Datça Nerede, Datça’ya Nasıl Gidilir?

0
22

Muğla’nın cennet ilçesi Datça, rotasını sakinlik ve huzura çevirmek isteyenler için en doğru nokta. Masmavi temiz denizi, yeşil doğası, eşsiz gün batımı, bakir koyları, bademi, lezzetli yemekleriyle ünlü Datça’da yılın her mevsimi ayrı güzel.

Tarihi dokusu ve geleneksel atmosferiyle Datça, ziyaretçilerine unutulmaz anılar sunuyor. Akşamları kısa yürüyüşler yaparak, dinginliğin tadını çıkarmak istiyorsanız Datça size uygun bir destinasyon olacaktır.

Datça nerede? 📍

Ege ve Akdeniz’in birleşim noktasında bulunan Datça, Ege Bölgesi’nde bulunuyor. Muğla ilinin ilçesi Datça, Marmaris ile komşu. 235 km sahil şeridine sahip Datça’da 52 tane koy bulunuyor.

Datça’ya Nasıl Gidilir? 🚖

1. Özel araçla Datça’ya ulaşım

✔︎ İzmir’den Datça’ya Nasıl Gidilir?

İzmir ile Datça arasındaki mesafe 330 km. Özel aracınızla yapacağınız yaklaşık 4 saatlik yolculuğun sonunda İzmir’den Datça’ya ulaşabilirsiniz. İzmir’den yola çıktıktan sonra İzmir-Aydın Otoyolu üzerinden Torbalı, Aydın, Çine, Muğla, Ula, Sakar Rampası, Marmaris rotasını izleyerek Datça’ya ulaşabilirsiniz.

İzmir’den Datça’ya ulaşmanın bir diğer alternatifi ise; Torbalı, Söke, Milas rotasını izleyerek Bodrum’a ulaşabilir, Bodrum’dan da feribot ile Datça’ya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İzmir’den Datça’ya ulaşım mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz keyifli bir yolculuk olacaktır.

✔︎ İstanbul’dan Datça’ya Nasıl Gidilir?

Datça ile İstanbul arasındaki mesafe 746 km. 8 saat 54 dakikalık bir yolculuk ile İstanbul’dan Datça’ya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan özel aracınız ile yola çıktıktan sonra Bursa, Balıkesir, İzmir, Torbalı, Milas rotasını izleyerek Bodrum’a ulaşabilir, feribot ile Datça’ya geçebilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise Bursa, Eskişehir, Kütahya, Denizli, Muğla, Marmaris rotasını kullanarak Datça’ya ulaşmak olacaktır.

✔︎ Ankara’dan Datça’ya Nasıl Gidilir?

Ankara ile Datça arasındaki uzaklık 715 km. 9 saat 17 saatlik bir yolculuğun sonunda Ankara’dan Datça’ya ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla Ankara’dan yola çıktıktan sonra Polatlı, Afyonkarahisar, Denizli, Muğla, Marmaris güzergahını izleyerek Datça’ya gidebilirsiniz.

2. Uçakla Datça’ya ulaşım

Datça’ya en yakın havalimanı Milas Bodrum ve Dalaman havalimanları. Milas Bodrum Havalimanı’ndan Datça’ya geçmek için Bodrum’dan hareket eden feribotları kullanabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı ile Datça arasında ise 160 km uzaklık bulunuyor. Dalaman Havalimanı’ndan Datça’ya gitmek için öncelikle Marmaris’e gitmek gerekiyor. Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris’e gitmek için HAVAŞ servislerini kullanabilir, Marmaris Otogarı’ndan hareket eden MUTTAŞ tarafından işletilen 48-16 numaralı toplu taşıma araçları ile Datça’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

3. Şehirlerarası otobüsle Datça’ya ulaşım

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirden Datça otogara kadar gelen şehirlerarası otobüsler mevcut. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun bir talep oluyor. Datça Otogarı merkeze çok yakın bir mesafede bulunuyor. Otogardan merkeze yaklaşık 7-8 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Datça’nın kara yoluyla tek bağlantısı Muğla’nın Marmaris ilçesi üzerinden yapılıyor

4. Belediye otobüsü ile Datça’ya ulaşım

Marmaris’e yakın bir konumda bulunan Datça’ya Marmaris’ten belediye otobüsü ile ulaşılabiliyor. Haftanın 7 günü hizmet veren 48-16 – Datça – Marmaris hattı bulunuyor. Datça’dan haftanın 7 günü 07:00 ile 22:00 saatleri arasında; Marmaris’ten ise 08:45 ile 24:00 saatleri arasında otobüsler kalkıyor. Hat üzerinde Muğla Büyükşehir Belediyesi denetiminde bulunan araçlar çalışıyor. Tüm araçlarda kredi kartı ile ödeme yapılabiliyor.

Ayrıca Datça-Karaincir, Datça-Aktur, Datça-Eski Datça Reşadiye, Datça -Mesudiye, Datça-Karaköy, Datça-Gölmar, Datça-Kızlan, Datça-Belen, Datça-Palamutbükü, Datça-Knidos seferi yapan halk otobüsleri de ilçede hizmet veriyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz