İtalya’nın Beş Güzel Köyü: Cinque Terre

Cinque Terre İtalyanca beş toprak, beş köy anlamına geliyor. İtalya’nın kuzeyinde, Akdeniz’in maviliklerine uzanan dik yamaçlara konumlanmış Riomaggiore, Corniglia, Manarola, Varnezza ve Monterosso al Mare köyleri, bu beşliyi oluşturuyor.

Dik teras şeklindeki bir coğrafyada olması nedeniyle köylere ulaşım 19. yüzyılda yapılan tren yolundan önce sadece teknelerle ve patika yollarla sağlanıyordu. Günümüzde çok fazla tercih edilmese de karayolu ile de ulaşılabiliyor.

Cinque Terre’nin ve çevresindeki doğal güzelliklerin korunması için 1997’de UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiş olan, sadece yabancı turistlerin değil İtalyanların da tatil için tercih ettiği bu beş güzel köyü tanımaya ne dersiniz?

Cinque Terre, İtalya

Geçim kaynağı balıkçılık ve bağcılık olan bu köylerin evleri de panjurları da rengarenk. Tarihçesi ortaçağa kadar uzanan Cinque Terre köylerinin yamaçları üzüm bağları ile çevrili, bu kadar sarp bir bölgede üzümleri hasat etmek o kadar da kolay değil.

Patika yolların dahi olmadığı bazı bağlara raylı bir sistem kurmak suretiyle UNESCO Dünya Mirası listesindeki bu güzel bölgeye zarar vermeden hasat işini çözüme kavuşturmuşlar.

Köyler arasında araba yoluna bile izin vermeyen Cinque Terre’de ulaşım sadece sahilden geçen tren yolu ve dağları üstünden köylülerin yarattığı yüzlerce yıllık yürüyüş patikaları üzerinden sağlanıyor. Daracık patika yolların birçoğu tırmanış ve iniş gerektiriyor.

Monterosso al mare

Monterosso al mare, en büyük köy. Diğer köyler kadar sarp yamaçlar olmadığından plajından denize girilebiliyor. Renkli plaj şemsiyeleri ve cezbedici turkuaz denizi, sahil boyunca sıralanmış dondurma dükkanları, küçük köy meydanı ile gezmesi oldukça keyifli.

Aşk Yolu

Köylerarası geçişlerin en güzel alternatif yolu ise deniz manzaralı patika yürüyüş yolu, RiomaggioreManarola arasındaki patika yol en popüler olanı: Via Dell’Amore yani ‘Aşk Yolu‘.

Bu yol boyunca dilek dileme amaçlı asma kilitler takılmış, dilekleri yerine gelenler ise yeniden buraya gelerek kilitlerini açıp alıyorlar. Yine bu yol üzerindeki sokak müzisyenleri, küçük bir cafe ve hediyelik eşya satış dükkanı, duvar yazıları ve ilanı aşklar keyifli bir yürüyüş vaat ediyor.

Limonçello için

Küçük alışveriş dükkanlarından bir çeşit likör olan limonçello, limon, limonlu sabun, pasta, pesto sosu, zeytinyağı ve yöreye özgü şarap ile küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Akdeniz kenarında ve İtalya’da olmanın avantajını acıktığınızda anlıyorsunuz, Monterosso’da deniz mahsullü ve midyeli spagetti, Vernezza’da sebzeli ravioli, Manarola’da ise kalamar tava denemelisiniz.

Cinque Terre’ye nasıl gidilir? ✈️🚗

Türkiye’den bu bölgeye en uygun uçuş noktaları Cenova ya da Pisa. Cenova üzerinden giderseniz trenle kolayca Cinque Terre’ye ulaşabilirsiniz. 

Pisa’ya uçarsanız trenle önce La Spezia’ya oradan da Cinque Terre bölgesine yine trenle kısa bir yolculukla ulaşmanız mümkün.

Riomaggiore ve Manarola’da kayalıklardan denize girilebiliyor, Vernazza’da plaj oldukça kısa. Corniglia ise en sarp yerde kurulmuş olan köy .

Tren bu coğrafyada en uygun ulaşım aracı. Günübirlik alacağınız bilet ile dilediğiniz köyde daha fazla kalabilir, bir sonraki trene yetişebilirsiniz.

Ben üç gün deniz tatil yaptım ve bana göre küçük motelleri ve pansiyonları, nezih restaurantları, gelato denilen dondurma dükkanları (yoğurtlu dondurmaya bayıldım ), sahilboyu yürüme yolları, renkli şemsiyeleri ile cümbüş gibi plajları, masmavi denizi ile konaklama için en ideal köy Monterosso.

Gün batmadan Vernazza’ya ulaşmaya çalışmış olmamıza rağmen köye vardığımızda güneş tepeyi aşmıştı, ama ben köyün karşı tepesindeki üzüm bağlarının olduğu yamaca tırmanıp Vernazza’yı gün batımı ile mavi saatlerde tepeden çekmeyi başardım, Akdeniz’in lacivertinin pembeye dönüştüğünü görmek müthiş güzel bir duygu idi.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Vernezza’da hava kararmadan hemen önce köyü ve denizi tepeden geniş açıdan gören karşı yamaca tırmanıp gece çekimi yapabilirsiniz. Tepeye çıkarken sakinlik biraz ürkütebilir ancak çekinmeyin, fotoğraf için çıkan sizden başkaları da muhakkak vardır. (Yazar: Oya Yıldız)

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like