Dünyanın En Güzel 10 Şelalesi

1
12939

Gürül gürül akan suları ve çevrelerini saran eşsiz bitki örtüleri ile görenleri büyüsü altına alan dünyanın en güzel 10 şelalesini keşfe çıkmak ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise her biri birbirinden görkemli şelalelere doğru yola çıktığınızda, unutamayacağınız manzaralarla karşılaşmaya hazırlıklı olun!

Dünyanın dört bir yanında rastlayabileceğiniz bu etkileyici doğa harikaları, heyecan uyandıran görünümleri ile seyahat tutkunlarının vazgeçilmez keşif rotaları arasında yer alıyor. Doğayla baş başa vakit geçirmek ve ihtişamlı bir manzaraya tanık olmak isteyenler için dünyanın dört bir yanından gezegenimizin en güzel 10 şelalesini bir araya getirdim.

Dünyada Görülmesi Gereken 10 Şelale

1. Iguazu Şelaleleri

Brezilya, Arjantin ve Paraguay ülkelerini birbirinden ayıran ve yaklaşık 270 küçük şelaleden oluşan Iguazu Şelaleleri‘nin en büyük kısmı olan Şeytan Gırtlağı burayı ziyaret edenleri görkemli ama ıslak bir yolculuğa çıkarıyor.

Şelalenin en iyi manzarası Arjantin topraklarından izleniyor.

2. Gullfoss Şelalesi

İsmi ‘altın şelale’ anlamına gelen ve büyük bir çatlağın üzerinde yer aldığı için ilginç bir görüntü oluşturan Gullfoss Şelalesi, muhteşem doğası ile görenleri büyüleyen İzlanda’daki, Hvita nehri üstünde bulunuyor.

Her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bu eşsiz şelalelere yapacağınız yolculukta, yolda olmanın ve hafızalarınıza yer edecek hatıralar biriktirmenin tadını çıkarın.

3. Victoria Şelaleleri

Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunan ve ismini İsveçli bir kaşifin koyduğu ünlü Victoria Şelaleleri, ziyaretçilerini şelale üzerinde yükselen ve hiç kaybolmayan devasa bir gökkuşağı ile karşılıyor.

4. Angel Şelalesi

Venezuela sınırları içerisinde, 979 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi‘nin suları toplam 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan tabana doğru dökülerek unutulmaz bir manzara yaratıyor.

5. Kaieteur Şelalesi

Güney Amerika ülkesi olan Guyana’daki Potaro Nehri üzerinde akan ve dünyanın en güçlü şelalelerinden biri olarak anılan Kaieteur Şelalesi, cennetten bir köşeyi andıran görünümü ile yağmur ormanlarını süslüyor.

6. Niagara Şelalesi

Amerika ve Kanada sınırı arasında kalan ve dünyanın en çok ziyaret edilen şelalelerinden olan Niagara Şelalesi, Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall isimli üç büyük şelaleden oluşuyor.

7. Plitvice Şelalesi

Yeşilin ve mavinin uyumunu yansıtan görünümü ile kendine hayran bırakan Plitvice Şelalesi, mimarisi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Hırvatistan’ın en renkli köşelerinden birini oluşturuyor.

8. Yosemite Şelalesi

Amerika’daki Yosemite Ulusal Parkında bulunan ve 739 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek beşinci şelalesi olan Yosemite, senede bir kez ortaya çıkan kırmızı renkli görünümü nedeniyle ateş ya da lav şelalesi olarak da anılıyor.

9. Sutherland Şelalesi

Dünya üzerinde insanların en son yerleştiği yerlerden olan Yeni Zelanda’nın en yüksek şelalesi olarak geçen Sutherland Şelalesi, Fiordland Ulusal Parkına gelen ziyaretçileri güzelliği ile etkisi altına alıyor.

10. Nohkalikai Şelalesi

Yemyeşil bir ormanın içerisinden gelerek yaklaşık 335 metreden aşağı dökülen Hindistan’daki Nohkalikai Şelalesi‘nin sularının oluşturduğu doğal havuz nefes kesen bir manzaraya sahip.

Dünyanın en güzel şelaleleri doğanın gücünün yeryüzündeki en önemli temsilcileri. Ziyaretçilerine tarifi zor duygular yaşatan şelaleler bulundukları coğrafyaların en çok ziyaretçi ağırlayan noktaları.

Önceki İçerikYunanistan’ın En İyi Çıplaklar Plajları
Sonraki İçerikKuzey Makedonya’nın Şehirleri
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz