En Ucuz Uçak Bileti Fırsatlarını Kaçırma

0
148

Seyahat etme planı yapan kişiler için en masraflı aşama uçak bileti satın alma aşaması. Ucuz uçak bileti bulabilmek, seyahat edilecek yerde uygun bir konaklama yeri bulmak kadar önemli. Çünkü pahalı bir uçak bileti demek seyahat planlarının ertelenmesi ve tatil imkanlarının kısıtlanması demek.

Pegasus, herkes özgürce uçabilsin diye seyahat tutkunlarını harika uçak bileti kampanyalarıyla buluşturuyor. Peki, ekonomik bir uçuş gerçekleştirmek için nelere dikkat edilmeli? En ucuz uçak biletini satın almak için yılın hangi dönemlerinde uçuş yapılmalı? İşte tüm seyahat tutkunlarının merak ettiği sorular ve cevapları…

Uçak Biletleri Neden Pahalı?

Uçak biletlerinin pahalı olmasının birden fazla sebebi var. Özellikle tatil sezonunda satın alınan uçak biletleri daha pahalı oluyor. İnsanlar yaz mevsiminde kışa göre daha fazla seyahat ederler. Seyahat talebinin artmasıyla birlikte uçak biletlerinde de artış görülür. Yaz sezonunda uçak biletlerinin kışa nazaran daha pahalı olduğu görülür.

Kış mevsiminde uçak biletlerinin daha uygun fiyata satışa sunulmasının sebebi de havayollarının uçakları dolu olarak kaldırmayı istemeleridir. Uçakların tam kapasite kalkabilmesi için talebin fazla olması gerekir. Talep artışı da uçak bileti fiyatlarının ucuz olmasıyla sağlanır. Uçak bileti fiyatlarının pahalı olmasında, uçakların yakıt masrafları da önemli bir etkendir.

Günümüzde petrol fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, uçakların yakıt maliyetlerinin azımsanmayacak kadar fazla olduğu görülür. Havaalanının reklam harcamaları, personel giderleri, uçak bakım ve kiralama masrafları hesaba katılırsa, bütçenin kabarık olduğu daha iyi anlaşılır.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

– Ucuz uçak bileti satın almak isteyenler, bilet fiyatlarının düştüğü sezonları takip etmeli. Seyahat sezonunda uçmamaya özen göstermek, daha ekonomik bir uçuş gerçekleştirmek için en önemli kural. Özellikle yaz sezonunda uçuş planı yapmak daha maliyetli oluyor.

Resmi tatiller, yılbaşı ve bayramlar gibi özel günlerde uçak seyahatine olan talep arttığından, uçak bileti fiyatlarının da arttığı gözlemleniyor. Seyahat tarihleri esnek tutulur, herkesin seyahat etmeyi tercih etmediği sezonda uçuş planı yapılırsa, ucuz uçak bileti bulmak da kaçınılmaz olur.

– Arz talep dengesi, uçak bileti fiyatlarını artıran en önemli etken. Ara saatlerde yapılan uçak seyahatleri, sabah ve gece yapılan seyahatlere göre daha pahalıya mal olur. Ekonomik bir uçuş gerçekleştirmek isteyen kişilerin sabah ya da gece seyahat etmeleri isabet olur. İnsanlar uykusuz kalma gibi sebeplerden dolayı sabahın erken saatlerinde ya da gece geç vakitlerde uçmayı tercih etmezler. Bu da tercih edilmeyen saatlerin, rağbet gören uçuş saatlerine göre daha ucuz olduğu anlamına gelir.

– Seyahat edecek kişiler, rotalarında yapacakları küçük değişikliklerle uçuşlarını oldukça ekonomik fiyata gerçekleştirebilirler. Örneğin; uçuş başlangıç noktası olarak direkt bulunulan konumu değil, yakın başka havalimanlarını da yazarak uçak biletini bu şekilde aratmayı denemek gerekir ya da gidilecek olan rotaya en uygun uçak biletinin nereden olduğu sorgulanmalıdır.

Bu şekilde seyahat tutkunları, bulundukları konumdan, seyahat edecekleri konuma en tasarruflu şekilde ulaşım sağlamış olur. Bazen de aktarmalı olarak yapılan uçuşlar, direkt uçuşlara göre daha ekonomik olabiliyor. Bu seçenek de göz önünde bulundurulmalı…

– En çok seyahat edilen büyük şehirlerde birden fazla havalimanı bulmak mümkün. Düşük bütçeye sahip kimi havayolları, alternatif havalimanlarını tercih edebiliyor. Alternatif havalimanlarına uçuş yapmak diğerlerine göre daha ekonomik oluyor. Seyahat eden kişilerin gidecekleri konumda birden fazla havalimanı varsa, uçak bileti almadan önce muhakkak havalimanı seçeneklerini karşılaştırmaya dikkat etmeliler.

Pegasus e-bülten aboneliği ile en ucuz uçak bileti fırsatlarını kaçırma!

Misafirlerini kampanyalı uçak bileti fiyatlarından haberdar etmek için e-bülten aboneliği oluşturan Pegasus, tasarruflu uçuş gerçekleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezi oluyor! Bültene kayıt olmanız için sadece isim, soy isim ve e-posta adresiniz gerekiyor. E-bülten aboneliğiniz sağlandığında, kampanyalı tüm uçuşlardan haberdar oluyorsunuz. Pegasus ile özgürce uçuş yapmanın tam zamanı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz