Dünyada İnanılmaz İlginçlikte 15 Yer

Bazı fotoğraflara bakarken, ‘buraya mutlaka gitmeliyim’ hissine kapılırsınız ama bu inanılmaz ilginç yerlerin neresi olduğunu bir türlü bulamazsınız ya, işte şimdi o anlara yenilerini ekleme zamanı. Dünyanın dört bir yanında bulunan ve muhteşem atmosferleriyle nefes kesen bu ilginç yerleri öğrenmek isteyenler, merak ettikleriniz yazıda saklı!

Dünyada İlginç Görünümleriyle Öne Çıkan İnanılmaz Yerler

Las Lajas Sanctuary, Kolombiya

Las Lajas Sanctuary, nehirden 45 metre yükseklikte, kayalar ve şelaleler arasında inşa edilen tarihi bir kilise.  Kolombiya ve Ekvador sınırında konumlanan bu etkileyici kilise, Neo-Gotik tarzı mimarisiyle de turistleri cezbediyor.

The Marble Caves, Şili

General Carrera Gölü’ndeki bir yarımada üzerinde yer alan The Marble Caves (Mermer Mağaralar), suyun binlerce yıllık aşındırması sonucunda meydana geldi. Büyüleyici görünümüyle nefes kesen bu mağaralar ağı, Şili’ye gelmek için en önemli sebeplerden biri.

The Cave of Saint Marcel d’Ardeche, Fransa

1836 yılında Fransız bir avcı tarafından bulunan The Cave of Saint Marcel d’Ardeche, Fransız Alplerindeki Rhône bölgesinde yer alıyor. Berrak su ve renkli kayalarla dolu büyük bir mağaralar ağı olan bu oluşum, bölgeye gelen turistlerin de gözdesi.

Setenil de las Bodegas, İspanya

Yerel halk tarafından ‘kayaların altındaki kasaba’ olarak anılan Setenil de las Bodegas, İspanya’nın güneyinde dev bir kaya parçasını dibinde kurulu. Yaklaşık 800 yıldan bu yana varlığını sürdüren bu kasabadaki evlerin duvarları ve çatıları büyük bazalt kayalardan oluşuyor.

The Lencois Maranhenses National Park, Brezilya

Atlantik Okyanusu kıyısında, kuzeydoğu Brezilya’da bulunan The Lencois Maranhenses National Park‘taki binlerce turkuaz lagün yer alıyor. Lagünlerin oluşturduğu muazzam manzarayı görmek için en uygun dönem ise temmuz ve eylül ayları arasındaki dönem.

The Door to Hell (Darvaza Crater), Türkmenistan

Yerliler tarafından ‘cehenneme giden kapı’ olarak adlandırılan ve jeologların yaptığı bir kaza sonucunda oluşan The Door to Hell (Darvaza Crater), 45 yıldır aralıksız olarak yanıyor. Bu dev yanma kraterinin çapı 60, derinliği ise 20 metre.

Flores Island, Portekiz

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Flores Island, benzersiz flora ve faunasıyla öne çıkan bir milli parka sahip. Azores Adalarının en batı noktasında yer alan bu etkileyici adada, doğal kaplıcaları, lagünleri, gölleri ve dünyaca ünlü mağaraları da görebilirsiniz.

Dongchuan Red Soil, Çin

Dongchuan Red Soil (Dongchuan Kırmızı Toprak), Yunnan eyaletinin başkenti Kunming’in güneybatısında yer alan dağlık bir vadi. 1990’lı yılların ortasında keşfedilen bu vadi, kahverengi-kırmızı renkli topraklarıyla alevler arasında kalmış izlenimi uyandırıyor.

Popeye Village, Malta

1980’li yılarda bizde Temel Reis olarak bilinen karakterin, Popeye müzikalini çekmek için yapılmış küçük ahşap evlerden oluşan Popeye Village (Popeye köyü), rengarenk bir manzara oluşturan evleri ve turkuaz renkli sularıyla göz alıcı bir güzelliğe sahip.

Isola Bella, İtalya

Mağaralar, teraslar ve çeşmelerle çevrili bahçesiyle ünlenen görkemli Borromeo Sarayı’na da ev sahipliği yapan Isola Bella, Lago Maggiore’daki İtalya‘nın en güzel adalarından. Harika doğasıyla da kendine hayran bırakan bu adada, masal tadında bir tatil yapabilirsiniz.

The Silfra Fissure, İzlanda

Thingvellir Milli Parkı’nda bulunan The Silfra Fissure, dalgıçlar ve maceraperestlerin favori mekanlarından biri. Soğuk suları ve neredeyse 300 metreye varan görüş mesafesiyle sualtında göz alıcı bir dünya sunan Silfra Fissure’da, derinlik algınızı yitirebilirsiniz.

Hidden Beach, Marieta Islands, Meksika

Yemyeşil bir deliğin ortasında, mavi suların saklandığı gizli bir plaj olan Hidden Beach‘e ulaşmak için sualtı mağaralarında kısa bir yolculuk yapmanız gerek. Labirenti andıran bu yolun sonunda karşılaşacağınız güzellik başınızı döndürebilir. Tadını çıkarın.

Lake Hillier, Avustralya

Okaliptus ormanlarıyla çevrili bir kumsal ve akıllara durgunluk veren görüntüsüyle pembe renkli bir göl hayal edin. Rüya gibi gelse de Avustralya’nın güneybatısındaki Orta Ada’da bu tanıma tıpa tıp uyan bir yer var: Lake Hillier

Blagaj, Bosna Hersek

Uçurumun altına kurulan bembeyaz evleriyle cennetten bir köşeyi andıran Blagaj, küçük şelaleler arasında yer alan şirin bir köy. Köyün kuruluşuna öncülük eden dervişler ve Sufiler için kutsal bir yer olarak kabul edilen bu köyde huzurun tadını çıkarın.

Huacachina, Peru

Çölün ortasında kurulan bir vaha kasabası olan Huacachina, serap olabilecek kadar etkileyici bir yerleşim yeri. Peru’nun başkenti Lima’ya 5 saat uzaklıktaki bu kasabanın nüfusu ise ortalama 200 kişi.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like