Dünyanın En Pahalı Ülkeleri

Seyahat etmenin maliyeti olduğu bir gerçek. Uçuşlar, oteller, yiyecek, ulaşım giderlerine bir de turist tuzakları eklendiğinde, farklı ülkelerde düşük bütçe ile seyahat etmek zorluklarda dolu bir deneyime dönüşüyor. Tüm bu zorlukların üstüne, doğru tespitler yapmadan yola çıkmak, bütçenin sarsılmasına neden olabiliyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan raporda, seyahat edilecek 141 ülke ucuzdan pahalıya doğru sıralandı. Bu raporda gidiş – dönüş uçak biletlerinin ortalaması, ortalama konaklama ücretleri, yaşam masrafları, benzin fiyatları ve satın alma gücü gibi farklı kriterlere yer verildi.

Dünya Bankası verilerine göre Amerikan Doları üzerinden hesaplanan maliyetler, her ülkenin yerel para birimine endekslendi. Raporda yer alan 141 pahalı ülkenin, en pahalı 21’ini sizler için bir araya getirdik.

Dünyanın En Pahalı 21 Ülkesi

21. Finlandiya

Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya, en ucuz uçak taşımacılığında 30. sırada yer alıyor. Gecelik 123.40 $ ortalama fiyata sahip birinci sınıf oteller ise 141 ülke arasında Finlandiya’yı en ucuz 39. ülke yapıyor. Diğer yandan Finlandiya, ABD’ye göre yüzde 20 daha pahalı bir ülke. 2,07 $/lt benzin fiyatı da eklendiğinde ülke, listenin 21.sırasına yükseliyor.

20. İrlanda

İrlanda uçak biletlerinin uygunluğu açısından 79. sırada yer alıyor. Ülkede birinci sınıf otelin ortalama masrafı gecelik 126 $. Bu fiyatla konaklama açısından İrlanda, listede 46. sırada. İrlanda hizmetler açısından bütçeleri zorlayacak bir ülke. ABD’ye oranla %10 daha pahalı. Ülkede benzinin fiyatı ise 2 $/lt.

19. Seyşeller

Hint Okyanusu’nda bir ada devleti olan Seyşeller, uçak bileti konusunda listenin 89. sırasında bulunuyor. Seyşeller’de birinci sınıf bir otelde konaklamayı düşünüyorsanız gecelik ortalama 374,70 $ ödemeyi göze almalısınız. Bu fiyat ile Seyşeller en pahalı konaklama sahip ülkelerin başında geliyor. Seyşeller satın alma gücü açısından ABD’ye göre yüzde 40 daha ucuz bir ülke. Buna rağmen genel ucuzluk sıralamasında 84. sırada. Benzinin litresi ise 1,48 $ civarında.

18. Kanada

Kanada ulaşım konusunda 130. sırada. Bu da Kanada’ya uçakla ulaşmanın son derece pahalı olduğu anlamına geliyor. Ortalama bir otel odasının gecelik ücreti ise 124,40 $. Satın alma gücüne göre Kanada 132. en ucuz ülke olarak karşımıza çıkıyor. Hizmetler ve ürünler ABD’den %20 daha pahalı. Benzinin litresi 1,57 $.

17. Myanmar

Burma, Birmanya ya da Myanmar olarak tanınan bu Asya ülkesinde bir gecelik otel odası ortalama 185,20 $ ücrete sahip. Listede 80. en ucuz ülke. 1,03 $/lt benzin ücreti ile 30. en ucuz ülke. Tüm kriterler bir araya getirildiğinde Myanmar, dünyanın en pahalı ülkeleri sıralamasında 17. kadar yükseliyor.

16. Almanya

Almanya uçuş ücretleri sıralamasında 141 ülke arasında 110. sırada yer alıyor. Birinci sınıf otel odası gecelik 125.90 $ ile 44. sırada bulunuyor. Alım gücü değerlendirmesinde ABD ile benzer koşullar taşıyan Almanya’daki ürün ve hizmetler hemen hemen ABD ile aynı. 1,94$/lt benzin ücreti ise son derece yüksek görünüyor. Bu anlamda listenin 122. sırasında.

15. Hong Kong

Hong Kong uçuş ücretleri sıralamasında 41. sırada yer alıyor. Bu sıralama ortalamaya göre ucuz sayılabilir. Fakat gecelik otel ücretinin ortalama 229,50 $ olması Hong Kong’u zirveye yaklaştırıyor. Ürün ve servisler ABD’ye göre %30 daha ucuz olsa da genel sıralamada ülke 101. sırada bulunuyor. 2,14$’lık benzin fiyatını da alarak bir ortalama çıkarıldığında Hong Kong en pahalı 15. ülke.

14. İzlanda

Kuzeybatı Avrupa’da bulunan ada ülkesi İzlanda, uçak bileti sıralamasında dünyanın en ucuz 19. ülkesi. Ürün ve hizmetler ABD’ye göre yüzde 10 daha pahalı. Ülkede benzin 1,97 $/lt (125. sıra) civarında. tüm bu veriler bir araya geldiğinde İzlanda dünyanın en pahalı 14. ülkesi oluyor.

13. Barbados

Karayip adası olan Barbados kabul edilebilir uçuş fiyatları ile dünya sıralamasında 52. sırada yer alıyor. Ulaşımı ekonomik olsa da ortalama 337,50 $ olan otel odası fiyatı cep yakabilecek durumda. Satın alma gücü ABD ile aynı düzeyde, listenin 118. sırasında. Benzinin litresi ise 1,24 $ ile ortalama bir değerde.

12. Hollanda

Hollanda‘yı ziyaret etmek pahalı uçak biletleri anlamına geliyor. Ulaşım konusunda 97. sırada bulunan Hollanda, bu açığı ortalama 137,50$’lık otel ücreti ile dengeliyor. Konaklama sıralamasında ülke 54. sırada. Pahalılık konusunda ABD’den %10 daha yüksek değeri ile Hollanda, genel sıralamada 125. ekonomik ülke olarak listede yer alıyor. Hollanda 2,31 $/lt benzin fiyatı ile listedeki en pahalı 3. ülke.

11. Senegal

Batı Afrika ülkesi Senegal‘i ziyaret etmek istiyorsanız sıkı bir faturaya hazırlıklı olun. Senegal uçak biletleri konusunda 137 ülke arasında en pahalı 2. ülke. Satın alma gücü ise ABD’ye göre yüzde 50 daha düşük. 1,70 $/lt benzin fiyatı ile Senegal, en ucuz 98. ülke. Tüm bu fiyatların ortalaması alındığında ise ülke dünyanın en pahalı 11. ülkesine dönüşüyor.

10. Avusturya

Avusturya uçak biletleri konusunda en ucuz 125. ve otel fiyatları açısından ortalama gecelik 125,90 $ ile 45. sırada yer alıyor. Ürün ve hizmetler ABD’den yüzde 10 daha fazla. Benzin fiyatında litre başına 1,8 $ ile genel sıralamanın 111. sırasında yer alıyor.

9. İtalya

İtalya uçuş ücretlerine göre 83. sırada ve daha da güzeli gecelik ortalama konaklama için 170,50 $ ile Dünya’da 76. ucuz ülke. Satın alma gücü bakımından İtalya, ABD ile aynı seviyede sayılıyor. Listenin 120. sırasında. Benzinde 2,26 $/lt ile sıralaması neredeyse çok pahalı ülkelere yakın, 137. sırada. Tüm verilere bakıldığında dünyanın en pahalı 9. ülkesi.

8. İsveç

İsveç uçuş fiyatları açısından dünyanın en ucuz 26. ülkesi olabilir, fakat ucuzluğu sadece bununla sınırlı. Otel konaklamasında 70. sırada olan İsveç’te gecelik ortalama ücret 159,80 $ civarında. Tüm bunlara ek olarak İsveç’te ürün ve hizmetler ABD’den yüzde 30 daha pahalı. Benzin litre fiyatı 2,83 $ olan İsveç sadece bu veriyle bile dünyanın en pahalı ülkelerinden biri.

7. Danimarka

Danimarka uçak bileti konusunda en ucuz 57. ülke. Gecelik ortalama konaklama ücretinin 150,20 $ olduğu ülke hizmetler konusunda oldukça pahalı. Danimarka’ya seyahat edenler ürün ve hizmetlerin pahalılığı konusunda şaşkına dönebilir. ABD’ye göre yaklaşık yüzde 40 daha pahalı olan ülke benzin fiyatı konusunda da en üst sıralarda.

6. İsrail

İsrail uçak biletleri konusunda dünya sıralamasında 77. sırada. Konaklama ücretlerinde ise gecelik 201,30 $ ile 83. sırada yer alıyor. Bu orta derecede pahalılık ürün ve hizmetlerde de kendisini gösteriyor. ABD’ye göre yaklaşık yüzde 10 daha pahalı olan İsrail, genel satın alma sıralamasında 126. sırada. Her ne kadar Orta Doğu’da yer alsa da benzinin litresi 1,99 $ fiyatıyla ortalamanın üstünde.

