Dünyada Manzarasıyla Büyüleyen 5 Gökdelen

Büyük şehirlerin kalabalığından sıyrılıp bulutların arasına karışacağınız bir yer arıyorsanız, bulunduğunuz şehirlerdeki gökdelenleri ziyaret edebilirsiniz. Elbette bu devasa binalara çıktığınızda kendinizi Everest’in tepesindeki kadar özgür ve mutlu hissetmeyeceksiniz ama bu gerçek, tüm şehri ayaklarınızın altına seren gökdelenlere gidip hoş zamanlar geçirmenize ve çevrenizi keşfetmenize engel değil.

Dünyadaki ünlü gökdelenler, günümüzde birçok şehir için manzaradan çok daha fazlasını ifade ediyor. Her biri şehrin siluetinin tamamlayıcısı olan bu görkemli yapılar birer turistik cazibe merkezine dönüşmüş durumda. Dünyada manzarasıyla büyüleyen gökdelenler belki de bir sonraki seyahat planınızın belirleyicisi olabilecek nitelikte.

Dünyada Manzarasıyla Büyüleyen 5 Gökdelen

1. Burj Khalifa

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin gözde turizm destinasyonu Dubai’nin en popüler turistik yapılarından biri olan Burj Khalife aynı zamanda dünyanın en yüksek binası unvanına da sahip. Yapımı 2010 yılında tamamlanan bu görkemli bina toplam 163 katlı ve 828 metre yüksekliğinde.

2. Şangay Tower

Çin’in en büyük şehri Şangay’da bulunan Şangay Tower, 632 metre yüksekliğinde ve 128 kata sahip. Yapımı 2015 yılında tamamlanan ve günümüzde dünyanın en yüksek ikinci binası olarak anılan Şangay Tower, görkemli manzarasıyla şehrin en ünlü ziyaret adreslerinden.

3. Mekke Saat Kulesi Oteli

Mekke Saat Kulesi Oteli, 601 metre yüksekliği ve binanın dört tarafında bulunan saatiyle ünlü. Üzerindeki saat sayesinde dünyanın en yüksek saat kulesi olarak da bilinen Mekke Saat Kulesi Oteli, Kâbe’yi tepeden gören seyir terası ve etkileyici manzarasıyla ülkeye gelen hacı adaylarının da gözdesi.

4. One World Trade Center

Amerika’nın New York eyaletinde bulunan One World Trade Center, 541.3 metre yüksekliğinde. 103 kattan oluşan ve yapımı 2014 yılında biten One World Trade Center’da çok sayıda ünlü firmanın ofisi bulunuyor. One World Trade Center dünyanın en yüksek binası olamasa da Batı Hemisphere’in en yükseği konumunda.

5. Guangzhou CTF Finans Merkezi

Çin’de 2016 yılında inşa edilen ve 530 metre yüksekliğe sahip olan Guangzhou CTF Finans Merkezi, 111 katlı bir bina. Bu binayla ilgili en dikkat çeken özelliklerden biri de saatte 44.7 mil hıza ulaşabilen asansörü. Asansöre bindiğinizde kendinizi küçük bir füzede gibi hissedebilirsiniz.

Bonus: Sapphire AVM

Manzara izleyebileceğiniz yüksek binalar yalnızda yurtdışında diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz çünkü İstanbul’un dört bir yanını ayaklarınızın altına seren Sapphire AVM bu konuda Türkiye’deki rakipleriyle yarışan bir manzaraya sahip. Şehirdeki tüm köprüleri, adaları ve şahane bir şehir manzarasını görebileceğiniz bu bina, 261 metre yüksekliğe sahip.

Unutulmaz manzaralarıyla hafızanızdan çıkmayan dakikalar yaşamanıza neden olan bu dev binalara çıktığınızda, yüksekten ya da heyecandan başınız dönse de gözlerinizi asla kapatmayın. Zira sonradan çok pişman olabilirsiniz. Bu harika anları ölümsüzleştirmek için cep telefonunuzun şarjı olduğuna ya da yanınıza fotoğraf makinenizi aldığınıza da emin olun.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like