En Ucuz Ülkeler

0
13923

Bütçe konusu seyahat planı yapanların planlarını şekillendiren en önemli konulardan biri. Konaklama, yeme-içme, ulaşım, müze girişleri ve aktiviteler derken seyahat edilen destinasyonu keşfetmek için atılan her adım dönüp dolaşıp bütçe yönetimine bağlanıyor.

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki grafiği Avrupa‘nın birçok ülkesinde seyahat planı yapanları karar kara düşündürürken, dünyada Türk Lirası’nın değerli olduğu yerler yok değil.

Türk Lirası’nın Değerli Olduğu Ülkeler

Türk Lirası ile yabancı ülkenin para birimini karşılaştırırken sıkça yapılan bir hata var. Yabancı ülke para birimi ile Türk Lirası’nı yan yana koyup 1 TL ile 1 değerden daha yüksek yabancı ülke parası alınabildiğinde Türk Lirası’nın o para biriminden daha değerli olduğu gibi bir yanlış sonuca varılıyor.

Ekim 2018’de 1 Türk Lirası ile 1.47 Norveç Kronu alınabiliyor. Bu değerlemeye hiçbir yorum yapmadan tepeden bakanlar Türk Lirası’nın Norveç Kronu’na göre daha değerli bir para birimi olduğunu söyleyebiliyor. Önemli olan değersel karşılaştırmadan ziyade alım gücü ve para biriminin günlük hayattaki karşılığı. Türkiye‘de 10 TL’ye kahve alabilirken, Norveç’te benzer kahveyi 45 TL’ye alıyor olmak hangi paranın ne kadar değerli olduğunu ve ülkeler arası alım gücünün farkını ortaya koyuyor.

Türk Lirası’nın tüm olumsuz performansına rağmen, paramızın değerli olduğu dünyanın en ucuz ülkeleri zor zamanlarda seyahat etmek isteyenler için kurtarıcı rolde. En ucuz ülkelerde Türk Lirası’nın değeri ve daha yüksek alım gücüne sahip bir ülkeden gelmenin rahatlığıyla seyahatin tadını çıkarmak gerek.

1. Ukrayna

En-Ucuz-Ulkeler-Ukrayna

Türk vatandaşlarının pasaportsuz kimlikle seyahat edebildiği ülkelerden Ukrayna, bir dönem Türk Lirası’nın en değerli olduğu, ucuz ülkelerden biriydi. Türk Lirası’ndaki değer kaybına rağmen Ukrayna hala ülkemize göre görece ucuz yerlerden. Ukrayna’daki yeme-içme, ulaşım, konaklama gibi maliyetler Türk Lirası ile karşılaştırıldığında hala ekonomik. Uygun bir bütçeyle Ukrayna’da iyi kalitede bir yerde konaklamak, yemek-içmek ve ülke içinde seyahat etmek mümkün.

1 TL = 4.99 Ukrayna Grivnası
Ukrayna’da yaşam maliyetleri yazısına göz atın.

2. Makedonya

En-Ucuz-Ulkeler-Makedonya

Balkanların kalbinde yer alan Makedonya, Türkiye’den 1.5 saatlik uçuş mesafesi ve uygun fiyatlı uçak bileti avantajıyla Avrupa’da seyahat için en iyi başlangıç noktalarından. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, Türk damak tadına uygun yeme-içme alternatifleri, Türklere olan olumlu bakış açısı ve vizesiz seyahat avantajı Makedonya’yı en çok tercih edilen yurt dışı ülkeler listesine sokuyor. Konaklama ve yeme-içme maliyetlerinin uygun fiyatlı olduğu ülkede kendinizi zengin hissedebilirsiniz.

1 TL = 9.47 Makedon Dinarı

3. Moldova

En-Ucuz-Ulkeler-Moldova

Doğu Avrupa’da Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkelerden olan Moldova, alım gücünün çok düşük olduğu, Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri. Bu durum ülkeyi keşfetmek isteyenler için birçok fırsat sunuyor. Konaklama başta olmak üzere ulaşım ve yeme-içme maliyetlerinin çok düşük olduğu ülke, ekonomik bir seyahat düşünenler için iyi bir seçenek

1 TL = 3 Moldova Leyi

4. Sırbistan

En-Ucuz-Ulkeler-Sirbistan

Türklerin Avrupa’da en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında bulunan Sırbistan, vizesiz seyahat imkanı nedeniyle öne çıkıyor. Uygun fiyatlı konaklama seçenekleri ve yeme-içme fiyatlarının düşük olması Sırbistan’ın tercih edilmesinde başlıca sebepler arasında. Sırbistan’a çok sayıda hava yolu şirketinin uçuşunun bulunması ulaşım maliyetlerini de düşürüyor.

1 TL = 18.33 Sırp Dinarı

5. Macaristan

En-Ucuz-Ulkeler-Macaristan

Orta Avrupa’nın en turistik destinasyonlarından Macaristan, Avrupa Birliği’nin Euro kullanmayan ülkelerinden. Birçok Avrupa ülkesine göre ekonomik sayılan Macaristan’da şehir merkezinde uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulunuyor. Ulaşım ve yeme-içme konusunda Avrupa ortalamasına yakın bir konumda olan Macaristan’ın en büyük avantajı Euro kullanılmıyor oluşu.

1 TL = 49.92 Macar Forinti

6. Çekya

En-Ucuz-Ulkeler-Cekya

Çekya, Avrupa’nın popüler turizm merkezlerinden biri. Özellikle başkent Prag, Avrupa seyahati yapmak isteyen birçok kişinin ziyaret etmek istediği şehirlerden. Çekya’da Euro kullanılmaması ülkeyi diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında görece ekonomik yapıyor. Turist akınının yoğun olduğu merkezi noktalar dışında uygun fiyatlı konaklama ve yeme-içme seçeneklerine ulaşma imkanı var.

1 TL = 3.99 Çek Korunası

7. Hindistan

En-Ucuz-Ulkeler-Hindistan

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Hindistan, gündelik yaşamda zengin fakir ayrımının en keskin olduğu yerlerden. Ülkedeki yaşam maliyetleri Türk Lirası ile karşılaştırıldığında ucuz kategorisinde. Ortalama konaklama, yeme-içme ve ulaşım maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda çok uygun fiyatlara Hindistan’ı keşfetmek, seyahat etmek kolay.

1 TL = 13.10 Hindistan Rupisi

8. Tayland

En-Ucuz-Ulkeler-Tayland

Güneydoğu Asya’da her yıl milyonlarca turist ağırlayan Tayland, günümüzden 5-6 yıl önce Türk ziyaretçiler için de tam anlamıyla bir cennetti. Kendinizi zengin hissedebileceğiniz ülkeler arasında yer alan Tayland, Türk Lirası’ndaki inanılmaz değer kaybının yanı sıra yoğun turist ilgisi nedeniyle fiyatların hızla tırmandığı bir ülkeye dönüşse de hala görece ekonomik. Çok sayıda ada, doğal güzellik, sokak lezzetleri ve tapınakları ile cezbedici bir ülke olan Tayland, her şeye rağmen keşfedilesi.

1 TL = 5.77 Tayland Bahtı

9. Filipinler

En-Ucuz-Ulkeler-Filipinler

Güneydoğu Asya ülkelerinden Filipinler sayısı 7 bin 500’e ulaşan ada ve adacığıyla bölgenin en turistik merkezlerinden. Farklı kültürlerin buluştuğu ülkenin dört bir yanında çok uygun fiyatlarla seyahat etmek mümkün. Türkiye’den uçuş maliyetlerini çıkardığınızda Filipinler yeme-içme, konaklama ve ülke içi ulaşım bütçesiyle ekonomik bir seyahat sunuyor.

1 TL = 9.54 Filipin Pesosu

10. Vietnam

En-Ucuz-Ulkeler-Vietnam

Son yıllarda alternatif rota arayışında olan seyahat severlerin akın ettiği Vietnam, dünyanın en fakir ülkelerinden. Artan turist talebine rağmen turistleri ağırlayacak gelişmiş bir alt yapının bulunmadığı ülke Türk vatandaşlarının ekonomik seyahat edebildiği, ucuz ülkeler kategorisinde. Konaklama ve yeme-içme maliyetleri çok uygun.

1 TL = 4.120 Vietnam Dongu

Dünyanın en ucuz ülkeleri, seyahat bütçesini denkleştirmekte sorun yaşayanlar ya da kendini seyahat sırasında sıkmadan rahat rahat harcama yapmak isteyenler için en ideal destinasyonlar. Türk Lirası’nın değerindeki tüm düşüşe rağmen hala paramızın değerli olduğu yerler olduğunu bilmek oldukça rahatlatıcı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz