Emeklilik Hayali Kuranlara Dört Mevsim Ege Notları

0
343

Erken yaşta emeklilik hayali kuranlar, Ege’ye yerleşip huzuru mavi sahillerde bulmak isteyenler için önerilerimiz sizlerle. Nerede yaşanır, neresi daha avantajlı, en ucuz yerleşim hangi bölgelerde merak ediyorsanız notlarımızı inceleyebilirsiniz.

Bozcaada Yazın Güzel Ama…

Birçok kişinin yazın tatilin en güzel anılarını biriktirdiği Bozcaada, Ege’ye yerleşmek isteyenlere kışın aşırı sakin bir yaşam vadediyor. Çanakkale soğuğu, haşin fırtınaları, kış sessizliği bazı kişileri cezbetse de, çoğunluğun “huzurlu sahil kasabası” hayaline ters düşüyor. Kombi ile ısınmaya alışan şehir insanı için “dile kolay” olan soğuk, adayı dört mevsim yaşamak için uygun bir alan olmaktan alıkoyuyor.

Öyle ki yaz günlerinde bile akşamları serin hava nedeniyle, erkek veya kadın spor tişört ile oturmak zaman zaman imkansız olabiliyor. Ayrıca kış aylarında feribot seferlerinin kış aylarında sık sık aksadığından da bahsetmek gerek. Yazın Bozcaada’nın serin sularının benzeri olmadığını biliyoruz, ancak kış için aynı rüya tablo söz konusu değil. Adada yerleşimin de sınırlı olduğunu ve kiralık ev bulmakta zorluk çekileceğini not düşebiliriz.

Kuşadası Emeklilik Hayatının Karşılığı

Hala uygun fiyatlı evler bulunabilen Kuşadası, Aydın’ın tatil bölgesi olarak biliniyor. Diğer Ege semtlerine göre daha fazla şehir görünümü çizen kent, ekonomik olarak dört mevsim yaşamaya kapı aralıyor. Yazın liman özelliği nedeniyle çok daha kalabalık olurken kış aylarında epey sakin ve sessiz görüldüğünden bahsetmemek olmaz.

En çok kiralık ev aranan semtler arasında sıralanan Kuşadası’nın yakın gelecekte daha yüksek fiyatlı evlere ev sahipliğini yapacağını tahmin etmek ve kalabalıklaşacağını düşünmek ise yanlış değil. Ancak bugün İzmir’e yakınlığı, ekonomik yaşam vadetmesi ve yaşam standartlarının yüksekliği ile puan topluyor.

Datça, Doğallık için Değer (mi?)

Datça, Muğla’da yaşam hayali kuranların Bodrum’un ardından en popüler lokasyonu oluyor. Yoğun talep nedeniyle ev kiralarındaki artış da sürüyor. Klima veya soba ile ısınılan, kışları soğuk ve yağışlı geçen bu doğa harikası yerde, sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı biliniyor.

Bölgeye yaşanan yoğun göç nedeniyle kiralık ev bulmak ise günümüzde neredeyse imkansız. Datça’nın yurt dışından gelenler için de ideal bir yerleşim yeri olduğunu bilmelisiniz. Nüfusun Türkiye ortalamasından çok daha fazlasını İngiliz vatandaşları oluşturuyor. Doğasının harika olduğu belirtilen bölgede hayat ise bir hayli pahalı görülüyor.

Bodrum Güzel Ama İstanbul Burada

Bodrum, Ege’ye yerleşeceklerin en gözde rotası olarak görülüyor. Ancak İstanbul’dan kaçanlar artık Bodrum’da tabir-i caizse doluya tutuluyor. Her köşesinde bir İstanbullu görebileceğiniz kent, kalabalığı ve pahalılığı ile can sıkıyor. Güzelliği dillere destan olan Bodrum sahilleri, yazın mükemmel tatilin karşılığı ancak söz konusu kış olduğunda eski evlerin rutubet sorunu baş gösteriyor.

Klima ile ısınma elektrik yükünü beraberinde getiriyor. Spor tişört ile dört mevsim gezebileceği zannedilen tatil yöresi, kışın ortalama 3 ay soğuğu iliklerinize kadar hissettiriyor. Bodrum’un yağmurlarının da meşhur olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ancak unutmamak gerek, İstanbul’da alışılan birçok lüks alışkanlığın Bodrum’da da devam ettirilebilmesi yaşayanlara büyük avantaj sağlıyor. Büyük marketlerin, telefonla eve servis getiren uygulamaların, yaygın taksi ağının varlığı Bodrum’u diğer kentlerden çok daha konforlu kılıyor. Ayrıca dört mevsim, yaşam Bodrum’da oldukça hareketli…

Seferihisar, Yeni Göç Merkezi

Ege’nin adeta yeni göç merkezi olan Seferihisar, Sığacık sahili ile rüya yerleşim yeri olarak anılıyor. Bölgedeki kentleşme nedeniyle yeni bina sayısının bir hayli çok olması, ev kiralarının da daha uygun bulunmasını beraberinde getiriyor. Ayrıca evlerde doğalgaz bulunduğunun da altı çiziliyor.

Dört mevsim yaşam için ekonomik bir alternatif sunan sakin kentin, eski “sessiz şehir” lakabını yakın zamanda kaybetmemesi umut ediliyor. Seferihisar merkezin sahili olmadığı da belirtiliyor. Yani kadın veya erkek deniz şortu ile evden çıkıp üç adım ileride denize girmek maalesef mümkün değil, Seferihisar merkezden sahile birkaç kilometre bile olsa yol gitmek gerekiyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz