Dünyanın En Güvenli 5 Tatil Destinasyonu

Güvenlik kaygısı seyahat tercihi yaparken aklımıza ilk gelen konulardan biri. Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan karışıklık, huzursuzluk ve şiddet olayları seyahat planlarımızı doğrudan etkiliyor.

Tüm bu güvenlik kaygılarımıza rağmen dünyanın birçok noktasının sandığımızdan daha güvenli olduğunu unutmamak gerekiyor. Resmi kurumlardan gelen istatistikler ve veriler seyahat severlerin rahatlıkla gidebileceği ülkeleri ve rotaları görmemize yardımcı oluyor.

Dünyanın En Güvenli Ülkeleri

1. Yeni Zelanda

Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında gösterilen Yeni Zelanda, Türkiye‘den en uzak uçuş mesafesine sahip destinasyonlarından biri. Vize süreçleri ve uygun uçak bileti bulma ihtimalinin düşük olması bu ülkeye yapılan seyahatlerin sayısını azaltıyor.

El değmemiş doğal güzellikleri, Yüzüklerin Efendisi filminin çekildiği muhteşem doku, dağ bisikleti, rafting, serbest düşüş gibi adrenalin salgılayan aktiviteler Yeni Zelanda ile özdeşleşmiş durumda. Doğal güzelliklerinin yanında modern yapısı ve insan refahını savunan politikaları bu ülkeyi popüler kılıyor.

2. Bhutan

Himalaya Dağları’nın eteklerinde, etkileyici bir coğrafyada yer alan Bhutan Krallığı, Budizm kültürünü deneyimlemek isteyenler için eşsiz bir ülke.

Bulunduğu coğrafi bölgedeki ülkelerin birçoğunda karmaşa ve gerginliğin eksik olmadığı ülke huzur ve kültürel gelişim hedefi arayışında olanlar için tam anlamıyla bir cennet. Ülke, farklı kuruluşların yaptığı araştırmalarda dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ve en güvenli destinasyonlar arasında en başlarda yer alıyor.

3. İzlanda

Kuzey ışıkları ve buzullarıyla tanınan İzlanda, Avrupa’nın ve dünyanın en güvenli ülkeleri arasında. Nüfusu 400 binden az olan ülkede sistem öyle güzel bir şekilde yerleşmiş durumda ki her şeyde öncelik insanlardan yana.

Muhteşem doğası, kuzey ışıkları, termal kaplıcaları, aktif volkanları ile doğal güzelliklerine doyum olmayan ülkede suç işleme oranı da bir hayli düşük. Başkent Reykjavik, İzlanda seyahatinde başlangıç için ilk adım olabilir.

4. İrlanda

Dünyanın en misafirperver halkına sahip destinasyonlarından biri olan İrlanda, yüksek güvenlik hissi ile de ziyaretçilerinin yüzünü güldürüyor. İngilizce bildiğini düşünenlerin dahi farklı aksana uyum sağlamak için zamana ihtiyaç duyduğu İrlanda, yaz aylarında serin havasıyla içinizi üşütebilir.

Avrupa’nın en dinamik şehirlerinden Dublin, İrlanda’nın başkenti. Ülkenin geri kalanı köy, kasaba ve huzurlu az nüfuslu dağınık şehirlerden oluşuyor. Plajlar, doğal güzellikler ve yemyeşil ormanlar İrlanda’da öne çıkan deneyimlerden.

5. Şili

Pasifik Okyanusu kıyısı boyunca 4 bin 300 km uzanan Şili, dünyanın en güvenli coğrafyaları arasında. Güney Amerika ülkelerinin aksine Şili, düzgün ve işler bir ekonomiye sahip.

Macera severler için onlarca alternatif sunan Şili’de Atacama Çölü’nde yıldızları seyredebilir, Andes Dağları’nda trekking yapabilir, başkent Santiago’da gündelik yaşama tanık olabilirsiniz. Güvenlik algınızı hüsrana uğratmayacak bu ülkenin leziz şaraplarının tadına bakmayı unutmayın.

Dünyanın en güvenli tatil destinasyonları, seyahat boyunca içinizi kemirecek olumsuz duygulardan uzaklaşmanızı ve anın tadını çıkarmanızı sağlıyor. Nereye gideceğinize karar verdikten sonra soru işaretlerini bir kenarı bırakın ve rotanızı çizin.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like