Ege’nin İki Yakası Ayvalık’ta Buluşuyor

0
689

Özenle korunmuş taş evleri, insana huzur veren temiz havası, zeytinyağının hayat verdiği onlarca çeşit mezesi, lezzetli deniz ürünleri, Cunda’sı, tostu ve muhteşem denizi ile Ayvalık, Ege’nin en güzel köşelerinden.

Yunanistan’ın Midilli adasının karşısında, Kuzey Ege’nin en güzel havasına sahip bir noktada, sayısı 20’yi aşan adayla birlikte, daracık sokakları, zengin mutfağı, 100 km’den fazla sahil şeridiyle benzersiz bir yer Ayvalık.

Eski-Ayvalik-Sokaklari
Eski Ayvalık Sokakları

Yüzyıllar boyunca kendine has kültürünü korumayı başaran şirin ilçe, mübadelenin etkisiyle Ege’nin iki yakasının izlerine hala tanık olunabilecek az sayıdaki yerden biri. Türkiye’de en çok tescilli yapıya sahip olan ilçe, stresten ve koşuşturmadan uzak gündelik hayatına davet ediyor insanları.

Sağlık ve uzun yaşamın sembolü olan zeytinyağının en kalitelisi, dünyanın en temiz havası derken insan huzur buluyor her adımda. İstanbul, Bursa, Ankara gibi şehirlere olan yakın konumuyla her fırsatta bir kaçış rotasına dönüşen Ayvalık, sanılanın aksine betona yenik düşmemiş.

Yazlıkçı ve tatilci akınına rağmen yüksek katlı binalarla etrafı sarılmayan ilçede, tarihi ve kültürel bilince sahip olan kesimin tüm bu birikime sahip çıkmasıyla birlikte eski yapılar bir bir ayağa kaldırılıyor.

Mahalle yaşamının devam ettiği eski Ayvalık mahallelerinde fırından çıkan sıcak ekmeğin kokusu, eski taş evlerin arasından süzülürken, kapısının önünü süpürgeyle temizleyen yaşlı teyzeler, oyun oynayıp koşuşturan çocuklar, çiçekleri ile konuşan amcalar ve güleryüzlü esnafla tadına doyum olmaz bir yolculuğa çıkmak mümkün.

Cunda-Ayvalik-Balikesir
Cunda, Balıkesir

Rüzgarlı Şehir: Ayvalık

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, başta dalış turizmi olmak üzere hayatın koşuşturmasından uzaklaşmak isteyenler için bire bir. Yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, yüzmek kısaca doğayla bütünleşmek isteyenler 20’den fazla adanın bulunduğu bu doğal koruma alanında buluşuyor.

Denizden karaya esen poyraz rüzgarının etkisiyle Rüzgarlı Şehir ismini alan ilçede bu rüzgar Ege Denizi’nin iyotu ile Kaz Dağları’nın oksijenini buluşturmuş. Buluşmanın en büyük etkisi ise zeytinin aroması olmuş. Ayvalık zeytinyağı da bu buluşmanın ortaya çıkardığı güzelliklerden.

Ayvalik-Sokaklari-Eski
Ayvalık

Ayvalık’ta Ne Yapılır?

Ayvalık’ın dar sokaklarında dolaşıp esnaf lokantalarına uğramak, müthiş zeytinyağlı yemeklerin tadına bakmak ilk öneriler arasında. Meşhur Ayvalık tostu olmazsa olmaz. Eski taş evlerin sarıp sarmaladığı sokaklarda restore edilmiş bu güzel yapılardan kapısı açık olanlara mutlaka uğrayın. Ev sahipliği konusunda bir an bile yüzünü asmayan Ayvalıklılar misafiri çok seviyor. Evlerin hikayesini dinleyin birer kahve, çay için karşılıklı.

İsmi zaman zaman Ayvalık’ın önüne geçen Cunda (Alibey) Adası’na uğrayın. Deniz motoru ile Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’ndan doğrudan denizden geçin adaya. Kara bağlantısını kullanmak isteyenler özel araç ve dolmuşla da geçebilir.

Cunda-Manzara-Kahve
Manzara Kahve, Cunda

Başlı başına bir dünya olan Cunda’da deniz keyfinden sonra, sayısı 150’yi aşan mezelerin tadına bakmak için herhangi bir mekana oturun. Taş Kahve’de limonata içip, adanın en güzel manzarasına sahip olan tepeye çıkıp değirmenden kuş bakışı çevreyi izleyin. Rahmi Koç Müzesi’ndeki zengin koleksiyona göz atıp, Uno Restoran’da pizza yemeyi unutmayın.

Girişimci sanat köyü Küçükköy (Yeniçarohori) Ayvalık’ın en güzel köşelerinden. Yeni bir Alaçatı’nın inşa edildiği köyde tam anlamıyla bir seferberlik var. Taş evler restore ediliyor, sanatçılar geleceği kurguluyor.

İsmini yeniçerilerden alan köy, Boşnakların yerleşmesiyle kültürel zenginliğin görülebildiği noktalardan birine dönüşmüş. Boşnak böreği ve ayran molası şart.

Ayvalik-Karadut-Suyu
Ayvalık Sokakları

Taş evlerde konaklayın

Ayvalık ve çevresi her bütçeye uygun konaklama seçeneğine sahip. Yoğun dönem dışında çok uygun fiyatlara konaklama şansınız bulunuyor. Merkezdeki İstanbul Pansiyon eski bir Rum evi, uygun fiyatlı konaklama için ilk akla gelen yerlerden.

Macaron Konağı, ismini bulunduğu mahallenin eski isminden alıyor. Mimar Serap Tuncay ve eşi Yavuz Bey’in emeği ile ayağa kaldırılan konağın etkileyici atmosferinin yanında bolca güler yüz, sohbet ve lezzetli atıştırmalıklar var.

Lüksten taviz vermeyenler için Murat Reis Ayvalık ideal. İsmini Murat Reis Koyu’ndan alan otel, özel tasarım plajı, birbirinden hoş restoranları ve memnuniyet derecesi ile ortalamanın çok üstünde.

Sıcakkanlı insanların yaşadığı Ayvalık, yalnızca bugünü değil yarını da düşünenlerin emeği ile hoş bir dönüşümün, değişimin adım adım izlenebildiği bir yer. Sokaklarına dalmadan, insanlarıyla sohbet edip, yemeklerini tatmadan Ayvalık’ın nasıl bir yer olduğunu hayal etmek çok da kolay değil.

Bu yazı Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi ‘KOSBİ Aktüel‘ dergisinde (Sayı:4 Eylül 2016) yayımlanmıştır. 

Önceki İçerikBatum Botanik Bahçesi
Sonraki İçerikÖlüdeniz’de Neler Yapılır?
A.Buğra Tokmakoğlu
Gözlem yapmayı, izlemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, şehirlerde insanların içine karışmayı seven biri. Eğitimli muhabir. Gördüklerini, hissettiklerini, deneyimlediklerini yazmaktan keyif alıyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz