Dünyada Yeni Yılın Coşkuyla Kutlandığı 5 Meydan

Yeni yıl kutlamaları, birçok şehir için yılın en hareketli ve en renkli eğlencesine tanık olmak anlamına geliyor. Geride kalan yılı uğurlamak, yeni gelen yılı sevinçle karşılamak için dünyada yeni yıl kutlamalarıyla öne çıkan şehirlerin meydanlarından daha güzel bir alternatif yok.

Dünyada yeni yılın coşkuyla kutlandığı meydanlar, yılbaşında kalabalıklar arasında olmak, muhteşem havai fişek gösterilerine tanıklık etmek ve sokak partilerinde coşmak için harika bir deneyim sunuyor. Dünyada yılbaşının coşkuyla kutlandığı 5 meydana birlikte bakalım.

Yeni Yılın Coşkuyla Kutlandığı 5 Meydan

1. Liman Köprüsü, Sidney

Avustralya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sidney, yeni yıla kar altında değil de, kavurucu güneş altında girmek isteyenler için muhteşem bir alternatif. Ve Sidney demek, havai fişek gösterisine doymak demek. Sidney Limanı’nda yapılan ve dünyanın birçok ülkesinde televizyonlardan canlı yayınlanan gösterilerde her yıl binlerce havai fişek kullanılıyor.

Sidney Liman Köprüsü üzerinde başlayan havai fişek gösterilerine, Opera House, limandaki binalar ve kentin çeşitli yerlerinden fırlatılan fişekler eşlik ediyor. Büyük kentler arasında yeni yıla ilk giren Sidney’deki kutlamaları her yıl yaklaşık 2 milyon kişi seyrediyor. Bu yılki kutlamalar için 55 izleme noktası belirlendi. Bu benzersiz gösteri için biraz uzaklara gitmeye değer galiba, ne dersiniz?

2. Şanzelize Caddesi, Paris

Champs-Elysees ya da Şanzelize Caddesi, adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından alıyor. Her daim turistlerin ilgisini çeken Şanzelize, özellikle yılbaşı akşamı, gerçekten büyülü bir cennete dönüşüyor. Cadde, yılbaşı öncesi bir gelin gibi süsleniyor. Champs-Elysees ve Eyfel Kulesi çevresindeki meydanlar, yılbaşı akşamı trafiğe kapatılıyor ve insanlarla dolmaya başlıyor.

İnsanlar hem her bir köşesinden farklı müzik seslerinin birbirine karıştığı sokağın, hem de ful çeken restoran ve kafelerdeki eğlencenin tadını çıkarıyor. Muhteşem havai fişek gösterilerinin yanı sıra, Eyfel Kulesi’ndeki farklı ışık oyunları yeni yılı burada karşılayanların keyfine keyif katıyor.

3. Times Meydanı, New York

Times Meydanı, yeni yılın şüphesiz en gözde meydanlarından. Havai fişek gösterileri nefes kesici. 1904 yılının yılbaşı akşamı, Times Meydanı’na ismini veren New York Times’ın meydandaki yeni binasına taşınmasının havai fişeklerle kutlanmasıyla bu gelenek başlamış ve her yıl görkemini artırarak sürüyor.

Havai fişek gösterilerinin yanı sıra geleneksel kristal topun indirilmesi de, milyonların büyük bir merakla beklediği anlardan. Yeni yıla geri sayımın başlamasıyla birlikte, meydandaki bir binanın tepesinden dev bir kristal top indiriliyor. Top inerken, uğurlanan yılın neonları sönüyor, yeni yılın neonları yanıyor. 2 bin 600’den fazla kristal üçgenle kaplı olan bu devasa top, 32 binden fazla ışıkla süsleniyor.

Buradaki eğlence, konserler ve konfeti gösterileriyle sabaha kadar sürüyor. 1 milyonu aşkın kişinin akın ettiği meydandaki güvenlik önlemleri çok sıkı. Bu nedenle gösterilerin tadını çıkarmak için erkenden alanda olmanızda fayda var.

 4. Kızıl Meydan, Moskova

Tarih boyunca gösterilere, geçit törenlerine ve mitinglere tanıklık eden Kızıl Meydan, Moskovalılar’ın yılbaşı gecesi akın ettiği bir alan. Karlar altındaki meydan, çam ağacı ve ışıklarla süslenirken, binlerce insan dondurucu soğuğa aldırmadan buradaki kutlamalara katılıyor.

Meydanda doyasıya eğlenenler, saatler gece yarısını gösterdiğinde, Kremlin Sarayı’ndaki saat kulesinin çanıyla yeni bir yıla giriyor. İddialı havai fişek gösterileri eğlencenin dozunu artırırken, yılbaşı coşkusu sabaha kadar sürüyor.

5. Trafalgar Meydanı, Londra

Adını, İngiliz donanmasının Fransız ve İspanyol donanmalarını yendiği savaştan alan Trafalgar Meydanı, sokak partisine doymak isteyenlerin akın ettiği bir alan. Londra, 300’ü aşkın dilin konuşulduğu çok kozmopolit bir kent. Yılbaşı akşamı bu kozmopolit yapı, dünyanın dört bir yanından gelenlerle daha da renkleniyor.

Her yıl dev bir yılbaşı ağacının kurulduğu Trafalgar Meydanı’ndaki kutlamalar, yeni yıla girildiği an doruk noktasına ulaşıyor. Çünkü burada herkes tanısın tanımasın birbirini öperek yeni yılı kutluyor. Londra’daki havai fişek gösterileri London Eye üzerinden yapılıyor. Bu gösterileri de kaçırmayayım diyorsanız, Thames Nehri çevresindeki alanlarda yerinizi alabilirsiniz.

Yurt dışında yeni yıl coşkusunu yaşamak eşsiz bir deneyim. Dünyanın farklı yerlerinden gelen birçok insanla aynı meydanda, yeni bir yıla adım atma deneyimi birçok insanın hayalini süslüyor. Bu hayali gerçekleştirmek için harekete geçmek gerekiyor.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also like