Danimarka’da Yapılacak En İyi 10 Şey

Danimarka-Yapilacak-Seyler-Kronborg

Kuzey Avrupa‘da, İskandinavya coğrafyasında yer alan Danimarka, Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden. Doğal güzellikleri ve hoşgörülü insanları ile tanınan Danimarka, başkent Kopenhag başta olmak üzere çok sayıda yabancı turisti ağırlıyor.

Seyahat ederken eğlence, kültür veya macera arıyorsanız, Danimarka’da hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz çok az. Danimarka’yı keşfederken ülkede mutlaka yapmanız gereken şeyleri bir araya getirdim.

Danimarka’da Yapılacak Şeyler

1. Bisiklet gezisine çıkın

Danimarkalılar, dünyada en çok bisiklet kullanan milletlerden. Başkent Kopenhag’da arabalardan daha fazla sayıda bisiklet olması, ülkenin muhteşem bisiklet altyapısı ile ilgili. Uzun bisiklet yolları halkın ana ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmaları için oldukça elverişli.

Her yıl bisiklet ağının genişletilmesi ve iyileştirilmesi sonucunda iki tekerlek üzerinde yakın şehirlere uzun yolculuklar en çok sevilen yerel eğlencelerden. Turistik olmayan bölgeleri ve kendi ritminizi keşfetmek istiyorsanız, Danimarka bisiklet gezisi için ideal bir yer.

2. Skagen’i ziyaret edin

Danimarka’nın en kuzeydeki şehri Skagen, Jutland’ın kuzeyinde kendi halinde sakin bir yerleşim yeri. Sadece 8 bin kişinin yaşadığı küçük bir kasaba olmasına rağmen, yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve festivaller düzenleniyor.

Güzel manzarası ve uzun kumlu plajlarının yanı sıra, burayı özel yapan şey, Grenen’deki burun bölgesinde, Kuzey ve Baltık Denizi’nin buluşması. İki denizin buluşmasına tanık olmak isteyen birçok kişi bu Skagen’e bu yüzden geliyor.

İskandinavya’daki en popüler turistik yerlerden biri haline gelen şehir, her yıl yaklaşık 2 milyon ziyaretçi çekiyor.

3. Møns Klint’teki kayalıkları izleyin

Danimarka kırsalındaki en çarpıcı manzaralardan biri Møns Klint. 6 kilometrelik kireç taşı uçurumunun kenarında dururken, deniz seviyesinden 120 metre yükseklik nefesinizi kesecek. Mons Klint’te yürüyüş yollarını veya bisiklet yollarını takip ederek görsel şölen yaşatan ormanlık alanları, meraları, göletleri ve sarp tepeleri keşfedin.

Aborrebjerg Hill, Danimarka’nın en yüksek noktası olan 143 metreye ulaşıyor. Bu yüzden, şimdiye kadar görebileceğiniz en yüksek tepe olmayabilir, ama şehirden birkaç saat uzakta zaman geçirmenizi sağlayacak kadar güzel!

4. Louisiana Modern Sanatlar Müzesi

Çağdaş ve popüler sanat meraklıları 1958’de açılan uluslararası bir müze olan Louisiana’yı kesinlikle ziyaret etmeli. Louisiana Modern Sanatlar Müzesi, başkent Kopenhag’a 45 km uzaklıkta Humlebæk’ta bulunuyor. Müze Kurucusu Knud W. Jensen, modern sanatın Danimarkalılar için erişilebilir olacağı bir yer yaratmak istiyordu.

Kurucu Jensen’in bu amacına ulaşıldığını her yıl müzeyi ziyaret eden 1 milyona aşkın yerli ve yabancı ziyaretçiden anlayabiliyoruz. Sıklıkla olan dönemlik ilginç sergilerin yanı sıra, müzenin daimi koleksiyonu nedeniyle bu şık müzeye bir gününüzü ayırabilirsiniz. Koleksiyon Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Andy Warhol ve Roy Lichtenstein’ın çalışmalarını içeriyor.

Ziyaretçilerin favorisi Yayoi Kusama’nın Ruhların Işıldayan Işıkları adlı eseri. Küçük odadaki yüzlerce ışık uzayda seyahat etme izlenimi veriyor.

Louisiana Müzesi, Kopenhag merkez istasyonundan trenle yaklaşık 40 dakika sürüyor. Kafeden arka bahçesindeki manzara, şehirden birkaç saatliğine kaçmak için harika bir neden.

5. Kronborg Kalesi

Danimarka uzun bir geçmişe ve çok sayıda çarpıcı kaleye sahip, ancak Kronborg Kalesi, Shakespeare’e ünlü Hamlet’i yazması için ilham verdiği düşünüldüğü için diğer kalelerin birkaç adım önüne geçiyor.

Shakespeare kaleyi kendisi hiç ziyaret etmese de Danimarkalı tarihçi Saxo Grammaticus’dan pek çok hikaye ve söylenti duymuş. Profesyonel oyuncuların çıkardığı ünlü dramaları izlemeden önce koridorları ve karanlık yer altı geçitlerini dolaşın.

6. Hans Christian Andersen Evi ve Müzesi

Hans Christian Andersen’ın peri masalları 160 dile çevrilmiş ve günümüzde yazarın ilk romanını yazmasından iki yüzyıl sonra, çocuklar Çirkin Ördek Yavrusu ve Kar Kraliçesi hikâyelerini dinlemeye bayılıyor.

Andersen, en ünlü Danimarkalı yazarlardan. Yazarın hayatıyla ilgili bilgi edinmek isteyenler için Odense’deki evini ziyaret etmek keyif verici bir deneyim. Ev, 1908 yılında eğlenceli ve bilgilendirici bir müzeye dönüştürülmüş.

Müzedeki sergide, yazarın fakir bir kunduracının oğlu olarak çocukluğundan başlayarak, hayatının farklı evrelerini görmek mümkün.

7. Legoland

Tümü milyonlarca Lego tuğlası ile dekore edilmiş, LEGOLAND çocuklar için özel bir mekân. Renkli eğlence parkı Billund’da, Kopenhag’dan trenle yaklaşık üç saat veya uçakla 50 dakika uzaklıkta.

LEGOLAND çocuklu aileler için Avrupa’nın en gözde yerlerinden birisi. Bir günlük gezi bana yetmez diyorsanız, tesisin kendi oteli bulunuyor ve 450 metre uzaklıkta bir çadır ve karavan parkı da var.

8. Viking Gemi Müzesi

Danimarka’nın tarihinin en önemli dönemlerinden biri 8. yüzyılın sonundan 11. yüzyılın ortasına kadar olan Viking Çağı’ydı. Danimarka’nın dört bir yanındaki müzeler, korkunç savaşçılara ait ögeleri sergiliyor, ancak Roskilde’deki Viking Gemi Müzesi dünyanın en iyilerden.

Dünya üzerinde ziyaretçilerin 1000 yıllık Viking teknelerinde gözlem yapma ve yelken açma şansı bulduğu tek yer bu müze. Gözlem gezileri bir saat sürüyor ve 1 Mayıs – 30 Eylül döneminde gerçekleşiyor.

9. Tivoli Eğlence Parkı

Saatlerce eğlenmek ve dinlenmek için 1843’ten beri yetişkinleri ve çocukları ağırlayan bir eğlence parkı olan Tivoli’de bir gün geçirin. Muhteşem bahçeleri, şık kafeleri ve restoranları ile sabah veya öğleden sonra yürüyüşleri için ideal bir mekân. Çocukları eğlendirecek oyunlar garanti.

Vesterbro’da, Kopenhag Merkez İstasyonu’nun hemen yanında yer aldığından ulaşmak çok kolay. Giriş ve eğlence parkındaki her bir etkinlikten ayrı ücret alınıyor. Ücretlerin TL bazında pahalı olduğunu hatırlatmakta yarar var.

10. ARoS Aarhus Sanat Müzesi

Schmidt Hammer Lassen Architects tarafından tasarlanan, 17 bin 700 metreküp küp şeklindeki ARoS Aarhus Sanat Müzesi, 1100 resim, 400 heykel ve teçhizat, 200 sanat videosu ve 7 binin üzerinde çizim, fotoğraf ve grafik koleksiyonunu sergileyen dört sergi galerisi ile Avrupa’nın en büyük sanat merkezlerinden biri.

Müze ziyaretçileri Bill Viola, Olafur Eliasson, Wim Wenders, Paul McCarthy, Shirin Neshat, Robert Rauschenberg ve birçok sanatçının eserlerini görme şansını elde ediyor. Studio Olafur Eliasson tarafından tasarlanan müzenin tepesindeki Panorama Gökkuşağı’na çıkarak, Aarhus’un panoramik manzarasını da görebilirsiniz.

  1. Merhabalar,

    Danimarka, dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke olarak kabul edilir. Danimarkalılar’a göre mutluluğun sırrı tek bir sözcükte saklıdır: HYGGE. Hygge; kendinizi konforlu, mutlu ve huzurlu hissettiğiniz tüm anları kapsamaktadır. Bu arada Hygge yalnızca Danimarka’da yaşam felsefesi olarak benimsenmiyor. Danimarka ile birlikte bütün İskandinav ülkelerinin yaşam felsefesi aynı zamanda. İzniniz olursa ben de HYGGE yaşam felsefesinden bahsettiğim blog yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/danimarkalilar-Icin-mutlulugun-formulu-hygge

    Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın.
    http://www.ebrubektasoglu.com

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like