Dünyanın En İyi Havalimanları

Son yıllarda giderek yaygınlaşan hava yolu seyahatleri ile birlikte havalimanları en çok zaman geçirdiğimiz yerlere dönüştü. Seyahat başlangıç ve bitiş noktası olan, yolculuk hissini en güçlü şekilde yaşatan havalimanları sundukları hizmetlerle de birer yaşam merkezi.

Dünyanın en prestijli uçuş araştırmaları servislerinden Skytrax‘ın her yıl belirlediği dünyanın en iyi havalimanları listesi, farklı kategorilerde karşılaştırılan havalimanlarının sıralamasını belirliyor. Farklı hava yolu şirketlerinin uçuşları ile havalimanı deneyimi yaşayan yolcularla, 9 ay boyunca gerçekleştirilen anket sonucunda dünyanın en iyi 10 havalimanı sıralandı.

Dünyanın En İyi Havalimanları

1. Changi Havalimanı, Singapur 🇸🇬

Dünyanın az sayıdaki şehir devletinden biri olan Singapur, Uzakdoğu’nun en popüler durakları arasında. Dünyanın en iyi havayolu firmalarından Singapore Airlines‘in de merkezi olan ve son 3 yıldır dünyanın en iyi havalimanları listesinde birinciliği kimseye kaptırmayan Changi Havalimanı; sosyal olanaklarıyla öne çıkıyor.

Havalimanı, kelebek bahçesi, açık yüzme havuzu, sinema, tiyatro, otel, çocuk oyun alanı gibi aktivitelerle yolcuları cezbediyor. Hizmette yüksek standart sağlayan yapısıyla Changi, yolcuların tercihiyle dünyanın en iyi havalimanı.

2. Incheon Havalimanı, Güney Kore 🇰🇷

Incheon Havalimanı, Güney Kore’nin başkenti Seul yakınlarında bulunuyor. Bir ada üstüne kurulu bu havalimanı şehre asma bir köprüyle bağlanıyor.

Ülkenin en büyük havalimanı unvanını taşıyan Incheon, 2001 yılında hizmete açılmasına rağmen dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip noktalarından birine dönüşmeyi başarmış. Buz pateni, kumarhane ve müzeleriyle en iyiler listesinin 2. sırasında.

3. Hong Kong Havalimanı, Hong Kong 🇭🇰

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özel yönetim bölgesi olan Hong Kong, Asya’nın en önemli ulaşım noktalarından. 1998 yılında açılan Hong Kong Havalimanı, yıllık 65 milyonu aşkın yolcu sayısıyla Asya’nın ilkleri arasında.

Havalimanında, dokuz delikli golf sahası, IMAX sinema salonları ve ayrıcalıklı hizmetleriyle yolcu konforu için her detay düşünülmüş.

4. Amsterdam Schiphol Havalimanı, Hollanda 🇳🇱

Hollanda’nın kanallar şehri olarak da bilinen başkenti Amsterdam’da bulunan Schiphol Havalimanı, kendini havalimanı şehri olarak tanımlıyor.

Süpermarketleri, oyun alanları, iç içe geçen tren terminalleri ve kafeleriyle uçağın beklendiği bir mekandan daha fazlasını sunan alanı 2014 yılında 55 milyon yolcu kullanmış.

5. Londra Heathrow Havalimanı, İngiltere 🇬🇧

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Heathrow Havalimanı, hem Birleşik Krallık’ın hem de Avrupa’nın en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanı olarak biliniyor.

Yakın zamanda Dubai’ye kaptırdığı ‘en çok uluslararası yolcunun kullandığı havalimanı’ unvanını başarıyla taşıyan Heathrow, yolculara sağladığı imkan ve ortamla oldukça seviliyor.

6. Pekin Havalimanı, Çin 🇨🇳

Çin Halk Cumhuriyeti‘nin başkenti Pekin’de yer alan havalimanı şehrin uluslararası uçuşlarının gerçekleştiği ana merkez. 2003-2008 yılları arasında inşa edilen havalimanı modern mimarisi ve yolculara sunduğu yaşam alanlarıyla dikkat çekiyor.

1,3 milyon metrekarelik alana yayılan terminalleriyle Pekin Havalimanı, 2014’ten beri dünyadaki en yoğun ikinci havalimanı unvanını taşıyor. Alan aynı zamanda Asya’nın da en çok yolcu ağırlayan bağlantı noktası.

8. Chubu Centrair Havalimanı, Japonya 🇯🇵

Japonya’nın nüfus bakımından dördüncü büyük kenti olan Nagoya’da bulunan Centrair Havalimanı iç ve dış hatlarda Doğu Asya’nın en çok tercih edilen bağlantı noktalarından biri.

2014 yılında 9,8 milyon yolcunun kullandığı havalimanından Helsinki, Frankfurt, Honolulu ve Detroit gibi uzun uçuşlar gerçekleştiriliyor.

9. Zürih Havalimanı, İsviçre 🇨🇭

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, aynı zamanda ülkenin ekonomik ve kültürel başkenti. Ülkenin en büyüğü olan Zürih Havalimanı İsviçre Havayolları’nın merkez üssü. 

2003 yılında yenilenen havalimanı terminali, Avrupa’nın en modern ve kaliteli hizmet sunan noktalarından birine dönüştü.

10. Tokyo Haneda Havalimanı, Japonya 🇯🇵

Japonya’nın en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanlarından biri olan Tokyo Uluslararası (Haneda) Havalimanı, yılın her dönemi hareketli. Uluslararası bağlantılar ve uzun uçuşlar nedeniyle çok sayıda yolcunun vakit geçirdiği alan sosyal donatı merkezleri, yeme-içme bölümleri, çocuklara özel oyun grupları ve alışveriş merkezleriyle keyifli bir durak.

Artık sadece uçağa binilen ya da tatile giderken ara bir durak olmaktan öteye geçen havalimanları, konforda da birbiriyle yarışıyor. Bir zamanlar içerisinde otel bulunan havalimanları bile insanları şaşırtırken; golf sahası, yüzme havuzu gibi hizmetler bile sıradanlaşmaya başladı. Dünyanın en iyi havalimanları seyahat severlere keyifli bir yolculuğun öncesi ve sonrasında hizmet veriyor.

  1. Ayşegül Tırkaz says:

    İsvicre havalimaninda ana terminale trenle aktarilirken Heidi’nin karsilamasi, Hong Kong’daki sehre express ulastiran trenin guzelligi ve kolayligi, Dubai’nin yuksek tavanli ve ferah olusu, Shenzhen’deki yeni yapilan havalimaninin gunesi max seviyede kullanan mimarisi gittigim yerlerden aklimda kalanlar. Digerleri hep ayni gergin, bol kosturmacali mekanlar. Singapur gidilecek yerler listesinde ve bir de Avustralya tabi.

  2. Mehmetcan Temel says:

    Changhi evet number one.
    Geçen sene gittiğim Copenhag da oldukça şaşırttı beni, resmen AVM var içinde.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like