Home Seyahat Haber Dünyayı Daha İyi Tanımak İçin Yola Çıkın Yeter!

Dünyayı Daha İyi Tanımak İçin Yola Çıkın Yeter!

1
302

Seyahatlerini adım adım planlayarak maliyetleri düşüren Erhan Tatlıcı, bir teknoloji şirketinde yönetici pozisyonunda çalışıyor. Deneyimlerinden daha çok kişinin yararlanması için gezecegiz.com adlı web sitesini kuran Tatlıcı’nın seyahat önerisi: Yola çıkın yeter!

Bir teknoloji şirketinde yönetici olarak çalışan Erhan Tatlıcı, paket turla adım attığı ilk yurt dışı seyahatinin ardından kendi planını yaparak maliyeti düşürdüğünü fark etti. Deneyimlerini yakın arkadaş çevresine e-posta yoluyla göndermeye başlayan Tatlıcı, bu bilgilerden daha çok kişinin faydalanması için gezecegiz.com adlı internet sitesini kurdu. Seyahatle ilgili endişesi olanların olumsuz düşüncelerden uzak durması gerektiğini anlatan Tatlıcı, ‘Yola çıkın gerisi kendiliğinden gelir’ önerisinde bulunuyor.

Gezecegiz-Erhan-Tatlici
Erhan Tatlıcı, Elif Çalışkan Tatlıcı

Seni çok kısa tanımak istesek?

Yaklaşık 18 yıldır bir teknoloji şirketinin IT bölümünde yönetici olarak çalışıyorum. Kışın kayak yapmayı, yazın ise yelkenli ile denizde olmayı severim. Henüz kendi teknem yok ama kaptan ehliyetini aldıktan sonra sıklıkla denize açılmak hoşuma gider. Motosiklet, yelken, ney üflemek hobilerim arasında. İyi bir Beşiktaş taraftarı olmak ve baba olmak da diğer özelliklerim.

Seyahat tutkusu hobiden daha öteye nasıl geçti?

Seyahat hayalim ilk olarak Jules Vern’in 80 günde devri alem romanı ile başladı. Beni en çok etkileyen kitaplardan biridir ve 80 günde olmasa da bir gün dünya turu yapacağım.

Küçük küçük yurt içi tatilleri yapıyordum ama ilk yurtdışı deneyimim bir tur firmasından alınan ve bir klasik olan Roma, Floransa, Venedik turu ile gerçekleşti. İlk deneyimde bile o kadar kendimizi bağlanmış hissettik ki turun bir kısmından sonra araba kiralayıp geziyi bu şekilde devam ettirmeye kadar gitti. O noktadan sonra artık turların bizi kesmediğini ve gerçek bir deneyim yaşamak istiyorsak ne yapmak istiyorsak onu yapacağımız tatillerimizi kendimiz planlamaya başladık. Özellikle Amerika kıtasına kendi planlayarak tur fiyatından da üçte bir fiyatına gezmeyi başarınca seyahat bloğumuzun mottosunu “tatilini kendi planlayanların seyahat rehberi” olarak belirledik. İlk başlarda sadece deneyimlerimizi arkadaş ve dost çevresine mail ile gönderirken daha fazla kişiye ulaşmak ve daha fazla kişinin faydalanmasını sağlamak için Gezecegiz.com seyahat bloğunu kurmaya karar verdik.

Erhan-Tatlici

Deneyimlerini gezecegiz.com ismiyle paylaşıyorsun. Bu isim nereden çıktı?

Seyahate ilgisi olan herkesin tanıyacağı üzere arkadaşlarımla Ayhan Sicimoğlu’nun hastasıyız. Kendisinin hem hem sofistike tarzı hem de seyahate olan düşkünlüğü bizi de kendisine hayran bıraktı. Kendisinin seyahat programlarında vurgulu olarak kullandığı; “Bugün Selanik’i gezeceğiz, bu hafta sonu Barselona’nın gurme mekanlarını gezeceğiz’’ şeklinde kullandığı gezme jargonunu biz de blog ismi olarak kullanmaya karar verdik. Site içerikleri ve bütün sosyal medya paylaşımlarımızda her ne kadar bu vurgu ile paylaşım yapmasak da (Kendisini taklit ediyor gibi olmak da istemeyiz hani ) gezeceğiz mottosu bizi kendine çekti ve gezecegiz.com böyle doğmuş oldu. Sitede aslında Erkut ve Anıl isimli iki arkadaşımla yazıyoruz. Ancak daha önce gitmediğimiz ve ilgi çekici destinasyonlara giden arkadaşlarımızın yazıları da bulunuyor.

gezecegiz.com adresine girenleri neler bekliyor?

Gezeceğiz.com seyahat bloğumuza girenleri bir seyahate başlamadan önce neler yapılması gerektiği, seyahat sırasında yapılması gerekenler ve yapmadan dönülmemeli tavsiyelerimiz bulunuyor. Kişi tüm tatilini kendi planladığı zaman her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmesi gerekiyor. Ancak bazı seyahat severler de plansız olmayı böylece yaşayacakları deneyimin daha etkileyici olacağını düşünüyor. Bu şekilde ziyaretçilerimiz için de sitede içeriklerimiz bulunuyor. Sitenin en çok içeriğe sahip bölgeleri Yunanistan ve Amerika Birleşik Devletleri.

Erhan-Tatlici-Gezecegiz

Seyahat planı yaparken neye göre hareket ediyorsun?

Seyahat planını yaparken ilk olarak gitmek istediğim yerleri çıkarmakla başlıyor. Bunları kısa zamanda ziyaret edilebilecekler ve uzun tatil ayarlanacaklar olarak ikiye ayırıyorum. Sonrasında ise mil kartlarının kampanyalarını takip etmeye başlıyorum .Genelde uçak biletimi olabiliyorsa oteli de bu kartlarla ücretsiz hale getirdiğim anda benim için planlama başlıyor. Herkes gibi ben de birçok blogdan önce önemli yerlerini çıkarmaya başlıyorum. Gittiğim şehirlerde yaptığım birinci şey ise hemen haritasını edinmek oluyor. İkinci ise şehri tepeden gören tarihi kulesine mutlaka çıkarak şehri haritadaki haliyle kafamda oturtmak oluyor. Avrupa’nın neredeyse tüm şehirlerinde bu tarz yüksek bir kule veya benzeri şey olduğundan iş daha kolay. Yine gideceğim bölgeye göre birçok şehre uğrayacaksam tercihim araba kiralamak oluyor. Ancak sadece bir şehir gezeceksem genelde yürüyerek her yerini görmek istiyorum. New York’a gidip Manhattan bölgesinde bir defa bile metroya binmeden tamamını yürüyerek gezmiştim bu da görmediğim bölgenin kalmaması demek oluyor ki daha çok hoşuma gidiyor.

En’leri & İlk’leri

En sevdiği yurt içi destinasyon: Marmaris Selimiye (Yıllardır giderim)
En sevdiği yurt dışı destinasyon: Londra (Beni çeken bir şeyler var)
İlk yurt dışı seyahati yaptığı yer: Roma
Şu an bileti olsa gideceği ilk yer: Küba
En son seyahat ettiği yer: Yunanistan

Seyahatlerinde yaşadığın en ilginç ve unutamadığın bir anı paylaşabilir misin?

Bundan yıllar önce San Francisco’ya gittiğimizde Silikon Vadisi de uğramak istediğimiz yerlerden biriydi. Bir günü Silikon Vadisine ayırarak ulaşım için araba kiralamak istedik. Otele en yakın Avis mağazasına gittiğimizde hedefimiz ekonomik bir araçtı. Çünkü San Francisco’da gezmek için arabaya hiç ihtiyaç yok. Kiralama şirketindeki yaşı 60’a yakın teyzeyle sohbet ederken bizim de Türkiye’den geldiğimizi duyunca eşinin Türk ve Bandırmalı olduğunu söyledi. Hiç Türkçe bilmediğini ve Türkiye’ye sadece birkaç defa geldiğini de ekledi. Kiralayacağımız arabayı küçük bir farkla upgrade etmek istediğini ve hangi arabayı istediğimizi sordu. Bu kadar muhabbetin ardına 40-45 dolar civarına ekonomik bir araç kiralayacakken 5 dolar farkla CAMARO’ya upgrade etti. (Dolar o zaman 1.7 TL idi. Yani toplam 100 TL bile tutmadı kiralama)

Son olarak söylemek istediklerin?

Sözün özü; yabancı yerlerde ne yaparım, işler ters gider mi diye düşünmeyin, karşınıza ne çıkacağı belli olmaz. “Yola çıkın yeter!”

1 COMMENT

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here