Ege Artık Mavi Değil

0
528

Kağıt üzerindeki sınırlar her gün yeni trajedilere sahne oluyor, görmek isteyenlere. Dünyanın büyük bir bölümü kendi güven sınırını tehdit edene dek yaşananlara sessiz kalmayı tercih ederken, bazıları da yalnızca uzaktan izlemekle yetiniyor.

İleriyi gördüğünü düşünenlerin yeni dünya düzeni kurgusuyla müdahalede bulunduğu Suriye’de kan, gözyaşı ve çatışma bitecek gibi görünmüyor. Bu olağanüstü şartlarda daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir gelecek arayan milyonlarca insan ülkesini terk etti.

Yalnızca 2015 yılında Avrupa’ya ulaşan Suriyeli mülteci sayısı 1 milyonu aşmış durumda. 2,5 milyon Suriyelinin Türkiye topraklarında şu ya da bu şekilde yaşadığı da ortada. Onca ötekileştirmeye, farklı anlam arayışına ve aşağılamaya rağmen olaylara insan gözüyle bakmayı başarabilsek her şey daha kolay olacak diye düşünüyorum.

Sakiz-Adasi-Siginmaci
Sakız Adası, Yunanistan

Hafta sonu tatilini değerlendirmek için gittiğimiz Yunanistan’ın Sakız (Chios) Adası’nın her köşesinde sığınmacı izlerine rastlamak fazlasıyla üzdü bizleri. Yazın cıvıl cıvıl olan plajlar, koylar ve birbirinden güzel sahillerin her biri turuncu renge bürünmüş.

Can yelekleri, lastik botlar, şambreller, ayakkabı, kıyafet ve yiyecek parçaları her adımda karşımıza çıktı. Adaya ulaşmayı başaranların Avrupa’ya adım atmış ve hala yaşıyor olmanın verdiği heyecanla, adanın içlerine kadar parça parça terk ettiği eşyaları ada belediyesi tarafından büyük konteynırlarda toplanmış.

Siginmaci-Sakiz-Adasi
Sakız Adası plajları can yelekleriyle dolu

Birilerinin hırsları uğruna ülkelerinden çoluk çocuk kaçmak zorunda bırakılan ve umut için tehlikeli bir yolculuğu göze alanların dramı küçük birer tepeye dönüşen turuncu can yeleği yığınlarında saklı.

Her sabah, bambaşka bir kıyıda 10’lu, 15’li, 20’li gruplarla Avrupa’ya geçme mücadelesi veren sığınmacılar birçoğumuz için hala görünmeyen, yok sayılan ya da ciddiye alınmayan basit bir olayın öznesi.

Suriyeli-Sakiz-Adasi

Hiçbir standardı olmayan can yeleği benzeri ölüm aygıtlarını pazarlayan, daha iyi bir hayat için ölümü göz alanları bile bile ölüme uğurlayıp, son paralarını gasp eden organizasyon sorumlusu kişiler ve dünyanın her gün daha da kötü bir yere dönüşmesini sağlayan siyasetçiler kadar sessiz kalmayı tercih edenler de sorumlu.

2015 boyunca göç yollarında 4 bini aşkın sığınmacının kaybolduğu ya da öldüğü, 816 bin sığınmacının Türkiye’den Yunanistan’a deniz yoluyla geçtiği düşünüldüğünde yaşananlar sadece sayısal bir veri olmaktan uzaklaşıyor. Her birimizin hayatı bu kadar değerliyken, Ege gerçekten artık mavi değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here