5. Norveç

Norveç‘e uçak seyahati gerçekleştirmek ucuz sayılabilecek bir fiyatla mümkün. Ülkede bir gecelik otel ücreti ise ortalama 151,70 $. Satın alma endeksinde ise Norveç oldukça pahalı bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. 138. sırada yer alan Norveç en pahalı 2. ülke konumunda. ABD ile karşılaştırınca Norveç’te ürün ve hizmetler yüzde 50 daha pahalı. Bu pahalılık benzin fiyatlarına da yansıyor. Türkiye‘den sonra dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülkede bir litre benzin için 2,51 $ ödemeniz gerekiyor.

4. Avustralya

Çok uzaklarda yer alan bu kıtaya ulaşmak için satın almanız gereken biletlerin son derece pahalı olması şaşırtıcı bir durum sayılmaz. Avustralya uçak biletleri açısından 141 ülke arasında en ucuz 127. ülke. Konaklama ücretleri ise bir nebze kabul edilebilir düzeyde. Ortalama gecelik oda fiyatı 162,30 $.

Satın alma endeksinde Avustralya sonuncu sırada yer alıyor. Ürün ve hizmetler ABD’ye oranla yüzde 50 oranında daha pahalı. Avusturalya’nın tek avantajı 1,38 $’lık benzin fiyatları.

3. Fransa

Fransa dünyanın en pahalı ilk üç ülkesi arasında yer alıyor. Uçak biletleri sıralamasında 114. sırada olan Fransa’da, güzel bir otelde konaklamak isteyenler gecelik 219,80 $’ı gözden çıkarmak zorunda. Ürün ve hizmetler ise ABD’ye oranla yüzde 10 daha ucuz. 1,89 $/lt benzinin fiyatı ile Fransa dünya sıralamasında 118. sırada yer almaktadır.

2. Birleşik Krallık

Birleşik Krallık‘a seyahat etmeyi düşünüyorsanız uçmak biraz pahalı olabilir. Çünkü uçak biletleri sıralamasında Birleşik Krallık dünyanın en pahalı ülkesi. Ülkede otelde gecelik konaklama ücreti ise 139,10 $ ile kabul edilebilir bir oran olarak karşımıza çıkıyor. Birleşik Krallık’ta ürün ve hizmetler ABD’ye oranla yüzde 10 daha pahalı. (Sıralamada 123.) 2,15 $/lt olan benzin fiyatı ile Birleşik Krallık 136. sırada.

1. İsviçre

İsviçre dünyanın en pahalı ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. İsviçre’ye uçakla ulaşmak hiç de ucuz değil. Listenin 101. sırasında. Ülkeye ulaştıktan sonra gecelik otel odası için ortalama 241,60 $ ödemeyi göze almalısınız. Ürün ve hizmetlerin durumu da pek farklı değil. Genel olarak ABD’ye göre yüzde 50’den daha pahalı olan İsviçre’de benzinin litre fiyatı da 1,86 $.

Listede yer alan ve birçok kişinin seyahat rotası üzerinde bulunan ülkeler, pahalı uçak biletleri, konaklama masrafları ve ürün ve hizmet bedelleri ile göz korkutsa da bu ülkelere seyahati ekonomik hale getirmek mümkün. Erken rezervasyon, aktarmalı uçuş seçenekleri ve hostelde konaklamak gibi seçenekler bu pahalı ülkelerde bir nebze olsun rahatlamanıza yardımcı olabilir.

 1. Tüm listedeki ülkelere tek tek gitmek istiyorum. Şimdiden para biriktirmeye başladım. 1 sene sonra başlıyorum listeye.Elinize sağlık yazınız için.

 2. Gül Gardan says:

  Pahalılar ama her birinin de milli geliri bir o kadar yüksek yani orda yaşayıp çalışıyorsanız çok da pahalı değiller. Ama bize göre aşırı pahalı hali ile 🙂

 3. Benim gönlüm Tokyo’da, ama gel gör ki, bütçeyi denkleştirmek gerek. Fiyatlar güzel, ama orada gezmek için henüz gerekli parayı denkleştiremedim. (iç geçiriyor) Ben gidemedim, siz gidin 🙂

 4. Sancu Panza says:

  1- Japonya
  2- Norcec
  3- Isvicre
  4- Singapur
  5- Isvec
  6- Danimarka
  7- Finlandiya
  8- Hollanda
  9- Avustralya
  10- Fransa
  ….

 5. Merve Toprak says:

  İsviçre’ye gelmek isteyenler Ibis hotelleri tercih edebilir. Diğerlerine göre çok daha uygun, yeme içme pahalı ama her bütçeye göre restoranlar var. Kıyafet alışverişi Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuz ama çeşit az… Bilginize:)

 6. TC Erdem Uysal says:

  Türkiye den uçuşlarda İzlanda hariç diğer Avrupa ülkeleri uygun, Asya’ya ulaşmak daha pahalı ancak orada da hayat ucuz.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like