıdan oldukça önemli bir yapı. Özellikle gün batımında ateş kırmızısına bürünen bina, mavi ve yeşil camlarla kaplı dış yüzeyi ile ünlü.

7. Hyde Park ve Frank Lloyd Evleri

Hyde Park, kentin Chicago Üniversitesi’nin yakınındaki, sergi, tiyatro, galeri ve kitapçıların bulunduğu bölgesi olmakla birlikte önemini kentin sembollerinden olan Frank Lloyd Evlerini barındırmasından alıyor. Oak Park’ta bulunan ve ünlü mimar Wright’ın tasarımını yaptığı 25 evden oluşan Lloyd Wright Evleri, Prairie Style mimari özelliklerini yansıtıyor.

8. Water Tower

Water Tower, 1871’deki büyük Chicago yangınından ayakta kalan tek yapı. Gotik bir kale görünümündeki, su dağıtımı amacıyla kurulan binanın alt katı, günümüzde şehrin en büyük fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

9. Adler Planetaryum ve Astronomi Müzesi

Adler Planetaryum ve Astronomi Müzesi dünya üzerindeki en kapsamlı uzay koleksiyonuna ve dünyadaki ilk sanal gerçeklik tiyatrosuna sahip. Çarpıcı gökyüzü navigasyonuyla güneş sistemi, kara deliklerin patlaması şovları düzenleniyor.

10. Chicago Tarih Müzesi

Chicago Tarih Müzesi Illinois Eyaleti’nin en eski kültürel yapılarından biri. 22 milyon tarihi obje ve belgeye ev sahipliği yapan müzede kalıcı ve geçici sergiler düzenleniyor. Chicago’nun 17. yüzyıldan başlayan tarihi hologramlar ve projeksiyondan yansıtılan üç boyutlu gösterimlerle sunuluyor

Chicago yeme ve içme

Chicago, yemek yemeyi sevenler için tem bir cennet. Fast food yemek tarzının merkezi ve başlangıç noktası olan Chicago, Mc Donalds’ın dünyada ilk şubesini açtığı şehir olarak da biliniyor. Her bütçeye uygun yerel ve uluslararası restoranın olduğu şehirde merkez ve Kuzey Yaka turistik restoranların bulunduğu yerler olarak biliniyor. Şehirdeki dünya mutfağı, sayısız restoranın sunmuş olduğu kaliteli ve nefis lezzetlerden tatma imkânı sunuyor. Meksika, Fransa, İtalya, Orta Doğu ve Uzak Doğu yemeklerinin bulunduğu restoranlar Lakeview bölgesinde yer alıyor. Lincoln Parkı ve çevresi ise en iyi restoranların sıralandığı bölge.

Chicago’da, restoranlarının yanı sıra fast food, gastro-butikler, haute mutfak restoranları, hot dog stantları, “deep dish” pizzacıları ile kente özgü Chicago usulü pizza, hot dog, “atomic cake”lerin de tadına bakabilirsiniz.

“Derin tabak” pizza olarak bilinen Chicago pizzaları tüm dünyanın tanıdığı bir lezzet. Diğer yandan şehirde en çok tüketilen yiyeceklerin başında çorbalar ve barbekü ürünleri geliyor. Tamamen biftekten yapılan ve haşhaşlı çörek üzerinden servis edilen Chicago usulü hot dog ise, hardal, ince dilimlenmiş domates, turşu ve maruldan oluşuyor.

Chicago konaklama

Chicago’da uluslararası zincir otellerden butik otellere, lüks otellerden, yemeğinizi kendiniz pişirdiğiniz mutfaklı pansiyonlara dek her seyahat tarzına uygun her seçenek var.

Eğer kentin kültürel merkezleri ve müzelerine yakın bir konumda konaklamayı düşünüyorsanız, Down Town bölgesini tercih edebilir; gece hayatını doyasıya yaşamak ve eğlenmek istiyorsanız Magnificient Mile ve Gold Coast bölgelerini düşünebilirsiniz. Diğer yandan öğrenciyseniz bütçenize uygun hostel bilgilerine Hostelling International Chicago’dan ulaşabilirsiniz.

Chicago alışveriş

Chicago ister moda tutkunu, ister elektronik eşya meraklısı olun, tam bir alışveriş cenneti. Uygun fiyatlı outlet’lerden lüks butiklere, alışveriş merkezlerinden zincir mağazalara dek uzanan geniş alternatifler sunan kentte, Magnificent Mile, Mia Mora, Water Tower Place ve State Street gibi bölgeler öne çıkıyor.

Magnificent Mile, Michigan Avenue’dan Oak Street’e uzanan alanda yer alan, ev dekorasyonu, mücevher, özel tasarımcıların mağazaları ve Gap, Banana Republic ve Ralph Lauren gibi markaların bulunduğu bir bölge. State Street, Amerika’nın yıllardır en hareketli alışveriş, eğlence ve ticaret merkezi. Restoranlar ve alışveriş imkânlarının yanı sıra tarihi binaları görmek ve zamanda yolculuk yapma fırsatı da sunuyor. Buradaki tiyatro, sinema ve dükkanları günün her saati kalabalık görmeniz mümkün.

Mia Mora, Mia Mora vintage alışverişten hoşlananlar için en doğru adres. Water Tower Place, kentin en önemli alışveriş adresi. Sekiz katlı olan alışveriş merkezinde yüzden fazla mağaza ve restoran bulunuyor. Westfield North Bridge, Chicago’nun en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Nordstrom‘a ev sahipliği yapıyor.

Chicago’ya ne zaman gidilir

Chicago’ya gitmek için daha çok özellikle festival ve etkinlik dönemleri olan Haziran ve Eylül tarihleri arasındaki dönem sıklıkla tercih ediliyor. Kenti ziyaret etmek için ise en ideal tarihler ilkbahar ve sonbahar ayları olarak öne çıkıyor.

Dört mevsimin yaşandığı bir kent olan Chicago’nun bahar ayları biraz kısa sürmekle birlikte yazın hava sıcaklığı 32 derecelere kadar çıkabiliyor. Yaz ayları hem en güneşli hem de en yağışlı günlerin yaşandığı mevsim. Diğer yandan Rüzgarlı Şehir olarak bilinen kent sürekli rüzgarlı. Bu nedenle kış aylarında oldukça keskin bir soğuk hissediliyor. Aynı şekilde kış aylarının oldukça soğuk ve kar yağışlı geçtiğini aklınızda bulundurun.

Chicago’ya nasıl gidilir

Türk Hava Yolları’nın haftanın her günü İstanbul-Chicago arasında direkt uçuş seferleri bulunuyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yaklaşık 12 saat süren direkt uçuşla Chicago O’Hare Havalimanı’na uçabilirsiniz. Şehir merkezine 28 km uzaklıkta bulunan Chicago O’Hare Havalimanı’ndan, taksiyle yaklaşık 25 dakikada şehir merkezinde olabilirsiniz. Ayrıca, 15 dakikada bir Terminal 2’den hareket eden mavi metro hattına binerek, yaklaşık 1 saatte şehir merkezinde yer alan Clark İstasyonu’na gidebilirsiniz.

Chicago şehir içi ulaşım

Chicago, büyük bir şehir olmasına karşın, yeşil alanların azımsanmayacak kadar çok olduğu, yapıların ve doğanın ahenk içinde bulunduğu, düzenli ve karmaşadan uzak bir şehir. State ve Madison Caddeleri’nde, 0–0 noktası olarak numaralandırılmış dokuz adet boyuna ve sekiz adet de enine kesişen caddeden oluşan demiryolu sistemi bulunuyor. Gökdelenlerin arasında yerden altı metre yüksekliğe kurulmuş sistem üzerinde metrolar hızla geçerken, aşağıda normal trafik devam ediyor. Bu özelliği sayesinde de, ABD’de toplu taşımanın en yaygın ve düzenli olduğu şehirlerin başında geliyor. Metro ve otobüs hatlarıyla Chicago’nun her yerine ulaşmak mümkün. Alacağınız CTA bileti ile, iki saatte üç araca kadar kullanabilirsiniz.

Chicago, yemyeşil parkları, her biri mimari tasarım harikası gökdelenleri, sanat merkezleri, blues ve caz kulüpleri ile farklı bir deneyim yaşatıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz