Dünyanın En Abartılan Turistik Yerleri

1
1583

Seyahat etmek tabiki herkese göre değişen bir tarz meselesi ama bazı bölgeler gereğinden fazla iyi gösteriliyor. Bazıları pazarlamanın ürünü olsa da bazılarının dilden dile dolaşan hikayesi buna sebep. Konu tonla masraf edip gidip görmekse işte o zaman bazı yerlerin fazla abartıldığını bilmekte fayda var.

Hayal Kırıklığı Yaratan Turistik Yerler

1. Küçük Denizkızı, Kopenhag, Danimarka

Kopenhag’a gelen hemen herkes bu artık şehrin ikonu olmuş heykeli görmeye gelir. Görüldüğünde ise tam bir hayal kırıklığı yaşanır çünkü bu ufak tefek (125 cm) bir heykelden başka bir şey değil. Boşuna ayaklarınızı yormayın, değerli zamanınızı başka bir şeye harcayın.

2. Manneken Pis, Brüksel, Belçika

Hemen her kartpostalda bulunan ve dünyanın en fazla fotoğrafı çekilen heykellerinden biri. Çok etkileyici bir şey olmalı değil mi? Alakası bile yok. O kadar küçük bir heykel ki, etrafında fotoğrafını çekmeye çalışan bir kaç turist varsa gözünüzden kaçabilir bile. Evet, havuza işeyen bir çocuk, ee? En azından küçük deniz kızına nazaran şehir merkezinde bulunuyor.

3. Las Vegas, ABD

İlk görüşte parıltılı ışıkları ve dünyanın en meşhur ikonlarının replikalarının bulunduğu ülke baş döndürücü geliyor. Daha sonraları ise çok uyduruk bir lunapark’a benzemeye başlıyor ve bir süre sonra ise uzun bir bulvardan daha öte bir şey olmadığını farkediyorsunuz. En sonunda da kendinize “bu mu yani?” diye soruyorsunuz. Devasa ancak zevksiz oteller ve casinolar çok zengin kişilere hitap ediyor ve “inanmak için Las Vegas’ı yaşamanız lazım” sözü sadece 24 saat için geçerli.

4. London Eye, Londra, İngiltere

Ah Londra, bu devasa şehrin en büyük olayı kocaman dönen bir tekerlek mi olmalıydı? Dünya’nın en muhteşem müzelerine sahipsin, Paris ve Roma’ya rakip olacak tarihi yerlerin var ve tüm bunlara rağmen en çok rağbet gören şey lunaparktan bozma bir dönme dolap mı? Belki de bir çok insanın bahsettiği şekilde “Avrupa’da ki en büyük dönme dolap!” mutlaka görülmeye değer gibi geliyordur. 

5. San Francisco’nun Teleferikleri, ABD

Evet, şehrin ikonlarından biri ama tepeden aşağıya inmek için 5$ vermek tamamen bir turist tuzağından başka bişey değil. Teleferiğin içinden görüp de dışarıdan göremeyeceğiniz hiç bir şey yok. Yani bunlara binmek sadece “bu da eksik olmasın” demekten öte bişey değil.

6. Temple Bar, Dublin, İrlanda

Dublin’in kültür merkezi olarak tanıtılıyor ama bize göre turistlerle tıka basa dolu ve pahalı yerler kültür merkezi sayılmıyor. Evet ortaçağ döneminden kalma bir atmosferi ve dar ve güzel taştan sokakları var ancak bir yer sadece turistlere yöneldiği zaman neresi olursa olsun hem ruhunu hemde atmosferini kaybediyor.

7. Hollywood Walk of Fame, Kaliforniya

Hiç öyle ahım şahım bir yer beklemeyin konu Ünlüler Caddesi olunca. Tam tersine çok sadece bir yol ve o yolda kaldırımın fotoğrafını çeken büyük bir kalabalıktan oluşuyor. Etrafta ünlülerin taklitlerini yapanlar ve uyduruk hediyelik eşya dükkanları. Ve hayır, burada gerçek ünlülerden hiç birini bulamazsınız – genelde göreceğiniz kişiler turistlerden para koparmaya çalışan evsiz insanlar olacaktır.

8. Fisherman’s Wharf, San Francisco

San Francisco’yu seviyoruz ancak bunu da listeye eklemek durumundayız. Bu balıkçı iskelesi kalitesiz hediyelik eşyaların ve restoran zincirlerinin bulunduğu bir turist tuzağından başka bir şey yer değil.

9. Madame Tussaud Balmumu Müzesi

Artık dünyanın hemen her büyük ülkesinde bulunuyor zaten o yüzden sırf ünlülerin balmumu heykellerini görmek için pek vakit kaybetmeye değmeyecek bir yer. Bazıları cidden çok gerçekçi bazıları ise içi doldurulmuş oyuncak gibi. Ama yine de bir çok insan gidip yanlarında fotoğraf çektirmekten büyük keyif alıyor, o yüzden gidip gitmeme konusunda karar size kalmış.

10. Blue Grotto, Capri

Mutlaka mavi denizlerin bu meşhur mağarasını görmek çok güzel bir tecrübedir ama sırf bunu görebilmek için oldukça pahalı bir deniz motoru ve ardından adaya ulaşmak için kullanılacak olan bir kayıkta kürek çekmek hem anlamsız hemde saçma şekilde pahalı. Sadece bunu görmek için Capri’ye gitmek çok anlamsız ve çoğu zaman da hava koşulları nedeniyle iptal ediliyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz