Dünyanın En Çirkin Şehirleri

4
18023

Ziyaret ettiğimiz şehirlerde zaman geçirdikten sonra o şehirle ilgili genel bir izlenim ediyoruz. Bu izlenimde şehrin öne çıkan güzellikleri kadar olumsuz yanları da zihnimizde yer ediniyor. Her ne kadar şehirlerle ilgili toptancı bir bakış açısı ile genelleme yapıp iyi ya da kötü olarak nitelendirmek yanlış olsa da bazı şehirlerin cazibesinin az olması onları çirkin olarak adlandırmak için yeterli olabiliyor.

Dünya genelinde tüm bu genellemelere uyan onlarca çirkin şehir saymak mümkün. Dünyanın en çirkin şehirleri listesinde yer alan şehirler mimari, renk, genel atmosfer ve şehirleşme kültürü gibi farklı kategorilerdeki özellikleriyle bu unvanı hak ediyor.

Dünyanın En Çirkin Şehirleri

10. Los Angeles, ABD

Sekiz şeritli, yoğun trafikli otoyollarıyla öne çıkan Los Angeles, sadece bu özelliği ile bile birçok insanın gözünde çekicilikten uzak. Şehir merkezindeki birçok nokta görsel estetik yoksunu. Hollywood’un cazibesi ve sahillerine rağmen, Los Angeles kısaca pek güzel bir yer değil. Dünyanın en meşhur şehirlerinden biri olması her yıl daha da çirkinleşiyor olmasını engellemiyor.

9. Sao Paulo, Brezilya

Doğa ana tüm güzelliğini Rio’yu yaratmak için kullanmış ve Sao Paulo’yu unutmuş sanki. Yemek ve alışveriş mevzu bahis olunca dünyanın en iyi şehirlerinden biri ancak beton ormanına dönüşmüş olan şehir hakkında genel kanı beton duvarlar ve çirkin yapıların ötesine geçmiyor.

8. Detroit, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nde en yüksek suç oranına sahip şehir unvanını taşıyan Detroit, yaşam kalitesinin yanında estetik olarak da çok geride. Son yıllarda nüfusunun önemli bir bölümünü ABD’nin başka şehirlerine kaybeden Detroit pis, genellikle tuğla, beton ve camlardan oluşan bir şehir. 

7. Houston, ABD

Houston, nüfus olarak Amerika’nın en kalabalık dördüncü şehri ancak çekicilik konusunda kesinlikle üst sıralarda değil. Birçok çirkin Amerikan şehri arasındaki değerlendirmede Houston en üstlerde yer alıyor. Şehir, evsiz insanlar, fakirlik ve çarpık kentleşmenin tavan yaptığı bir yer olarak biliniyor.

6. Kişinev, Moldova

Kişinev, göz zevkini bozan bir başka şehir. Neredeyse tamamen çürümüş olan Sovyet-tarzı apartmanların bulunduğu endüstriyel bir görünümü var. Doğu Avrupa’da benzer şehirlerden olmasına rağmen Moldova’nın başkenti Kişinev çirkinler sıralamasında diğerlerinin önüne geçiyor.

5. Luanda, Angola

Luanda, Afrika’da hızlı ekonomik gelişme gösteren şehirlerin başında. Ekonomideki tüm hızlı gelişmeye karşı şehrin dokusunda olumlu olarak tarif edilebilecek bir şey yok. Gökyüzüne uzanan çirkin apartmanlar ve dünyanın en pahalı şehirleri arasında bulunması şehrin çirkinlik katsayısını artırıyor.

4. Caracas, Venezuela

Venezuela, uluslararası güzellik yarışmalarında boy gösteren kızlarıyla ve kadınlarının yaptırdığı başarılı plastik cerrahileri ile biliniyor ancak ülkenin başkentinin güzelliği oldukça sınırlı. Barakalardan oluşmuş yapılara sahip olmak bir yana dursun Caracas’ın en merkezi yerleri bile planlamadan ve tasarımdan bi haber.

3. Amman, Ürdün

Büyülü Petra ile meşhur olan Ürdün’ün başkenti Amman, kirli ve keşmekeş trafiğe sahip olan caddelerin insanın üzerine geldiği atmosferiyle iç karartıcı. Amman’da birbiri üzerine çıkan binalar trafikle birleşince şehirde yürümeye çalışmak bile kabusa dönüşüyor.

2. Mexico City, Meksika

Günümüzde dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Meksika’nın başkenti Mexico City, görünümüyle ziyaretçilerini şaşırtan bir yer. Dünyanın en kalabalık başkentlerinden olan şehirde trafik, karmaşa, görsel çarpıklık ve her an talihsiz bir kaza yaşama riski var.

1. Guatemala City, Guatemala

Guatemala gibi güzel bir ülkede puslu görünümü, yüksek suç oranı ve kötü mimari yapılarıyla neredeyse yıkılmak üzere olan Guatemala City, dünyanın en çirkin şehirleri listesinde zirvede yer alıyor.

Dünyanın dört bir yanında insanları güzelliğiyle etkileyen şehirler olduğu gibi, çirkinliği ile şaşırtan yerler de bulunuyor. Yeni yerler keşfetmeyi seven, farklı kültürleri deneyimleyen insanlar için güzel, çirkin ayırt etmeden her seyahat yeni anı ve hikaye demek.

4 Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz