Edmonton Yaşam ve Gezi Merkezi

edmonton gezi rehberi

Kanada, dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ikinci ülkesi unvanına sahip. Edmonton ise Kanada’nın Alberta eyaletinde en büyük ikinci şehir. Kanada’da yeryüzündeki göllerin yüzde 60’lık kısmına ev sahipliği yapıyor.

Kanada’da nüfus iki etnik grup özelinde yoğunlaşıyor. Nüfusta Britanya asıllı Kanadalıların oranı yüzde 43, Fransız asıllı Kanadalıların oranı ise yüzde 31. Kanada’da nüfusun geri kalan bölümünü ağırlıklı olarak Avrupa’dan gelen göçmenlerden oluşuyor. Ülke topraklarının asıl sahibi olduğu düşünülen İtalyan, Ukraynalı, Macar, Kızılderili ve Eskimolar ülke nüfusunun sadece yüzde 1’lik kısmını oluşturuyor.

Edmonton şehri, Alberta Eyaletine bağlı ve söz konusu eyaletin de başkentidir. Şehir eyaletin merkezinde yer almakta olup çok verimli toprak yapısına sahiptir. Şehrin nüfusu 1 milyonun üzerindedir. Bu nüfus oranı ile Edmonton, eyalette Calgary’den sonra en büyük 2. Şehirdir.

Kuzey Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi olma unvanını taşıyan West Edmonton Mall, bu şehirde bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın sayılı eğitim kurumlarından olan Alberta Üniversitesi bu şehirdedir. Çok sayıda dil okulunun da bu şehirde bulunduğunu belirtmekte fayda vardır.

Edmonton Nüfusu Kaçtır?

Edmonton nüfusu 2021 yılında 1,491,000 olarak hesaplanmıştır. 2020 yılına göre %2.05 artış olmuştur. Edmonton’da yaşayan Türk nüfusu yaklaşık 14000 civarındadır. Kanada göçmenlik başvurusu yapan kişiler için Edmonton genelde ilk yerleşim yeri olarak tercih edilmektedir.

Edmonton İklimi Nasıl?

Edmonton iklimi özellikle soğuk kış ayları ile bilinmektedir. Kış ayları oldukça soğuk geçen şehir, yaz aylarında terletmeyen bir güneşe kendini bırakıyor. Kış döneminde sıcaklığın zaman zaman -40 derecelere kadar düştüğü görülüyor. Oldukça soğuk geçen kış aylarında bu şehre gidecekseniz Türkiye iklimi ile kıyaslanamayacak kadar soğuk bir iklim ile karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir.

Edmonton Türkiye Saat Farkı Kaçtır?

Türkiye ile Edmonton arasında 10 saat bulunmaktadır. Edmonton Türkiye’den 10 saat geridedir.

Kanada Edmonton Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Kanada Edmonton şehri, gezilecek yer anlamında oldukça zengin bir şehirdir. Bu şehri ziyaret ettiğinizde ya da dil kursu, üniversite eğitimi gibi maksatlarla gittiğinizde aşağıdaki mekânları mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoru

West Edmonton Park

West Edmonton Park Kuzey Amerika’Nın en büyük alışveriş merkezidir. AVM’nin içinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca AVM’de dev bir su parkı, buz pisti, Santa Maria adında bir korsan gemi be galaxyland yer alıyor.

Royal Alberta Museum 

Royal Alberta Museum, eyaletin zengin tarihini keşfedebileceğiniz muhteşem eserler ile donatılmış. Özellikle dikkat çeken eserler arasında dev mamut fosilleri, eski dönemlere ait hayvan figürleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Ayrıca müzede Kızıldereli dönemine ait bazı eserleri de bulmanız mümkün.

Edmonton Valley Zoo

1959 senesinde açılmış olan Edmonton Valley Zoo parkında birçok hayvan türü mevcuttur. Özellikle Kanada ile özdeşleşmiş hayvanları bu parkta görebilirsiniz.

Fort Edmonton Park

Bu parkta Kanada’nın 1846-1929 yılları arasında ait yaşam şartlarına ait her şeyi bulabilirsiniz. O dönemdeki Kızıldereli eşyalarından çiftlik yaşantısına kadar birçok eşyayı bu parkta görebilirsiniz. Parkı gezerken kendinizi o dönemde yaşıyor gibi hissediyorsunuz

Telus World of Science Museum 

Bilim dalında çeşitli sergilerin yer aldığı Telus World of Science Museum, şehirde ziyaret edeceğiniz ilginç mekânlardan biridir. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’a gelen Bodys World sergisi bu müzede de yılın belli döneminde sergilenir. Son derece etkileyici olan bu sergide 200’ün üzerinde insan bedeni parçası yer alır. Ayrıca sergide birçok hayvan fosilinin de yer aldığını söyleyebiliriz.

Rutherford House

Rutherford House, 1911 yılında Kanada’da nam salmış politikacılardan olan Alexander Rutherford ve ailesinin oturduğu evdir. Mattie Üniversitesi yakınlarındaki ev 1973 yılından itibaren müzeye dönüştürülmüştür. Evde son derece ilginç eşyalar arasında gezerken Alberta’nın köklü tarihi ile ilgili de fikir edinebilirsiniz.

Edmonton’da Yapılacak Aktiviteler

Edmonton’a gitmişken buraya has ve eğlenceli çeşitli aktivitelerle gününüzü geçirebilirsiniz.

At Çiftliği Gezisi

Edmonton’daki at çiftliklerinde birçok farklı at çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Bu atlara binerek arkadaşlarınızla gezintiye çıkabilirsiniz. Kendinizi vahşi batı ortamında hissetmek istiyorsanız atlarla iç içe olacağınız bu ortamı ziyaret etmeniz gerekir.

Loise Gölü ve Şehir Parkları

Edmonton şehrinde tam 460 adet birbirinden güzel şehir parkı vardır. Şehirde kendinizi yeşillikler içinde, huzur dolu bir ortamda hissetmek istiyorsanız bu parklarda arzu ettiğinizi bulabilirsiniz. Parklar içerisinde yer alan Lake Loise (Loise Gölü) , şehir gezisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Old Spaghetti Factory Gezisi

Edmonton, kendine has bir mutfağa sahip değildir. Fakat ülkede genel anlamda o kadar çok kültürlü bir yapı vardır ki istediğiniz tadı mutlaka bulabilirsiniz. Burada bulunan Old Spaghetti Factory, adından da anlaşılacağı gibi eski bir makarna fabrikasıdır. Hem ortamı, hem de lezzetleri ile burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

Edmonton Festivalleri

Edmonton ile ilgili son tavsiyemiz bu şehirde yapılan festivallerdir. Özellikle yılın belli döneminde düzenlenen Taste of Edmonton festivalinde ülkedeki yemekleri tadabilir, özel Showları seyredebilirsiniz. Genellikle Temmuz ayında düzenlenen festival, eğlenceli dakikalar yaşamanız için çok güzel aktivitelerin olduğu bir süreçtir.

Ülkede dikkat çeken festivallerden biri de Edmonton Gay Pride festivalidir. Her yıl Haziran ayında düzenlenen festivale, adından da anlaşılacağı gibi gay ve lezbiyenler katılıyor.

Edmonton Alberta Gece Hayatı

Edmonton şehrinde çok fazla gece hayatı ile ilgili bir mekân bulunduğunu söyleyemeyiz. Bu kapsamda belli bir bütçe ayırarak giden insanlar, bu tür eğlence mekânları bulmakta zorlanırlar. Uzun süre şehirde kalmak isteyenler için bu bölge sıkıcı bir yer olabilir. Bunun yanında yeşillikler, göl ve sakin ortamlardan hoşlananlar için bu şehir muhteşem bir alternatif olabilir.

Edmonton’daki Üniversiteler

Edmonton, eğitimde ileri düzey bir şehirdir. Bu kapsamda şehirde bulunan olan meşhur üniversiteler aşağıda verilmiştir.

  • University of Alberta
  • Macewan University
  • Northern Alberta Institute of Technology
  • Concordia University Collage og ALberta
  • The King’s University Collage

Edmonton Dil Okulları

Edmonton Dil Okulları İngilizce dil eğitimi bakımından dünyada meşhur olan eğitim kurumlarındandır. Bu kapsamda şehrin en meşhur dil okulları aşağıda verilmiştir.

  1. English Training Center
  2. Metro Continuing Education
  3. New Hope ESL
  4. English in Enmonton
  5. Cultural Connections İnstute – The Learning Exchange

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no posts to show right now.