Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Yerleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya birbirine daha yakın bir hale geldi. İnsanların seyahat alışkanlıklarının değişmesi, ulaşım imkanlarının ve iletişim olanaklarının artması dünyanın farklı bölgelerine ziyaret etmek isteyenleri olumlu etkiliyor. Kimi şehirler dünyaca ünlü simgeleriyle dikkat çekerken, kimi tarihi ve doğal güzellikleriyle turistleri etkilemeye yetiyor.

Şehirlerin en çok ziyaretçi çeken yerleri arasında İstanbul’dan Tokyo’ya çok sayıda yer bulunuyor. Hazırlamanın oldukça zor olduğu listeyi, 1 yıl boyunca ağırladıkları kişi sayısına göre en çok ziyaret edilen 10 yer arasından seçtik.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Yerleri

1. Kapalıçarşı, İstanbul: 91.2 milyon

Türkiye‘de İstanbul’un merkezinde, Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı, dünyanın en eski ve en büyük çarşılarından. Yıllık ziyaretçi sayısının 91 milyonu aştığı yerde yaklaşık 4 bin dükkan bulunuyor. Günün en yoğun saatlerinde içeride yarım milyona yakın insan olduğu söylenen çarşıda yaklaşık 25 bin kişi çalışıyor.

Dünyanın en fazla turist çeken yeri olan Kapalıçarşı, artık yalnızca tabelalarda kalan meslek grupları Yorgancılar, fesçiler gibi isimleri olan 57 sokak, 29 han ve 11 ana kapıya sahip. Yapıldığı tarihten bu güne kadar hareketliliğini kaybetmeyen bu alanda aranan her şeyi bulmak mümkün.

2. Zocalo Meydanı, Meksika: 85 milyon

Meksika’nun en önemli meydanı olan Zocalo’nun resmi adı Plaza de la Constitucion olarak biliniyor. Burası ayrıca, dünyanın da en büyük meydanlarından olmasıyla da tanınıyor. Yıllık ziyaretçi sayısının 85 milyonu bulan yer, Aztek Medeniyeti’nden beri kullanılıyor.

Meydan, etrafındaki mimari yapısıyla gelenleri kendine hayran bırakıyor. Burası zaman içinde farklı şekiller alsa da, şimdilerde geniş taşla döşenmiş tabanı ve merkezinde büyük bir Meksika bayrağı bulunuyor. Alan, şehrin tarihi merkezine yapılacak yürüyüşler için en ideal başlangıç noktası olarak görülüyor.

3. Times Meydanı, New York: 50 milyon

New York şehrinde West 42. Cadde’nin Broadway ile Seventh Avenue’nin kesiştiği yer olan Times Meydanı, yılda 50 milyon kişiyi ağırlıyor. 1904’ün yılbaşında, meydana ismini veren New York Times’ın buradaki yeni binalarına taşınmasını havai fişeklerle kutlaması yeni bir gelenek başlatıyor.

Hala devam edene gelenek dolayısıyla her yıl özellikle yılbaşında buradaki binlerce kişi, yeni yılı gösteren meşhur ışıklı topun inişini seyretmeye devam ediyor. Geceleri ışıl ışıl olan meydan ayrıca, yoğun trafiğiyle ve taksileriyle de oldukça ünlü.

4. Central Park, New York: 40 milyon

New York Manhattan’da yer alan Central Park, oldukça büyük bir alana yayılmış durumda. Yıllık ziyaretçi sayısı 40 milyonu bulan park, Birleşik Amerika‘da en çok ziyaret edilen park olma özelliğine de sahip.

Pek çok televizyon şovuna ve film sahnesine ev sahipliği yapan, bu nedenle dünyadaki en ünlü şehir parkı durumunda. Yüzmenin yasalara aykırı olduğu Central Park, gökdelenlerin hakim olduğu şehrin en güzel kaçış noktalarından biri.

5. Union Station, Washington, D.C: 40 milyon

Washington D.C.’de bulunan Union Station, oldukça büyük bir tren istasyonu. Yıllık ziyaretçi sayısının 40 milyonu bulduğu yer, günlük 12 bin 500 yolcusuyla bölgenin en işlek istasyonlarından.

1907’den beri hizmet veren istasyon, içerisinde çok sayıda sergi salonu ve 130’un üzerinde dükkana sahip. Binada bulunan gezilecek yerlerin dışında, iç tasarımı ve mimarisiyle de dikkat çeken mekan, gelenlerin en çok görmek istedikleri yerler arasında bulunuyor. Buradan çok sayıda farklı destinasyona ulaşmak mümkün.

6. Las Vegas Yolu: 30,5 milyon

ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Las Vegas, çölün üzerine kurulu kumarhaneleri ve eğlence mekanlarıyla oldukça ünlü. Burada bulunan Las Vegas Strip, tüm bu kumarhanelerin, otellerin ve çok sayıda restoranın üzerinde bulunduğu yol olarak, yıllık 30 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret ediliyor.

1940’larda kumarın legal olmasıyla kurulan Las Vegas’ın, yazları 45 dereceyi geçen sıcaklıkları nedeniyle en güzel zamanları Eylül ve Mayıs ayları. Dünyanın her yerinden esinlenerek kurulan otel ve kumarhaneleri gezerken Mısır’dan Venedik’e, New York’tan Paris’e bir çok farklı simge görülebiliyor.

7. Meiji Jingu Shrine, Tokyo: 30 milyon

Tokyo’da bulunan Meiji Jingu Shrine, İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shoken’e adanan bir tapınak. Japonya’yı modernize ettiği bilinen imparatorun ölümünden sonra yapılan yer, onun hala yaşadığını göstermek amacıyla inşa edilmiş.

Günümüzde, yılda 30 milyon ziyaretçiyi ağırlayan bina içerisinde fotoğraf çekmek ve sigara içmek yasalara aykırı. Burası turizm haricinde hala geleneksel düğünler için de kullanılıyor. Japon ailelerin baştan aşağı giydikleri geleneksel kıyafetleriyle düzenledikleri törenlere ziyaretçiler de katılabiliyor.

8. Sensoji Tapınağı, Tokyo: 30 milyon

Tokyo’nun en eski tapınağı olan Sensoji, ayrıca şehrin en gözde Budist mehzebi. Yılda 30 milyon kişinin ziyaret ettiği yere, oldukça eski olmasına rağmen sürekli yeni bölümler ekleniyor. Ancak II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamı yıkılan tapınağa yapılan restorasyonlar istenilen seviyeye ulaşamamasıyla eleştiriliyor.

Efsanelere göre tapınağın yapılışı, 628 yılında iki balıkçının Kannon Tanrıçası’nın heykelini nehirde yakalamalarına dayanıyor. Heykel geri atılmasına rağmen sürekli oltaya yeniden takıldığı için tanrıçayı anmak adına buraya tapınak inşa edilmiş. Girişin ücretsiz olduğu tapınak 7 gün 24 saat ziyaret edilebiliyor. Ancak belirtmekte fayda var, ana salon sabah 6’dan akşam 5’e kadar görülebiliyor.

9. Niagara Şelalesi: 22 milyon

Kuzey Amerika’nın doğusunda ABD ile Kanada sınırında yer alan Niagara Şelalesi, yılda 22 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Niagara Nehri’ndeki toplamdaki 3 şelalenin en büyüğü Horseshoe olarak bilinen Atnalı Şelalesi. Diğer iki küçük şelale ise American Falls ve Bridal Velis Fall olarak adlandırılıyor.

10. Grand Central Terminali, New York: 21,6 milyon

New York’ta bulunan Grand Central Terminali, sayısız tren platformuyla dünyanın en büyük tren garı binası. Burası, yılda 21 milyonu geçen ziyaretçi sayısıyla her gün daha da büyüyen devasa bir merkez. Ziyaretçilerin kendilerini adeta bir film sahnesinde hissettikleri bu gar, gelenlerin keyifle vakit geçirebilmesi için 68 mağaza ve 35 restorana da sahip.

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ederek keyifli vakit geçirdiği yerler saymakla bitmiyor. Dünyanın her yerinden, tarihleri, simgeleri ve muhteşem doğalarıyla gelenleri kendine hayran bırakan bu yerler her yıl bir önceki yıla göre daha çok ziyaretçi ağırlıyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like