İzmir‘de yaşayan biri olarak Assos’tan Kaş’a kadar, Türkiye’nin en kıymetli sahillerine en fazla 3-5 saat kadar uzağım. Bugüne kadar keşfettiğim, konakladığım, vakit geçirdiğim Ege’nin huzur kokan köylerinden en çok sevdiklerinizi bir araya getirdim. Fırsatını bulup Ege kıyılarına ve köylerine yerleşme hayali kuranlar okusun.

1Yeşilyurt, Ayvacık, Çanakkale

“ucuzucuyorum”
yeşilyurt ayvacık çanakkale

Yeşilyurt Köyü, son yıllarda İstanbullu akınına uğrayan Ege köylerinden. Taş evleri, hoş butik otelleri, tertemiz havası ile Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan köy, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu yakınlarında. Köyden Kente Teknoloji Müzesi’nin bulunduğu köy, estetik bir bakış açısıyla baştan aşağı restore ediliyor. Yeşilin eşlik ettiği bu muhteşem köye taş yapılara bakmak için bile gidilir.

31 YORUMLAR

 1. İsimlerini duyduğum halde bir türlü gidemediklerim de var, görüp hayran kaldıklarım da. Film yapımcıları da bu bakir köylerin peşinde. O yüzden seyahatlerinizde film çekimlerini izleme şansı da bulabilirsiniz. Ben özellikle Adatepe ve Ayvacık’ı merak ediyorum.

 2. İzmir’de yaşayıp da bu saklı cennetleri hala görememiş olmam yazınızı okuyunca biraz düşündürdü. Yeni yerler keşfetmek konusunda rehber olduğunuz için teşekkür ederim.

  • mümkünse çok kalabalık zamana denk getirmeyin gezinizi yoksa bizim gibi hiç keyif alamazsınız… Çünkü çok kalabalık oluyor insanlarla omuz omuza yürüdük biz resmen

  • Akyakaya, cumartesi pazar muğladan gelen çok olduğundan kalabalık oluyor, onun için hafta içi 4-5 günlüğüne gidip apart evlerde veya normal otellerde kalınıp tatilin tadı çıkarılabilir. denizi ılık, gece havası serin, klimaya bile temmuz ağustos aylarında gerek duyulmuyor, buraya giderseniz günübirlik tekne geziside harika bir ortam, ayrıca çadır kapı yapmak istiyorsanız onada imkan var

 3. Aslında ben Çanakkale Geyikli’yi çok merak ediyorum. Acaba anlatıldığı kadar güzel mi? İnşallah bu yaz gidicem oralara planlarımda var gitmek.

 4. Yine kuzey Ege’de Çamlıbel köyü, Tahtakuşlar köyü, Kızılkeçili köyü görülmeye değer köylerden bir kaçıdır. Gezilip görülmesini öneririm.

 5. Assos – Geyikli arasında keşfedilmeyi bekleyen el değmemiş köyler ve onların sahilde 3-5 tesisin yer aldığı yalıları muhteşem. Birde bonus olarak dağlardaki yörük köyleri. Buraları görmemiş olmanız muhtemel çünkü hala kimsenin bilmediği saklı cennetler.

 6. Akdenizin el değmemiş muhteşem denizi havası sakinliği insanlarının size kırk yıllık ahbabı gibi davranmaları 30km sahili ile doğal köylü pazarı ile sanayinin olmayışı diğer yerlere bakılarak evlerin ve yazlıkların uygun fiyatlarla denize sıfır yerler bulma imkânınız gürültüsü trafiği olmayan 10 ay deniz sezonu olan karettelerle deniz keyfi yosun yok koku yok istediğin kadar yüz hep denizin dibindeki kum tanelerini görebilirsiniz bu yer cennet gibi tüm insanların gelip görmesi gereken yer emekli insanlar için hayatın en ucuz ilçesi burası Mersi’nin Bozyazı ilçesi.

  • Mersin kızkalesi yanında akkum diye bir yer var tam aile plajı, denizi kumlu, yuka ve sıcak, apart evleri ve otelleri ucuz, yürüyerek kızkalesi 10 dakika gece gezilmesi harika

 7. Bu köylerin tamamına yakınını gördüm köylükten çıkmış zorlama taş binalarla sevimsiz bir rant yarışı var. Gidip gezilesi görülesi fakat yerleşik yaşama olanak tanımıyor o gördügünüz taş evlere yüzbinlerce euro isteniyor.

  • o dedikleri bölgede yaşayan biri olarak yorumunuza aynen katılıyorum.. yerden göğe kadar haklısınız. Buralara köy demek bile doğru değil. köy olmaktan çoktan çıkmış. Büyük şehirlerden gelen , parasının hesabını bile bilmeyen tuzu kuru insanlar restore etmek niyetiyle satın alıp, deli paralar harcayarak sözde taş ev ama gerçekte malikane şekline getirerek o köy dokusunu tamamen yağmalamışlardır. köyler köylükten çıkmış süper lüks rezidans haline gelmiştir.

 8. En önemli konulardan birisi, insanın ailesi ile güzel ortamlarda denize girmesi, bir hafta on gün gibi bir yaz tatilini neşe içerisinde ve doğal ortamda geçirmesidir. Rant olayını ben daha çok insan tarafından keşfedilmiş yerler için geçerli olduğunu düşünüyorum. Örneğin Kuşadası, Bodrum, Çeşme ve benzeri yerler rant açısından önemlidir ama ailenle zevk almadan bir tatil geçirirsin, çünkü kalabalık ve pahallılığı yüzünden tatilde dinleneceğin yerde yorulursun. Ben deniz sahillerimizin hepsini arabayla geçtim ama geçme ile gezme, kalma tatil yapma arasında çok fark var. Arabayla planladığımız bir yere giderken gittiğimiz yerden daha güzel olan ama bilmediğimiz bir çok cenneti kaçırıyoruz. Bu siteninde bu konuda çoğumuzu aydınlattığı görüşündeyim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz