Dünyanın En Güçlü Pasaportları

Gün geçtikçe birbirine yaklaşan sınırlar ve pasaport sahibi kişi sayısının artması sayesinde dünya artık eskisi kadar büyük değil. Seyahat edebilmek için pasaport sahibi olmak maalesef yetmiyor. Ülkeden ülkeye göre değişen vize uygulamaları, dünyada kabul gören pasaportlar arasında farklılıklar yaratıyor.

Günümüzde çok sayıda kişi özgürce, farklı yerlere seyahat etmenin keyfini yaşıyor. Bazı ülkelerin vatandaşı olmak, dünyanın birçok noktasına hiçbir engel olmadan giriş yapabilme avantajı sağlıyor.

Dünyanın En Güçlü Pasaportları

Henley & Partners Vize Kısıtlaması Endeksi, dünyanın en büyük veri tabanına sahip Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile birlikte her yıl vizesiz seyahat edilebilen ülkelerin listesini hazırlıyor. Liste sayesinde gezi planları yapanlar pasaportlarıyla hangi destinasyona engelsiz ulaşabileceklerine karar veriyor.

Endekse göre Singapur, dünya çapında en rahat giriş yapılabilen ülkelerden biri. Henley & Partners’in listesinde bulunan 219 yerden 167 tanesine vizesiz geçişe izin veren ülke, Avustralya ve Yunanistan ile birlikte listenin 6. sırasında yer alıyor. Finlandiya, İsveç ve Danimarka pasaportlarına sahip gezginler 173 ülkeye vizesiz giriş sağlıyor.

Dünyada En Az Vize Uygulaması İle Karşılaşan İlk 10 Ülke

 1. İsveç
 2. Finlandiya
 3. İngiltere
 4. Danimarka
 5. Almanya
 6. Lüksemburg
 7. ABD
 8. Belçika
 9. İtalya
 10. Hollanda

Dünyada En Çok Vize Uygulaması İle Muzdarip İlk 10 Ülke

Vize Kısıtlamaları Endeksi verilerine göre, vizesiz seyahat özgürlüğünden en az faydalanabilenler ise Pakistan, Somali, Irak ve Afganistan vatandaşları.

 1. Lübnan
 2. Suriye
 3. Sudan
 4. Nepal
 5. Eritre
 6. Filistin
 7. Pakistan
 8. Somali
 9. Irak
 10. Afganistan

Listedeki sıralamaya göre İsveç, Finlandiya ve Danimarka vatandaşları dünyada en az vize sorunu ile uğraşanlar olarak dikkat çekiyor. İlk 10’da ABD dışında 9 Avrupa ülkesi bulunuyor.

Türkiye‘ye vize uygulamayan ülkelerin sayısı güncel olaylar ve politik ilişkilere göre değişse de Türk vatandaşları 100’e yakın ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. Vize sorunu seyahat edenlerin önünde hala en büyük engel olarak görünüyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like