Dünyanın En Fakir Ülkeleri

Afrika ülkelerinin sömürüyle dolu makus talihi, yüzyıllardır olduğu gibi günümüzde de değişmiyor ve kara kıta ekonomik anlamda karanlık sinyaller vermeye devam ediyor. Yaşamın giderek zorlaştığı, dünyanın en değerli madenlerine sahip Afrika ülkelerinin, dünyanın en yoksul ülkeleri sıralamasında başı çekmesi trajik bir durum olsa da Dünya Bankası verileri bu durumu bir kez daha gözler önüne seriyor. İşte dünyanın en zengin ama yoksul ülkelerinden bazıları.

Dünyanın En Fakir 15 Ülkesi

15. Mali

2012 yılında yaşanan askeri darbeden sonra siyasi istikrarı bir türlü sağlayamayan Mali, 1.599 dolar ile Afrika’da kişi başına düşen milli gelir seviyesinin en düşük olduğu ülkelerden.

14. Etiyopya

Yaklaşık 97 milyonluk nüfusuyla Afrika kıtasının en kalabalık ikinci ülkesi olan Etiyopya‘da kişi başına düşen milli gelir 1.500 dolar seviyelerinde. Ülkede temel ihtiyaçların karşılanmasında sıkıntılar yaşanıyor.

13. Madagaskar

Muhteşem bir doğaya sahip olan Madagaskar‘da, ekonomik durum için böyle güzel sözler söylemek biraz zor. Zira ülkede kişi başına düşen milli gelir 1.439 dolar civarında.

12. Komorlar 

Nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman olan Komorlar, kişi başına düşen milli gelirin 1.429 dolar olduğu Doğu Afrika’da bir ada ülkesi.

11. Togo

Nüfusun yaklaşık yüzde 40’ının temiz su kaynaklarına ulaşamadığı Togo, bu nedenle salgın hastalıkların yaygın görüldüğü bir ülke. Togo’da kişi başına düşen milli gelir 1.429 dolar.

10. Eritre

Bağımsızlığını ilan etmek için 30 yıl süren bir savaş yaşayan Eritre, kişi başına düşen 1.411 dolarlık milli gelir ile Afrika’nın en yoksul ülkelerinden.

9. Gine-Bissau

Yüzölçümü olarak Afrika’nın en küçük ülkelerinden olan Gine-Bissau‘da kişi başına düşen milli gelirin 1.386 dolar olduğu biliniyor.

8. Gine 

1958 yılında bağımsızlığını ilan eden Gine, uzun yıllar Fransız sömürgesinde kaldı. Ülkede kişi başına düşen milli gelir ise ortalama 1.221 dolar seviyelerinde.

7. Mozambik

Yoksulluk nedeniyle çocuk işçi sayısının oldukça yüksek olduğu Mozambik’te başına düşen milli gelir 1.129 dolar. Ülkede siyasi istikrar yok.

6. Nijerya

15. yüzyılda Avrupalılar tarafından köle ticaret merkezi olarak kullanılan Nijerya’da kişi başına düşen milli gelir 938 dolar. Nijerya bu göstergeyle yalnızca Afrika’nın değil dünyanın da en fakir ülkeleri arasında.

5. Liberya

Kişi başına düşen milli geliri yaklaşık 842 dolar olan Liberya, Afrika’nın sömürge yönetimine girmeyen tek ülkesi olmasıyla da biliniyor.

4. Malavi

Afrika kıtasının en büyük üçüncü iç gölü olan Malavi Gölü’nü de barındıran Malavi‘de, kişi başına düşen milli gelir 822 dolar.

3. Burundi

En en önemli geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık bulunan Burundi‘de kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 770 dolar olarak belirtiliyor.

2. Kongo Cumhuriyeti

Kişi başına düşen milli gelirin yaklaşık 746 dolar olduğu Kongo Cumhuriyeti, zengin yeraltı madenleri ve petrol yataklarına rağmen işsizliğin oldukça yüksek olduğu bir ülke.

1. Orta Afrika Cumhuriyeti

Nüfus artış hızının oldukça yüksek bir ülke olan Orta Afrika Cumhuriyeti‘nde kişi başına düşen milli gelir ise ortalama 594 dolar.

Vahşi yaşamın, yer altı zenginliklerinin ve doğal güzelliklerin arkasında yoksulluk ve hastalıklarla mücadele eden Afrika ülkeleri, dünyadaki adaletsizliğin en büyük kanıtı denilebilir.

  1. Fakir ülkelerdeki yaşamları yazılı ve görsel basından çokça gördüm. Ama ilk kez Mumbai’de bu görüntünün doğrudan tanığı oldum. Hindistan’da tarifsiz bir yoksulluk yaşıyor halkın bir kısmı.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.