Alaçatı’nın Gizli Hazinesi Delikli Koy

Cesme-Alacati-Deliklikoy

Son yıllarda Türk turizminde bir markaya dönüşen Alaçatı, özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Bir dönem ismi Bodrum ile birlikte zirvede anılan Çeşme’yi de sollayan Alaçatı; butik taş otelleri, begonvilli sokakları, tasarım atölyeleri, birbirinden güzel kafe ve restoranları, eğlence mekanları, deniz, kum, güneş ve sörf alternatifleri ile dört dörtlük bir tatil destinasyonu.

Alaçatı’nın bu kadar popüler olmasıyla birlikte yüksek sezonda turistik beldede kalacak yer, oturacak masa, hatta yiyecek yemek bile bulmak zorlaşıyor. Alaçatı’nın isminin duyulmasına katkısı olan Ot Festivali döneminde Alaçatı genelinde bir top dondurmanın bile kalmaması, insanların bu güzel yere ne kadar ilgi gösterdiğinin en önemli örneği.

Deliklikoyu-Cesme

Deliklikoy, Alaçatı

Alaçatı’nın bu kadar ilgi görmesi ve özellikle hafta sonları kalabalık olması birçok insanı yeni yerler keşfetmeye zorluyor. Tatilini ya da kendine ayırdığı zamanı kalabalık ortamlarda geçirmek istemeyen ancak Alaçatı’dan da uzaklaşmak istemeyenlerin yeni adresi Delikli Koy. Delikli Koyu olarak da bilinen bu koy, Alaçatı ve Çeşme’nin kaçış rotalarından birine dönüştü.

Birkaç yıl önceye kadar ismini çevrede yaşayanlar dışında kimsenin bilmediği Alaçatı Delikli Koy, kalabalıktan uzak, stres ve insan gürültüsünün olmadığı, doğası ve manzarasıyla insanı etkileyen bir yer.

Delik Koy İsmi Nereden Geliyor?

Koya hakim olan tepeden Delikli Koyun manzarasına bakıldığında muhteşem bir mavilik ve alabildiğince keyif görülüyor. Alaçatı Delikli Koyun isminin nereden geldiğini anlamak için sahile, deniz kıyısına kadar inip kaya şekillerine biraz yakından bakmak gerekiyor.

Deliklikoy-Cesme-Izmir

Uzun yıllar içinde hırçın dalgaların aşındırdığı kayalar, etkileyici manzaranın en büyük yardımcısı olmuş. Denizin ortasında kalan ve kıyı ile denizin bütünleştiği noktada bulunan kayanın içerisindeki delik, bu koyun isminin kaynağı. Bu kaya aynı zamanda iki farklı koyu da tam ortadan ikiye ayırıyor.

Delikli Koy’da Ne Yapılır?

Delikli Koy’da çakıl taşlarıyla kaplı plajda güneşlenmek, denizin tadını çıkarmak mümkün. Bunun dışında özellikle hazırlıklı gelinmesi durumunda piknik, mangal gibi aktiviteler de yapılabilir.

Henüz sezonun başlamadığı nisan ayında yaptığım ziyarette bir çiftin portatif masa ve sandalyelerini alıp mangal başında, rakı eşliğinde keyif yapıp manzaraya karşı romantik bir yemek yediğine tanık olmuştum.

Ayrıca düğün, nişan ya da özel günler öncesi koya fotoğrafçılarla gelen çiftler bu bakir manzaranın içerisinde birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat verebiliyor.

Cesme-Alacati-Deliklikoy

Alaçatı Deliklikoy’un Denizi Nasıl? 🐬

Deliklikoy’un denizi diğer Çeşme plajlarıyla karşılaştırdığınızda hayal kırıklığı anlamına gelebiliyor. Deliklikoy Plajı’nın popüler olmasının en büyük sebebi burada takılan genç ve eğitimli kitle. Plaja arabayla girdiğiniz tepeden dümdüz aşağıya indiğinizde çoluk çocuk herkesin kullandığı en geniş halk plajına ulaşıyorsunuz.

Bu plajın belli bölümü taş belli bölümü kum. Deniz ise yılın her dönemi serin. Bir de Deliklikoy’u arabayla girilen tepe noktasında sağda kalan saklı bir koy var. Bu koyda genellikle uzun süreli gelip kamp yapmayı tercih edenler oluyor. Bu koy biraz daha derin ve dalgalı ancak kalabalıktan uzaklaşmak için iyi bir seçenek.

Delikli Koy’a Nasıl Gidilir? 🚖

Delikli Koya gitmek için birkaç tepeyi aşmak gerekiyor. Henüz koya ulaşan herhangi bir toplu taşıma aracı yok. Eğer özel aracınız yoksa Alaçatı Port’a kadar ulaşıp porttan sonraki bölümü yürüyerek ya da otostopla aşmanız gerekiyor. Alaçatı Port ile Delikli Koy arasındaki mesafe 3,6 km.

Porttan sahil yönünde uzanan bir gidiş bir geliş yolu takip ederek, Alkoçlar Exclusive Alaçatı’yı geçtikten 500 metre kadar sonra solda, koyun girişi sayılan patikaya geliyorsunuz. Bu patika, alçak arabaların alt takımının zarar görmesine neden olabiliyor. O yüzden patikanın girişinde aracı park edip koya doğru yürümek gerekiyor.

Patikanın girişinde bulunan belediyeye ait çöp konteynırı doğru yere geldiğinize emin olmanızı sağlayabilir. En garanti yöntem ise porttan itibaren km’yi sıfırlayarak gelmek.

Delikli Koy Nerede?

Alaçatı’nın gizli cenneti Delikli Koy, yeni yerler keşfetmek isteyen, seyahat meraklıları için İzmir‘deki en güzel duraklardan biri.

  1. Merhaba arkadaşlar ben bayramda oraya gitmeyi düşünüyorum 1 haftalığına ama ne yazıkki aracımız yok öneriniz nedir bu konuda?

  2. Benim kardrdim 8 temmuz gecesi delikli koy plajindan gece 3 te denize botla acildi ve ne ölüsü ne dirisi cıkmadı kaybolali 5 ayı gecti sizce kardesime ne olmus olabilir

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like