Çin Seddi’nin Görülmesi Gereken En Popüler 4 Noktası

Çin Seddi, insanlık tarihinde yapılmış en uzun savunma duvarı. Çin’in kuzeybatısında, 6 bin 400 kilometre boyunca uzanan Çin Seddi, dünyanın 7 harikasından biri unvanına sahip. Çin’de en çok ziyaret edilen turistik cazibe noktası olan Çin Seddi, dünyanın da en önemli tarihi yapılarından biri.

1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilen savunma duvarını özel kılan, yalnızca devasa uzunlukta yapısı ve günümüze kadar korunmuş olması değil, aynı zamanda yapımı süresince sarf edilen emek. 2000 yıl boyunca, 1 milyon kişinin yapımına katkıda bulunduğu Çin Seddi’nin tarihi MÖ 221’e uzanıyor.

Çin Seddi’nin Görülmesi Gereken En Popüler 4 Noktası

Uzaydan dahi görüldüğü söylenen Çin Seddi’nin ziyaret edilebilecek 4 en önemli ve en popüler noktaları, Beijing şehrinin kuzeyinde yer alıyor.

1. Badaling

Çin Seddi’nin Badaling isimli kesimine Beijing’den iki saatten kısa bir sürede ulaşılabiliyor. Hem ulaşım rahatlığı, hem de Çin Seddi’nin bu noktasına tırmanışın daha kolay olması sebebiyle Badaling, binlerce kilometre uzanan savunma duvarının en çok ziyaret alan noktası. Çin Seddi’nin görkemli tarihi kadar olağanüstü manzaralar da sunan Badaling kısmının yapımı 500 yıl önceye dayanıyor. Geçtiğimiz on yıllar boyu ise, Çin hükümeti tarafından birçok defa onarım sürecinden geçmiş.

2. Mutianya

Çin Seddi’nin Mutianya isimli kısmı, Badaling’e bir saat uzaklıkta buluyor. Beijing’e olan uzaklığın biraz daha fazla olması sebebiyle bu bölge Badaling’e kıyasla daha az ziyaretçi alıyor. Bu sayede oldukça dik bir yamaçtan aşağıya kıvrılarak uzanan nefes kesici manzarayı izlemek ve fotoğraflamak daha da kolay.

3. Simatai

Mutianya’dan bir saat, Beijing’e ise 120km uzaklıkta yer alan Simatai’de, Badaling ve Mutianya’da olduğu gibi teleferik bulunmuyor. En dik ve sarp yamaçlar arasında uzanan Simatai’yi ziyaret etmek için bu yüzden iyi bir kondisyonda olmak gerekiyor. Ancak olağanüstü derecede korunmuş olan Simatai duvarlarının manzarası, tüm yorgunluğa değiyor.

4. Shixiaguan

Shixiaguan bölümü, Çin Seddi’nin Beijing’e en yakın olan noktası. Seddin en popüler noktası olan Badaling’e giderken, yol üzerinde Shixiaguan’ı araç içerisinden görmek mümkün oluyor. Şu sıralar tadilatta olan Shixiaguan, onarım süreci boyunca ziyarete açık.

Çin Seddi’ni Ziyaret Etmek İçin En Uygun Dönemler

Zamanlama

Gün içerisinde Çin Seddi’ni ziyaret etmek için en uygun zamanlar, tur otobüslerinin henüz yola çıkmadığı, ya da turlarını sonlandırdığı sabah ya da akşamüstü saatleri. Günbatımına yakın saatlerde ise, Çin Seddi’ne vuran günün son ışıkları harikulade fotoğraflar çekmek için muhteşem bir tablo hazırlıyor.

Çin Seddi’ni Ziyaret Etmek İçin En Uygun İki Ay

Mayıs: Mayıs ayı, arada yağmurun yağdığı bir dönem olsa da, sıcaklık açısından epeyce uygun bir ay. Çiçeklerin açmaya başladığı ve sezonun başlangıcına rast gelen mayıs ayı, Çin Seddi’nin manzarasını daha da özel kılıyor.

Ekim: Mayıs ayına oranla daha az yağmur alan ekim ayı, bunaltıcı sıcaklar olmadan Çin Seddi ziyaretini unutulmaz anılara dönüştürecek en uygun aylardan.

Çin Seddi Ziyaretine Uygun Diğer Aylar

Haziran – Eylül Arası: Yaz ayları Çin’de yağmurlu ve nemli geçiyor olsa dahi, Çin Seddi ziyareti için kış döneminden çok daha elverişli.

Ziyaret İçin Uygun Olmayan Dönemler

Kasım – Nisan Arası: Çin Seddi manzarasının daha az turist ile paylaşılmasına olanak tanıyan bu dönem, özellikle ocak ve şubat aylarındaki oldukça düşük derecedeki havalar sebebiyle ziyaret için elverişsiz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like