Çöp toplayan adamın plastik çiçeği

0
92

Bilmek en büyük ahlaki sorumluğumuz. Bilmediğimiz şeyden yargılanıp sorumlu olamayacağımız gibi bildiğimizden ötürü içimiz içimizi yer, hata yapmaktan korkarız. İletişim ve etik kelimeleri yan yana telaffuz edildiğinde de en çok iletişim sürecinde gerçekleşen doğrular ve yanlışlar aklımıza gelir.

“Cahil cesareti” olarak tanımlanan ve temelde bilmemekten kaynaklanan “ölümüne cesaret” çoğu kez geriye dönüşü olmayan hatalara meydan verir. Çok küçük bir ihtimalle ise alınan risk başarıya götürür cahil cesaretiyle atılan adımları.

Varoluşsal sebeplerimiz ve hayatımızın her anında bizimle beraber ilerleyen “iletişim” hareket, karar ve eylem üçlüsünden meydana gelen, oluşan kültürün devamlılığı ve bıraktığı izlerdeki her kelimeyi ifade ediyor birebir. Eyleyen ve hareket halinde olan insan meydana getirdikleri ile oluşturur kültürü. Oluşan kültürün oluşturulma sürecinde ise insanlar arası iletişimin varlığından söz edilir. İletişimden yola çıkan insanın hareket ede ede meydana getirdiği kültürel yapı kendi içinde ahlaki yapıyı oluşturur. Her kültürel yapı içerisinde ahlaki ilkeler genel geçer olarak birbirlerine benzese de toplumdan topluma değişen ahlaki yansımalar dünyadaki farklı renkleri gösterir hepimize.

cop toplama

Kültürel Kodlarımız ve Ahlaki Olmak

Kültürel kodlarla yaşamımızı sürdürürken doğrudan kurduğumuz ilişkiler, seçimlerimiz, insanlara yaklaşımlarımız, kendimiz gibi olmayanlara bakış açımız, muhafazakar-sosyalist ya da modern bakışımız, sınırları belli olan o çerçeveye göre şekillendirip otokontrol içerisinde yönlendiriyor bizleri. “Aman yapma” diyerek kendimizi durduran o nokta, içinde yetiştiğimiz toplumun kültürel kodları aslında.

Selam verme biçimimiz, yemek yeme alışkanlıklarımız, modaya bakış açılarımız, ev dekorumuz, dinlediğimiz müzikler, televizyon karşısındaki pozisyonumuz, okuduğumuz gazete ve romanlar bir başka bireyle ilişki kurarken ilk göze çarpan ve aradığımız ortak noktaları oluşturan üst başlıklar… Aynı zamanda içinde yaşadığımız tarih aralığına göre şekillenen zevk ve beğeniler kendi kültürel kodlarımızın oluşmasında aktif rol oynuyorlar.

Ahlaki olmak değerler sisteminin içinde anlamlı ve ancak bu sistem içinde var olan bir olgudur. İnsanların tepki biçimleri ile refleksleri de yine kendilerinin kültürel yapılarıyla değerlendirilir. Bu değerlendirme bir bakıma kolay gibi görünse de aslında çok zordur. Bunun temel sebebi de insanların kendilerinden farklı olanlara verdikleri tepkiler ve uzakta durma istekleridir. Ahlak ahlak diye dillendirilen o algı bütün insanların aynı yaşam, aynı düşünce yapısında olmadığını kabullenip, dünyada farklılıkların birarada olduğu teziyle yaşamı sürdürebilmekten geçer.

İletişim Mesaj Verme Kaygısı

İletişim temelde sözel bir süreç ve insanların birbirlerini anlamasıyla sona eren bir kavram gibi görünse de iletişim sadece karşılıklı anlaşmak ve sözel bir süreç olarak değerlendirilmemelidir. Küçük olgular, küçük durumlar, küçük anılar üzerinden bir başlangıç noktası ile ilk hareketin meydana getirdiği iletişim biçimleriyle karşılıklı diyaloga adım atılabilir. Bu ortak beğeni ve zevkler olabileceği gibi, ortak bir konudaki ortak bir düşünce iki bireyi yan yana getirmeyi başarabilir.

Sözel süreç dışında dış görünüş, giyim ve kuşamla verilen iletiler insanların “ben buradayım ve görünür olmak istiyorum” mantığından yola çıkan ifade isteklerinin bir yansımasıdır. Sokakta çöp toplayan, üstü başı pislik içindeki bir kişinin dahi, çöp topladığı arabasına taktığı plastik çiçek onun “ben de toplumun içinden biriyim” mesajına önayaklık eder aslında. Çöp toplayan kişi görmezden gelindiği bir topluma ait olduğunu plastik renkli çiçek üzerinden mesaj yollar. Hayatındaki tüm olumsuzluklar ve kötülüklere rağmen kişi kendini ifade etmek için çabalar. Kirli hayatın estetiği olan plastik çiçekler ile…

Kişinin kendini ifade etme süreci farklı mekanlarda ben merkezli eylemlerle görünür kılınır. Otelde birkaç gün kalan kişinin otel odasında kurduğu düzen ona aittir ve o kişinin yaşamını temsil eder. Terk edeceğini bile bile yapılan değişikliklerle insan bir varlık olduğu mesajını bağıra bağıra verir sessizce.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here