Çiçekliköy Nerede, Çiçekliköy’e Nasıl Gidilir?

İzmir’in Bornova İlçesine bağlı Çiçekliköy, şehrin karmaşasından kaçmak, doğanın tadını doyasıya çıkarmak isteyenler için bulunmaz bir destinasyon. Eşsiz çam ormanları arasında gizlenen Çiçekliköy, tertemiz havasıyla günü birlik gezilerin vazgeçilmez adresi.

Organik köy kahvaltısı deyince akla ilk gelenlerden olan Çiçekliköy, özellikle pazar günleri oldukça yoğun oluyor. Ailecek keyifli vakit geçirebileceğiniz Çiçekliköy’de orman yürüyüşleri yapabilir, huzurlu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Çiçekliköy, İzmir’in Bornova ilçesi sınırlarında yer alıyor

Çiçekliköy nerede? 📍

Çiçekliköy ile İzmir kent merkezi arasında 17.6 km’lik bir mesafe bulunuyor. 15 dakikalık kısa bir yolculuk sonunda kent merkezinden Çiçekliköy’e ulaşabilirsiniz.

İzmir Manisa karayolu üzerinde bulunan Çiçekliköy’e gitmek için, Manisa yolunu takip etmeniz ve Çiçekli tabelasını takip etmeniz gerekiyor.

Çiçekliköy’e Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Çiçekliköy’e ulaşım

İzmir’den Çiçekliköy’e Nasıl Gidilir?

İzmir kent merkezi ile Çiçekliköy arasında 15 dakikalık bir mesafe bulunuyor. Trafiğin durumuna göre bu süre farklılık gösterebilir. Kent merkezinden Çiçekliköy’e ulaşım oldukça kolay ve hızlı.

Çiçekliköy’e ulaşmak için Bornova-Manisa yolundan gitmelisiniz. Manisa yolunu takip ederseniz karşınıza Çiçekli tabelası çıkacak. Bu tabelayı görünce sağa dönmeli ve yolu takip etmelisiniz. Çiçekliköy’e ulaşmak, çam ormanları arasında oldukça keyifli bir yolculuk olacaktır.

✔︎ İstanbul’dan Çiçekliköy’e Nasıl Gidilir?

İstanbul ile Çiçekliköy arasında 440 km’lik bir uzaklık bulunuyor. Yaklaşık 5 saatlik bir yolcuğun ardından İstanbul’dan Çiçekliköy’e ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Çiçekliköy’e gitmek için Bursa-Balıkesir- Manisa rotasını takip etmeli; Kemalpaşa çıkışına girmelisiniz. Necdet Bükey caddesini takip ederseniz; Çiçekliköy’e kolayca ulaşırsınız.

✔︎ Ankara’dan Çiçekliköy’e Nasıl Gidilir?

Ankara ile Çiçekliköy arasında 575 km’lik bir mesafe bulunuyor. Ankara’dan Çiçekliköy’e 7 saatte ulaşabilirsiniz. Ankara’dan yola çıktıktan sonra İzmir istikametine doğru gitmeniz gerekiyor. Sırasıyşa Afyon-Uşak- Manisa ve Kemalpaşa’yı geçerek Çiçekliköy’e varabilirsiniz.

2. Uçakla Çiçekliköy’e ulaşım

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Çiçekliköy’e kolayca ulaşabilirsiniz. Gaziemir’de bulunan Adnan Menderes Havalimanı’nı ile Çiçekliköy arasında 32 km’lik bir mesafe bulunuyor. Havalimanı’ndan Çiçekliköy’e 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Havalimanından Çiçekliköy’e gitmek için öncelikli olarak İZBAN’ı kullanarak Hilal Aktarma Merkezi’ne gelmeniz, ardından da metroyu kullanarak Evka 3 metro istasyonuna gelmeniz gerekiyor.

Evka 3’ten ise 316 numaralı belediye otobüsüne binerek Çiçekliköy’e ulaşabilirsiniz. Metro, İZBAN ve belediye otobüsü kullanmak için İzmirim Kart, VISA ve Mastercard logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartı veya Bilet 35 sahibi olmanız gerekiyor. İzmirim Kart ile yapılan seyahatlerde 120 içinde aktarma hakkı bulunuyor.

Evka 3 Metro istasyonundan Çiçekliköy yönüne giden 316 numaralı otobüs hafta içi; 06:55, 07:25, 08:17, 08:35, 15:50, 16:10, 17:05, 17:35, 18:35, 19:05 saatlerinde, hafta sonu ise 11:00, 12:20, 13:40, 15:00, 16:20, 17:40, 19:00 saatlerinde kalkıyor.

Çiçekliköy, özellikle hafta sonlarında kahvaltı severlerin rotasına giriyor

3. Dolmuşla Çiçekliköy’e ulaşım

Bornova Evka 3’ten Çiçekliköy’e dolmuşla ulaşım alternatifi var. Dolmuşlar 15 dakikada bir kalkıyor. Oldukça popüler olan bir ulaşım alternatifi olan dolmuşları kullanarak hızlı bir şekilde Çiçekliköy’e ulaşabilirsiniz.

Özellikle hafta sonları kahvaltıya gelmek isteyenlerin tercih ettiği dolmuşlar sabah saatlerinde yoğun oluyor.

4. Şehirlerarası otobüsle Çiçekliköy’e ulaşım

Ülkenin pek çok yerinden şehirlerarası otobüs ile İzmir’e gelebilir ve Çiçekliköy’e kolayca ulaşabilirsiniz. İzmir Otogarı’ndan Çiçekliköy’e giden direkt seferler bulunmuyor.

Ancak Otogar’dan kalkan 555 numaralı belediye otobüs ile Halkapınar metro istasyonuna gidebilirsiniz. Haftanın 7 günü sık sık sefer yapan 555 numaralı belediye otobüsü İzmir Otogarı’ndan 06.00–00.06 saatleri arasında kalkıyor.

Halkapınar metroya geldikten sonra ise Evka 3 yönüne giden metroya binmeniz gerekiyor. Metro ile oldukça hızlı bir şekilde Evka 3’e geleceksiniz.

Evka 3’e ulaştıktan sonra ise geriye sadece 316 numaralı otobüse binmek kalıyor. Çiçekliköy’e giden 316 numaralı otobüs ile varış noktanıza ulaşacaksınız. Metro ve belediye otobüslerine binerken 120 dakikalık aktarma hakkından faydalanmak için İzmirim Kart sahibi olmanız avantaj sağlayacaktır.

Evka 3 Metro İstasyonundan Çiçekliköy istikametine gitmek için yetişkinler 13,00 TL, öğrenciler, 5 TL, öğretmen ve 60 Yaş Kart sahipleri ise 11,52 TL ödeme yapıyor. 120 dakika içinde 1.aktarma 6,52 TL, 2.aktarma 3,28 TL, 3. ve sonraki aktarmalarda ücret ödenmiyor.

Ayrıca indirimli biniş hakkı sunmayan VISA ve Master card logolu temassız ödeme özelliği olan kredi kartı veya Bilet 35 kontörlü kartla da metro ve ESHOT otobüslerine biniş yapabilirsiniz.

Çiçekliköy’ün kahvaltısı oldukça meşhur. Köyde çok sayıda kahvaltı mekanı bulıunuyor

5. Belediye otobüsü ile Çiçekliköy’e ulaşım

Şehir merkezinden Çiçekliköy’e belediye otobüsü ile direkt ulaşım imkânı bulunmuyor. Metro kullanarak şehir merkezinden Evka 3’e gelebilir ve buradan belediye otobüsüne aktarma yapabilirsiniz. Evka 3 metro istasyonu çıkışında bulunan otobüs durağında 316 numaralı belediye otobüsüne binerek Çiçekliköy’e rahatça ulaşabilirsiniz.

316 numaralı otobüste İzmirim Kart kullanılıyor ve ‘A Tarifesi’ geçiyor. Yetişkinler 13,00 TL, öğrenciler, 5 TL, öğretmen ve 60 Yaş Kart sahipleri ise 11,52 TL ödeme yapıyor. 120 dakika içinde 1.aktarma 6,52 TL, 2.aktarma 3,28 TL, 3. ve sonraki aktarmalarda ücret ödenmiyor.

Hat üzerinde yapılan seyahatlerde Halk Taşıt Uygulaması geçerli. 05:00- 07:00 saatleri ile akşam 19:00 – 20:00 saatleri arasında yapılan ulaşımlarda tarifenin yüzde 50’si alınıyor. Bilet 35 ve kontörlü ulaşım kartları bu uygulamaya dahil olmuyor.

Bir başka alternatif ise Alsancak Gar’dan hareket eden 963 numaralı belediye otobüsü kullanarak Evka 3’e gelmek ve buradan da 316 numaralı belediye otobüsü ile Çiçekliköy’e gitmek olacaktır.

Her iki otobüste de A tarifesi geçerli oluyor. Yetişkinler 13,00 TL, öğrenciler, 5 TL, öğretmen ve 60 Yaş Kart sahipleri ise 11,52 TL ödeme yapıyor. 120 dakika içinde 1.aktarma 6,52 TL, 2.aktarma 3,28 TL, 3. ve sonraki aktarmalarda ücret ödenmiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like