Dünyanın En İyi Havalimanları

22
27793

Son yıllarda giderek yaygınlaşan hava yolu seyahatleri ile birlikte havalimanları en çok zaman geçirdiğimiz yerlere dönüştü. Seyahat başlangıç ve bitiş noktası olan, yolculuk hissini en güçlü şekilde yaşatan havalimanları sundukları hizmetlerle de birer yaşam merkezi.

Dünyanın en prestijli uçuş araştırmaları servislerinden Skytrax‘ın her yıl belirlediği dünyanın en iyi havalimanları listesinin 2015 yılı sonuçları açıklandı. Hava yolunu kullanan yolcularla, 9 ay boyunca gerçekleştirilen anket sonucunda dünyanın en iyi 10 havalimanı sıralandı.

Dünyanın En İyi Havalimanları

9

Pekin Havalimanı, Çin 

Çin Halk Cumhuriyeti‘nin başkenti Pekin’de yer alan havalimanı şehrin uluslararası uçuşlarının gerçekleştiği ana merkez. 2003-2008 yılları arasında inşa edilen havalimanı modern mimarisi ve yolculara sunduğu yaşam alanlarıyla dikkat çekiyor.

1,3 milyon metrekarelik alana yayılan terminalleriyle Pekin Havalimanı, 2014’ten beri dünyadaki en yoğun ikinci havalimanı unvanını taşıyor. Alan aynı zamanda Asya’nın da en çok yolcu ağırlayan bağlantı noktası.

8

Amsterdam Schiphol Havalimanı, Hollanda

Hollanda’nın kanallar şehri olarak da bilinen başkenti Amsterdam’da bulunan Schiphol Havalimanı, kendini havalimanı şehri olarak tanımlıyor. Süpermarketleri, oyun alanları, iç içe geçen tren terminalleri ve kafeleriyle uçağın beklendiği bir mekandan daha fazlasını sunan alanı 2014 yılında 55 milyon yolcu kullanmış.

7

Londra Heathrow Havalimanı, İngiltere

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Heathrow Havalimanı, hem Birleşik Krallık’ın hem de Avrupa‘nın en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanı olarak biliniyor. Yakın zamanda Dubai’ye kaptırdığı ‘en çok uluslararası yolcunun kullandığı havalimanı’ unvanını başarıyla taşıyan Heathrow, yolculara sağladığı imkan ve ortamla oldukça seviliyor.

6

Chubu Centrair Havalimanı, Japonya

Japonya’nın nüfus bakımından dördüncü büyük kenti olan Nagoya’da bulunan, Centrair Havalimanı iç ve dış hatlarda Doğu Asya’nın en çok tercih edilen bağlantı noktalarından biri. 2014 yılında 9,8 milyon yolcunun kullandığı havalimanından Helsinki, Frankfurt, Honolulu ve Detroit gibi uzun uçuşlar gerçekleştiriliyor.

5

Zürih Havalimanı, İsviçre

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, aynı zamanda ülkenin ekonomik ve kültürel başkenti. Ülkenin en büyüğü olan Zürih Havalimanı İsviçre Havayolları’nın merkez üssü. 2003 yılında yenilenen havalimanı terminali, Avrupa’nın en modern ve kaliteli hizmet sunan noktalarından birine dönüştü.

4

Tokyo Haneda Havalimanı, Japonya

Japonya’nın en yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanlarından biri olan Tokyo Uluslararası (Haneda) Havalimanı, yılın her dönemi hareketli. Uluslararası bağlantılar ve uzun uçuşlar nedeniyle çok sayıda yolcunun vakit geçirdiği alan sosyal donatı merkezleri, yeme-içme bölümleri, çocuklara özel oyun grupları ve alışveriş merkezleriyle keyifli bir durak.

3

Hong Kong Havalimanı, Hong Kong

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özel yönetim bölgesi olan Hong Kong, Asya’nın en önemli ulaşım noktalarından. 1998 yılında açılan Hong Kong Havalimanı, yıllık 65 milyonu aşkın yolcu sayısıyla Asya’nın ilkleri arasında. Havalimanında, dokuz delikli golf sahası, IMAX sinema salonları ve ayrıcalıklı hizmetleriyle yolcu konforu için her detay düşünülmüş.

2

Incheon Havalimanı, Güney Kore

Incheon Havalimanı, Güney Kore’nin başkenti Seul yakınlarında bulunuyor. Bir ada üstüne kurulu bu havalimanı şehre asma bir köprüyle bağlanıyor. Ülkenin en büyük havalimanı unvanını taşıyan Incheon, 2001 yılında hizmete açılmasına rağmen dünyanın en yoğun hava trafiğine sahip noktalarından birine dönüşmeyi başarmış. Buz pateni, kumarhane ve müzeleriyle en iyiler listesinin 2. sırasında.

1

Changi Havalimanı, Singapur 

Dünyanın az sayıdaki şehir devletinden biri olan Singapur, Uzakdoğu’nun en popüler durakları arasında. Dünyanın en iyi havayolu firmalarından Singapore Airlines’in de merkezi olan ve son 3 yıldır dünyanın en iyi havalimanları listesinde birinciliği kimseye kaptırmayan Changi Havalimanı; kelebek bahçesi, açık yüzme havuzu, sinema, tiyatro, otel, çocuk oyun alanı gibi aktivitelerle yolcuları cezbediyor. Hizmette yüksek standart sağlayan yapısıyla Changi, yolcuların tercihiyle dünyanın en iyi havalimanı.

Artık sadece uçağa binilen ya da tatile giderken ara bir durak olmaktan öteye geçen havalimanları, konforda da birbiriyle yarışıyor. Bir zamanlar içerisinde otel bulunan havalimanları bile insanları şaşırtırken; golf sahası, yüzme havuzu gibi hizmetler bile sıradanlaşmaya başladı. Dünyanın en iyi havalimanları seyahat severlere keyifli bir yolculuğun öncesi ve sonrasında hizmet veriyor.

22 Yorumlar

  1. İsvicre havalimaninda ana terminale trenle aktarilirken Heidi’nin karsilamasi, Hong Kong’daki sehre express ulastiran trenin guzelligi ve kolayligi, Dubai’nin yuksek tavanli ve ferah olusu, Shenzhen’deki yeni yapilan havalimaninin gunesi max seviyede kullanan mimarisi gittigim yerlerden aklimda kalanlar. Digerleri hep ayni gergin, bol kosturmacali mekanlar. Singapur gidilecek yerler listesinde ve bir de Avustralya tabi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz