Dünyanın En İyi 9 Macera Destinasyonu

Klasik tatil anlayışından sıkılanlar ve her yıl benzer deneyim yaşamak istemeyenler için, dünyanın farklı yerlerinde heyecan dolu aktivite seçenekleri var. Bisikletle dağları aşmak, binlerce farklı balık eşliğinde dalış gerçekleştirmek, fillerin dolaştığı ormanlarda gezinmek bunlardan sadece birkaçı.

Adrenalin yükseltecek bir şeyler yapmak, farklı maceralar deneyimlemek için dünyanın en iyi macera destinasyonları seyahat severleri bekliyor. Ucuz uçak bileti seçeneklerine göz atıp, uygun fiyatlı uçak biletini yakalar yakalamaz yepyeni anı ve deneyimlere yelken açacak seyahate ilk adımınızı atabilirsiniz.

Dünyanın En Heyecan Veren 9 Destinasyonu

1. Mammoth Dağı’nda bir gün

Kaliforniya, güneşli havası, kozmopolit yapısı ve film dünyasının beşiği Hollywood gibi dünyaca ünlü bölgesiyle tanıdığımız popüler bir yer. Kaliforniya’daki Mammoth Dağı ise buranın macera merkezi. Eastern Sierra bölgesinde yer alan dağ, kış boyunca ortalama 14 metre gibi oldukça yüksek bir kar kalınlığı sunuyor. 3 bin 369 metre ile 2 bin 424 metre yükseklikler arasında kayak ya da snowboard yapabileceğiniz kayak merkezinde 150 farklı pist bulunuyor.

Mammoth Dağı, barındırdığı doğa harikası göller ve yürüyüş yolu haline getirilmiş güzergâhları ile yaz aylarında da pek çok turistin uğrak noktası. Bölgede trekking, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü ve cliff diving gibi sporlar yapılabiliyor. Ayrıca kayak merkezlerinde düzenlenen tenis ve futbol turnuvaları da çok rağbet görüyor.

2. Bosna Hersek’te dağ bisikleti

Bosna Hersek’in dağlık bölgeleri, 2012 yılında National Geographic tarafından ‘en iyi macera destinasyonları’ arasında gösterildi. Turizme yeni açılan bu bakir bölge, endüstriyelleşmiş bir spor alanından çok gerçek bir macera vadediyor. Buradaki bisiklet parkuru üzerindeki minik köylerin her birinde oldukça farklı kültürler ve hikâyelerle karşılaşabilirsiniz.

Bu yol üzerinde asırlık ormanlar, gizli şelaleler ve sayısız dağ gölü bulunduğundan sık sık mola verebilirsiniz. Parkur iki kısımdan oluşuyor. Orman içinden dik yamaçları çıkıp tepeye vardıktan sonra, toprak yollardan rahat bir şekilde aşağı iniyorsunuz. Tamamen doğal parkurda bir güvenlik önlemi bulunmadığından, mutlaka GPS cihazı, rehber ve sağlık görevlisi eşliğinde yolculuk etmelisiniz.

3. Ningaloo Resifi’nde şnorkel dalışı

Şnorkel dalışı, genellikle çok temiz denizi olan bölgelerde yapılabilen bir spor. Bu sporun en zevkli yapıldığı yerler ise, deniz tabanının zengin bir yapıya sahip olduğu özel bölgeler. Batı Avustralya’da bulunan Ningaloo Resifi, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesine alınmış böyle bir alan. Ningaloo resifi, turizme yeni açılmış ve çok iyi korunan bir alan.

Bölgenin denizinde sünger bahçeleri, devasa resif formasyonları ve dünyanın en kalabalık beyaz balina popülasyonu var. Doğal formasyonların yüzeye yakın oluşu ve suyun berraklığı, burayı eşsiz bir şnorkel dalışı alanı haline getiriyor. Cape Range Milli Parkı ise, bu resiflerin dışında da macera olanaklarına sahip. “Lüks çadır kampı” konseptiyle konaklayabileceğiniz parkta kangurularla iç içe yürüyebileceğiniz trekking turları düzenleniyor.

4. Pirin Dağı’nın keşfi

Balkanlar’ın gizli kalmış güzellikleri arasında sayılabilecek Rila ve Pirin dağları, turizme yeni açılan ve giderek popülerleşen macera alanları. Slavlar’ın ‘üstün tanrısı’ olan Perun’un adını taşıyan dağ, Bulgaristan’ın güneybatısında bulunuyor. Pirin Dağı aynı zamanda büyük kısmı milli park olan ve 1983’te UNESCO’nun Dünya Mirası listesine dahil edilen bir bölge. Pirin’de rehbersiz yürüyüşlere izin veriliyor olsa da, henüz bir güvenlik önlemi olmayan parkuru bir navigasyon cihazı ve bölgeyi bilen bir rehberle gezmenizi öneriyorum.

Devasa kayalar ve uçurumların altındaki masmavi göllerle bezeli olan bu dağ, kış aylarında kar sporları için de imkânlar sunan minik bir merkeze sahip. Pirin’de bulunan bu kayak merkezi, yaz aylarında yürüyüş için gelen turistlere konaklama hizmeti sunuyor. Bölgedeki en popüler göl, ortasında minik bir ada olan Popovo. Ana parkur üzerinde Popovo Gölü’nü geçtikten sonra iki küçük göl olan Cique ve Kremenski ile de karşılaşacaksınız. Parkur dışına çıkmayı seven macera tutkunları ise onlarca minik gölle karşılaşabilirler.

5. Grand Canyon heyecanı 

Amerika Birleşik Devletleri‘nin Arizona eyaletinde bulunan Grand Canyon, dünyanın en heyecanlı dağ yürüyüşü destinasyonlarından biri. Her yıl milyonlarca spor ve doğa tutkunu tarafından yürüyüşle, katırlarla ya da 4×4 araçlarla farklı parkurları kat edilen bu alan, macera tutkunları için unutulmaz tecrübeler vadediyor.

UNESCO Dünya Mirası listesine de dahil olan Grand Canyon Milli Parkı, North Rim ve South Rim adlı iki bölgeden oluşuyor. Bölgede yürüyüş için en popüler parkurlar arasında Bright Angel, South Kalibab, Hermit ve Grandview sayılabilir.

6. Galapagos’ta su kayağı, Amazon’da yürüyüş

Dünyanın en ilginç macera tatili alanlarından biri olan Ekvador’a bağlı Galapagos Adaları, uzun yıllardan beri su kayağı sporuyla ilgilenenlerin odağında yer alıyor. Bölgede yaşayan hayvanlar insanlardan korkmayacak noktaya geldiğinden, bir deniz aslanının yanına yaklaşarak onunla oynayabiliyorsunuz.

UNESCO’nun tehlike altındaki alanlar listesinde bulunan Galapagos’a halen gidebiliyorken mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Galapagos Adaları’na ulaşım imkanları oldukça kısıtlı. Uluslararası uçuşlara kapalı olan bölgeye ulaşmak için, Ekvador’un başkenti Quito’dan özel olarak düzenlenen uçak seferlerini kullanmanız gerekiyor. Bu seferler pervaneli uçaklar ile düzenlendiğinden, eşsiz manzaraların tadını çıkararak keyifli bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

Yine Ekvador’un doğusunda bulunan Amazon bölgesi, macera tutkunları için nefes kesici bir yer. Andes bölgesinden Pasifik kıyısına kadar olan ormanların içinde rehberli turlar düzenleniyor. Son yıllarda giderek popülerleşen bu turların bazıları, bu uzun rotayı başından sonuna yürümenizi sağlıyor. Yol üzerinde bulunan konaklama alanlarında Amazon insanlarının fantastik yaşam alanlarını keşfedebilir, değişik canlıları tanıyabilir ve dünyanın başka yerlerinde bulamayacağınız lezzetleri tadabilirsiniz.

7. Cardamom’da yaban hayatı

Bir zamanlar Khmer savaşçıları için önemli bir mevzi olan Kamboçya’daki Cardamom Dağları, bugün trekking ve dağ bisikleti tutkunlarına zengin bir yaban hayatını keşfetme imkanı ve zorlu parkurlar sunuyor. Birçok nadir hayvana ev sahipliği yapan Cardamom’da özellikle siyam timsahlarının nehirlerdeki gezintileri görülmeye değer.

Birçok fille de karşılaşabileceğiniz parkurlarda tehlikeli hayvanlar zaman zaman karşınıza çıkabileceği için bir rehberle gezmenizde yarar var. Ortaçağ Khmer İmparatorluğu’nun bazı kalıntılarını da dağların zirvelerindeki kutsal bölgelerde görebilirsiniz.

 8. Atlantis Dunes’da kumla dans

Güney Afrika’daki Cape Town şehir merkezine 45 dakika uzaklıkta olan Atlantis Dunes, sandboarding’in dünya üzerinde yapılabildiği en iyi yerlerden birisi. Sandboarding yeni bir macera sporu. Öğrenmesi çok kolay ve eğlenceli olan bu spor, kum tepelerinden aşağı snowboard tekniğiyle kaymanızı sağlıyor.

Güneşin tehlikeli olabilen etkileri nedeniyle en fazla üç saat boyunca sandboarding yapmanıza izin verilen bölgede, ekipman kiralayabileceğiniz alanlar da mevcut. Cape Town, sandboarding’e ek olarak kafes içinde köpek balıkları ile yüz yüze gelmenizi sağlayan bir macera veya okyanus balıkçılığı gibi birçok serüvenle de sizleri bekliyor.

9. Belize’de derinliğe dalış

Bir Amerikan atasözü, ‘Büyük şeyler küçük paketlerle sunulur’ der. Orta Amerika sınırları içindeki Belize için bu söz çok geçerli. Sınırları dahilinde sayısız macera barındıran Belize, dünyanın en ilginç dalış noktalarına da ev sahipliği yapıyor. Kumsalları, yağmur ormanları, yürüyüş alanları, mağaraları, vahşi hayatı ve Maya döneminin kalıntıları Belize’de bulunuyor.

Dalış sporu için dünyanın en uzun bariyer resifini bulunduran Belize’de binlerce balıkla bir arada yüzebileceğiniz Ambergris Caye, 135 metre derinlikteki The Blue Hole, 80 kilometrelik resifleriyle The Atolls ve beyaz balinaların sıklıkla göründüğü Stann Creek önemli dalış noktaları arasında. Belize’de her derinlikte ve yıl boyunca dalış yapılabiliyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like