Dalış Severler İçin En Güzel 15 Dalış Merkezi

Türkiye’deki su altı dünyası meraklıları her yaz mevsiminde dalış noktalarına akın ediyor. Denizin içindeki eski zamanlardan kalmış kalıntılar, farklı canlılar, ilginç taş ve kaya türleri insanları dalış yapmak için meraka itiyor. En güzel 15 dalış merkezi listemize bir bakalım.

Dalış noktaları ilginç balık türlerini yakından görmek için olanak tanıyor. Dalış yapanlar özel su altı fotoğraf makineleri kullanarak ya da bu işte uzmanlaşmış fotoğrafçılar ile çalışarak ortaya inanılmaz kareler çıkarıyorlar.

En Güzel 15 Dalış Merkezi Listesi

Oldukça ilginç bir dünya olan su altı dünyası sosyal medya kullanıcıları tarafından da rağbet görüyor ve içerik üreticilerini dalış yapmaya teşvik ediyor. Türkiye’de dalış için en ekonomik olan ve en çok tercih edilen 15 yer şu şekilde sıralanabilir:

 1. Büyük Resif, Bodrum
 2. Delikli Mağara, Bodrum
 3. Orak Adası, Bodrum
 4. Kanyon, Kaş
 5. Uçan Balık, Kaş
 6. Akvaryum Koyu, Fethiye
 7. Afkule, Fethiye
 8. Fener Adası, Çeşme
 9. Deli Mehmet, Ayvalık
 10. İlyosta, Ayvalık
 11. Saros, Çanakkale
 12. Sivriada, İstanbul
 13. Datça, Muğla
 14. Gökova, Muğla
 15. Karaburun, İzmir

Dalış Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dalış son derece keyifli ve ilginç bir spor olsa da eğitimsiz yapılması tehlike oluşturabilir. Bu sebeple dalış yapmaya başlamadan önce mutlaka uzmanlardan eğitim alınmalıdır. Dalış eğitimi; su altına alışmak, herhangi bir tehlikede ne yapacağını öğrenmek, dalışı doğru yapmak, gerektiğinde yüzeye çıkabilmek, ekipmanları doğru kullanabilmek için gereklidir. İzmir İstanbul Otobüs Bileti alarak bir çok dalış merkezine yakın merkezi şehir olan İzmir’e seyahat edebilirsiniz.

Dalış yaparken ekipmanlar tam olmalı ve dalış kıyafetleri düzgün bir şekilde giyilmelidir. Kesinlikle yalnız dalış yapılmamalıdır. Su altında ne ile karşılaşılacağı kestirilemez, ters bir durumda yanınızda birinin olması yararınıza olacaktır.

Bazı tehlikeli su altı canlılarına karşı nasıl koyacağınızı bilmeniz gerekir. Deniz dibinde hangi canlının zararlı hangi canlının zararsız olduğunu öğrenmeniz, dalışınızı güvenli bir şekilde yapmanızı sağlar.

Dalış yaptığınız sırada su üstünde sizi bekleyen ve haberleştiğiniz biri olması, yanlış giden bir durumda yardım alabilmeniz için önemlidir. Dalış yapacağınız bölgeyi iyi tanımanız sürprizlerle karşılaşmanıza engel olur. Dalışa başlamak için en ideal bölge kolay dalış yapılabilmesi ve minimum tehlikeye sahip olması açısından Bodrum’da yer alan Büyük Resif’tir.

Merkezlere Ulaşım

Birçoğu İzmir ve çevresinde bulunmaktadır. Genelde Otobüs Bileti satın alarak daha ekonomik olarak seyahat edilmektedir. Gidiş dönüş yapacağınız zaman biletlerinizi Bilet.com aracılığı ile alırsanız en ucuz biletleri bulabilirsiniz ve dalış aktivitenizi az maliyete yapmış dönmüş olursunuz.

Diğer dalış merkezleri için en çok 3-5 saat otobüs yolculuğu yaparak gitmiş olursunuz. Tabi ki direk olarak gitmeyi tercih edebilirsiniz ancak birazda gezmek istiyorsanız İzmir doğru hedef olacaktır.

İstanbul İzmir Otobüs Bileti ve biletleri ile tüm firmaları ve sefer saatlerini karşılaştırarak en iyi fiyatlı otobüs biletini satın alabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like