Dünyanın Yaşanabilir En İyi 10 Şehri

28
96493

Son yıllarda dünyanın farklı bölgelerinde artan şiddet, terör ve istikrarsızlıklar yalnız yaşanan bölgeleri değil, zincirleme olarak her yeri etkisi altına alıyor. İnsanlar hem yaşamak hem de seyahat etmek için öncelikle güvenli ve yaşanabilir yerleri tercih ediyor.

The Economist Intelligence Unit‘in her yıl düzenli olarak yayınladığı ‘Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesi‘, yaşam koşulları, altyapı hizmetleri, suç oranı, sağlık hizmetleri, sosyal kalkınma, kültürel aktiviteler, çevre, eğitim ve siyasi istikrar gibi 30 ayrı ana kriterin değerlendirilmesiyle oluşturuluyor. Son 3 yılın birincisi Avustralya’nın Melbourne şehri, bu yıl da dünyanın yaşanabilir en iyi şehri seçildi. İşte dünyanın yaşanabilir en iyi 10 şehri listesi.

Dünyada Yaşanabilir En İyi Şehirler

10=. Zürih, İsviçre

Finlandiya’nın başkenti Helsinki ile birlikte listede 10. sırayı paylaşan İsviçre şehri Zürih, güvenli konumuyla dikkat çekiyor. Çok sayıda yüksek eğitim kurumu, yaşam kalitesi, çevre gibi faktörler Zürih’in listede olmasını sağlayan etkenler arasında.

10=. Helsinki, Finlandiya

Finlandiya‘nın başkenti Helsinki, Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinin ilk 10’una Viyana’dan sonra girmeyi başaran 2. Avrupa kenti. 130’dan fazla farklı ülkeden gelen insanın bir arada yaşadığı şehir kültür ve sanat hayatı ile ön planda. Kent aynı zamanda düşük suç oranı ile de listeye girmeyi hak ediyor.

9. Auckland, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda‘dan listeye girebilen tek kent olan Auckland, ülke nüfusunun 1/4’ünden fazlasını barındırıyor. 2011 yılında listede üçüncülüğe kadar yükselmeyi başaran Auckland, siyasi istikrar, sağlık hizmetleri, çevre yaklaşımı ve eğitim kalitesiyle dikkat çekiyor.

8. Perth, Avustralya

Avustralya‘nın 4. büyük kenti olan Perth, 1 milyon 780 bin nüfusa sahip. Yüksek eğitim kurumları ile dikkat çeken kent, nitelikli işgücü, yüksek standarttaki yaşam kalitesi, sağlık hizmetleri ve altyapı gibi faktörler nedeniyle listede bulunuyor.

7. Sydney, Avustralya

Avustralya‘nın listedeki üçüncü şehri olan Sydney, ülkenin ekonomisinin kalbinin attığı yer olarak tanınıyor. Tüm dünyada ülkenin başkenti olarak bilinse de Avustralya’nın başkenti Canberra. Kültür ve sanat alanında dünyanın en iyi yerlerinden biri olan Sydney’in listede olmasında bu özelliğinin katkısı büyük.

5=. Adelaide, Avustralya

Avustralya‘nın listeye zirveden giren Melbourne şehrinden sonra ülkeyi temsil eden ikinci kent Adelaide, 2002 ve 2004 yıllarında zirvedeydi. Kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti, ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından dikkat çeken şehirde 1,280,000 insan yaşıyor.

5=. Calgary, Kanada

Listede yer alan üçüncü Kanada şehri Calgary, Alberta eyaletinin en büyük kenti. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip şehir, özellikle kış turizmi için tercih ediliyor. Şehir yaşamında çevre kurallarına uyulması ve güvenlik faktörleri bu kenti listede üst sıralara gönderiyor.

4. Toronto, Kanada

Vancouver’in ardından Kanada‘dan listeye girmeyi başaran 2. kent olma unvanını taşıyan Toronto, yaklaşık 6 milyonluk bir nüfusa sahip. Çevreci yapısı ile dikkat çeken kent, dünyanın en güvenli şehirleri arasında gösteriliyor.

3. Vancouver, Kanada

Amerika kıtasında yaşanabilir şehirler arasında zirvede bulunan Vancouver, Kanada‘nın üçüncü büyük kenti. Farklı etnik grupların, hoşgörü içerisinde yaşadığı şehir, geçmişte birçok uluslararası spor organizasyonuna da evsahipliği yaptı.

2. Viyana, Avusturya

Listeye önceki yıllarda olduğu gibi yine girmeyi başaran Avusturya‘nın başkenti Viyana, yüksek standarttaki yaşam kalitesi ile dikkat çekiyor. Viyana, Avrupa kıtasında yaşanabilir şehirler arasında en üstte bulunuyor.

1. Melbourne, Avustralya

Raporda ilk sıralarda yer alan şehirlerin gelir düzeyi yüksek ülkelerde, nispeten düşük nüfus yoğunluğuna sahip olduğu gözlemlendi. Okyanusya‘da Avustralya‘nın Melbourne şehri bu yılla birlikte, son 4 yıldır listenin zirvesinde yer alıyor.

Aynı listenin son 10 sırasında yer alan şehirlerde genel olarak iç savaş ve terör endişesi dikkat çekiyor. İç savaş ve çatışmaların sürdüğü, IŞİD tehdidinin devam ettiği Suriye’nin başkenti Şam, yaşanabilir şehirler arasında son sırada (140) yer alıyor.

Listede sondan geriye sıralanan diğer şehirler ise şöyle: Dakka (Bangladeş), Port Moresby (Papua Yeni Gine), Lagos (Nijerya), Harare (Zimbabve), Cezayir (Cezayir), Karaçi (Pakistan), Trablus (Libya), Duala (Kamerun), Tahran (İran).

Önceki İçerikDünyanın En Ünlü Şehir Simgeleri
Sonraki İçerikDünyada Öğrenciler İçin En İyi 10 Şehir
Keşfetsek
Her yeni gün keşfetsek dileğiyle başlar

28 Yorumlar

  1. salzburg a gidecegim yilbasinda insallah.. kanada guvenli bir ulke ben mutluyum burada yasamaktan.. cok seviyorum burayi, ama avrupa baska guzel, isvicre , finlandia.. burada okulumu bitirip is basvurularimi avrupada yapacagim 🙂

  2. Valla ben Avusturya’da yaşıyorum. Bizi sevmemeleri için 100 tane neden sayabilirim. Bence biz biraz millet olarak toplum içinde nasıl davranacagimizi bilsek gayet de seviliriz. Hep tek taraflı bakıp aman bizi kimse sevmiyor dalgasına kapilmak en çok da kendimize zarar verir diye düşünüyorum. Sonuç olarak Viyana’da yaşamak cidden gayet güzel.:)

  3. Avustralya’dan ziyade Kanada’da yaşamak isterdim, suç oranlarının düşük olmasının yanı sıra değişik kökenden insanların uyum içinde yaşadığı ender bir ülke.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz