Dün Benim Doğum Günümdü

0
70

İnsanlar her daim hatırlanmak isterler. Sevilmeyi, isimlerinin anılmasını, aranılmayı, bazen de kuru bir öpücük beklerler.

Dün benim için anlamlı bir gündü. Nisan ayının son günlerine yaklaşırken yıllar yıllar önce doğduğum gündü dün.

Doğumgünleri insanların bir nebze daha dikkatli ve beklenti içine girdikleri günlerden biri.

Saatler gece yarısını gösterdiğinde ve doğduğum güne adım attığımda gelen mesajlar ve telefonlar fazlasıyla mutlu etti tabi. Aslında yılın 364 günündeki rutinlerden bir farkı olmadı günün ama yine de bekliyor insan.

Hatırlanmamak, aranmamak, sorulmamak koyuyor. Hele bir de beklediğiniz kişiler varsa.

Dogum-Gunum
Doğum Günüm (2009)

Doğum günümün ilk dakikalarında dostlarımın, yakınlarımın sıcaklığını hissederken, gerçek dostlarımı bir kez daha görmenin dayanılmaz huzurunu içimde yaşadım.

İnsan değerini ancak sevdikleriyle beraber olduğunda anlıyor.

ESKİ DOĞUM GÜNLERİ

Bir yaşındayken aile üyelerinin toplandığı sade ama sıcak törenlerle kutlanmıştı doğum günüm. Pasta başında pastanın üzerindeki tek mumu üfleyip üfleyemediğim konusunda hafızamdan yeterli yansıma alamasam da aile saadeti albümlerden o günlerin büyüsünü görebilmek benim için çok da zor değil.

Yıllar ilerledikçe özellikle ilkokula dek aile toplantısı şeklinde geçen doğumgünleri devam etti. Yine güne dair anılar fotoğraflarda gizli.

İlkokulla beraber aileden bağımsız bir arkadaş çevresi ile insan sosyalleşmeye başlıyor. Bu sosyalleşme doğum günlerine de yansıyor tabi. Aile üyelerinin yerini okul arkadaşları alırken arkadaşlar arasında kutlanan doğum gününün ayrı bir heyecanı oluyor.

İlkokuldan sonra ise özellikle lise döneminin başı ile ilköğretimin sonuna uzanan süreçte ilk gençlik çağları ile beraber ev dışında sadece arkadaşlarla kutlanan doğumgünleri yepyeni bir boyut kazanıyor.

Evde doğum günü kutlansa bile aile üyeleri komşuya ya da dışarıya yollanıyor. Doğum günlerinin yıllar içinde geçirdiği evrim bu biçimde tarif edilebilir.

20’li yaşlardan sonrasında doğum günleri kutlanmaya devam etse de yaş konusunda yıllara ilişkin net bilgiler vermekten kaçınma dönemi başlıyor.

Henüz o dönemlere gelmediğim için şanslıyım.

Arkadaşlarınızın, akrabalarınızın, dostlarınızın özel günlerini aklınızda tutun, unutmayın. O günlerde onları yalnız bırakmayın. İnsanların birbirlerine ihtiyaçları var. Geçen günlerin yerine hiçbir şey konulmuyor, unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here