Eğitim ve ulaşım sorunlarıyla Sason

Sason genelinde çeşmelerden akan su içilebilir ve birçok yerleşim yerine nazaran oldukça lezzetli. İşte bu suyun kaynağı olan Sevek Doğal Yaşam Alanı’na çocuklarla beraber pikniğe gidiyoruz.

TEGV etkinliklerine devam eden çocuklarla büyük bir kalabalık halinde elimizde karpuzumuz, dolmalarımız ile Sevek yollarında şarkılar söyleye söyleye ilerliyoruz.

Sason’un sıcak havasından bir nebze olsun kurtulduğumuz Sevek’te suyun çıktığı kaynaktan su içip, serinliyoruz.

Gerisi mi?

Şarkılar ve oyunlarla eğlencemiz devam ediyor. Genellikle hava almak ve serinlemek için Sasonlular bu alana gelip piknik yapıyorlarmış.

Piknik sırasında çocukları daha yakından tanıma fırsatımız oluyor. Hemen hemen tüm çocukların zihninde özenilen bir batı algısı oluşmuş. Benim İzmir’den, arkadaşımın Bursa’dan geldiğini duyan çocuklar direkt “siz zengin misiniz?” şeklinde soru yöneltince biraz garipsiyorum.

Babamın devlet memuru olduğunu duyanlar “aaa fakirlermiş!” diyerek şaşırıyor.

Dış dünyaya ulaşabildikleri tek araç olan televizyon onlara maalesef yanlış izlenimler kazandırıyor.

YENİBAHAR GAZETESİ

Kentlilik bilinci ve halkın duyarlılığı için en büyük gereksinimlerden biri olan gazete Allahtan Sason’da var. İlçenin tek yerel gazetesi Sason’da Yenibahar Metin Özmen’in çabaları ile kurulmuş. 31 Temmuz 2009 tarihinde 10.yılını kutlayan gazete haftalık yayın yapıyor. 7 yaşındaki çocuktan kahvedeki dedelerimize kadar herkes bu gazetenin çıktığı pazartesi gününü iple çekiyor ve gazetedeki ilanlara dek ilgili bir biçimde okuyor.

Bir yerel gazetenin bu ilçede yapabildiğinin tarifini yapabilmek oldukça zor.

Yerel gazeteler küçük yerleşim yerleri için oldukça önemli kuruluşlar.

Bizlerde “Gazetecilik Kulübü Etkinliği” yaptığımız çocuklarla toplanıp gazeteyi ve basım tesisini inceliyoruz. Gazete Sahibi Metin Özmen’in içten ilgisi ile mutlu olup, soracaklarımızı sorup gazeteden ayrılıyoruz.

Sason Belediyesi

BELEDİYE BAŞKANI MUZAFFER ARSLAN

Belediye Başkanının makamına çıkarak kendisi ile görüşüyoruz. Yerel seçimlerin üzerinden çok uzun bir süre geçmemesine rağmen belediye başkanı canla başla Sason için çalışıyor.

Uzun yıllar belediye içinde farklı kademelerde çalışan, belediyeye temizlik işçisi olarak başlayan Arslan son seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden belediye başkanı seçilmiş.

Bir önceki başkanında aynı partiden olduğunu öğrendiğimizde acaba aranızda bir sorun yaşandı mı diye soruyoruz.

Belediye başkanlığı adaylığı sürecinin belirsizlik ve sıkıntılı bir süreç olduğunu aktaran Arslan belediyeyi büyük bir borç yükü ile devraldığını ancak vatandaşa borcu anlatmak yerine hizmet yapmak istediğini vurgulayınca yüzümüz gülüyor.

“Ben” yerine “biz” diyebilen bir belediye başkanının tüm belediyelere özellikle büyükşehirlere örnek olması umuduyla…

Başkanın Sason için büyük planları var. Umarım bir an önce bir yerden başlayarak bu planlar gerçekleşir.

batman sason (119)

BÜROKRASİYİ KULLANAN SASON

Küçük yerlerdeki halkın bürokrasi bilincinin bu kadar yükseklerde olacağını tahmin edemezdim. Ancak neredeyse 100 kişiden 80’inin yeşil kart sahibi olduğu Sason’da; yeşil kartlılara işletme kurmaları karşılığında verilen devlet kredisinden benim ilk kez haberim oluyor. Devlet eliyle yapılacak tüm yardımların seceresini halk iyi çözmüş.

Her gün kaymakamlığa giderek yardım talebinde bulunan Sasonluların en az 7 çocuğu var.

Doğum kontrolü buraya pek uğramamış.

batman sason (138)

TANKLARIN KORUDUĞU EV

Saatlerin biraz ilerlemesi ile beraber serinleyen havada yürüyelim diyoruz. Bir de ne görelim iki adet tank bir binanın önünde bekliyorlar.

Meğer bu ev kaymakamın eviymiş. Kaymakam ile halk arasında nöbet tutan bu tanklara gülmeden edemiyorum. Kafalardaki engelleri kaldırmadan bu tankların oradan kalkması mümkün değil herhalde…

TÜM BÜROKRASİ KABILCEWZ’DE

Ailelerin vazgeçemediği tesis olan Kabilcewz’de otururken AK Parti ilçe başkanı Nejdet Taşdemir ile tanışıyoruz. “Hocam” şeklinde hitap ederek Sason’u bizlere anlatıyor.

Anlattıkları ve kendisi hakkında anlatılanlardan Sason için nice fedakârlıklar yaptığını anlıyoruz. Herkesin memleketi için emek vermesi güzel bir şey tabi.

İlçe emniyet amirinden, savcılara, hâkimlerden, askerlik şube başkanına dek herkes Kabilcewz’de zaman geçiriyor. Sason’daki devlet kurumlarının birçok yöneticisi ile burada sohbet etme imkânına kavuşuyoruz.

Sason için yapılacak çok şey var.

EĞİTİM SORUNU

Sason’un en büyük sorunu hiç kuşkusuz ulaşımla beraber eğitim. 2006 yılında ÖSS’yi kazanan sadece 3 öğrenci olmuş koca ilçeden.

Öğretmenlere oldukça değer veriliyor burada ancak öğretmenler bu değerin karşılığını tam anlamıyla verebiliyorlar mı tartışılır.

Öğretmenlerin genellikle rapor alıp uzun süre gelmediği ya da ilçeyi benimsemedikleri için çocuklarla kapsamlı bir biçimde ilgilenemediği söylenen Sason’da ilköğretim okullarında sınıf mevcutları 70 kişi civarındaymış. Durum böyle olunca öğretmenlerin çocuklarla ilgilenmesini kim bekleyebilir ki?

Eğitim alanında da yapılacak çok şey var Sason için!

CIMG4449

ULAŞIM

Sason’un tek ulaşım yolu Batman ile arasındaki karayolu. Her ne kadar Batman Çayı kıyısına bir karayolu inşaatı yapılıyor olsa da yolun hangi süreçte ne zaman biteceği pek kestirilemiyor. İki aracın yan yana geçemediği son derece kötü olan bu yol insanlar için tam bir eziyet kaynağı. Bir ilçe merkezi ile il merkezi arasında bu derece kötü şartlarda bir ulaşımın sürdürülmesi devletin ayıbıdır.

Sason ve Batman arasında ulaşımı sağlayan kooperatif 6 Lira karşılığında hizmet veriyor. Ancak bu ulaşımın en büyük sıkıntısı bu araçların hareket saatlerinin olmaması. 14 kişilik Ford Transitlerle hizmet verilen hatta 10 yolcu olmadan araç kalkmıyor. Durum böyle olunca aracın kalkmasının net bir saati olmazken siz bir dakika da bekleyebiliyorsunuz iki saatte. Bu düzensiz yapıda tüm ulaşım ağı cep telefonları ile her dakika cevap yetiştirmeye çalışan şoförlere kalıyor. Önce terminali arayarak hangi aracın kalkacağını ve şoförünü öğreniyorsunuz daha sonra da o şoförü arayarak kaç yolcusu olduğunu soruyorsunuz. Ona göre bir iletişim sağladıktan sonra şoför beklediğiniz yere yaklaştığında size çağrı atıyor sizde araca biniyorsunuz.

Ford’un Türkiye’de en çok para kazandığı yer neresi diye sorarsanız hiç düşünmeden Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi derim. Hemen hemen tüm yerleşim yerleri arasında ulaşım Ford Transitlerle yapılıyor.

Bu kötü ulaşım sistemi beni zorlayan en büyük sorun oldu. Ayrıca bindiğiniz araç güzergâh dışına çıkarak kâh bir un fabrikasına, kâh bir devlet hastanesine giderek yolcuların işlerini hallediyor. Adeta özel araç gibi kullanılarak diğer yolcuların zamanlarına saygı duyulmuyor. Bu bölgede çözülmesi gereken en büyük sorunun bu sistem olduğunu hala iddia ediyorum.

Sason’u az çok çözdüğüme inanıyorum, bilmiyorum bu yazıyı okuyan Sasonlular ne derler?

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like