Endonezya’da Görülmesi Gereken 10 Yer

1
5143

Güneydoğu Asya’nın popüler turizm destinasyonlarından olan Endonezya, yalnızca altı bin tanesinde insan yerleşimi bulunan 18 bin 330 adadan oluşuyor. Bu sayede dünyadaki en büyük takımada olarak da bilinen Endonezya’da 167 tane aktif volkan da var.

Yeni yerler keşfetmek isteyen balayı çiftlerinin ve gezginlerin gözdesi olan bu ülke, çılgın eğlencelerin yaşandığı gece hayatı, el değmemiş yerlere sahip tropik ormanları, tertemiz sulara sahip uçsuz bucaksız plajları ve bölgedeki zengin sualtı yaşamını gözler önüne seren dalış noktalarıyla göz kamaştırıyor.

Endonezya Turları

✔︎ Dünyanın en büyük takımada devleti olan Endonezya’da tatil yapmak isteyenleri doğanın armağanı Bali Adası, başkent Jakarta, sanatla yoğrulan Yogyakarta, rengarenk görüntüye sahip Flores ve çok daha fazla destinasyon bekliyor. Doğa ile iç içe vakit geçirirken aynı zamanda keyifli bir kültür-sanat yolculuğuna çıkmak için Endonezya turları paha biçilemez bir fırsat olarak nitelendirilebilir.

İşte bir ay boyunca vizesiz tatil yapabileceğiniz Endonezya’da düzenlenen farklı turlar:
📍 Endonezya Bali Turu
📍 Bali Ubud Turu
📍Jakarta Turu
📍 Tüm İstanbul çıkışlı Endonezya Turları için linke tıklayın

Endonezya’da Görülmesi Gereken 10 Yer

1. Bali

Bali‘de tropik iklim, yemyeşil pirinç tarlaları, dalış noktaları, sörf bölgelerine sahip büyüleyici plajlar ve volkanik yamaçlar ile doğal güzelliklerin yanına eşsiz Hindu kültürü de eklenince ortaya neredeyse kusursuz bir ada çıkıyor. Dost canlısı insanların yaşadığı bu ada, gece hayatının cıvıl cıvıl atmosferiyle de biliniyor.

2. Yogyakarta

Borobudur ve Prambanan gibi çok önemli tapınaklara olan yakınlığıyla bilinen Yoyakarta, 500 bin kişilik nüfusuyla Java Adası’ndaki en ünlü turizm noktalarından. Birçok turistik etkinliğe ve çok iyi alışveriş mekânlarına da sahip olan şehir, volkanik anlamda da ülkenin en aktif yerleşim yerlerinden. Bölgedeki son volkanik patlama, 2010 yılında yaşandı.

3. Komodo Ulusal Parkı

Rinca adası, Komodo Adası ve birkaç küçük adacığı da sınırları içine alan Komodo Ulusal Parkı, üç metre uzunluğa kadar ulaşabilen dev etoburlardan olan Komodo Ejderlerinin doğal yaşam alanı. Adanın her yerinde serbestçe gezen hayvanlar, genellikle insanlara zarar vermeseler de ziyaretçiler tecrübeli rehberlerinin yanında daha güvende oluyor. Komodo Ulusal parkı aynı zamanda dünyaca ünlü bir tüplü dalış merkezine de sahip.

4. Lombok Adası

kuzey bölümü devasa Gunung Rinjani volkanıyla kaplı olan Lombok Adası, muhteşem plajları ve volkanik manzaralarıyla Endonezya’nın en harika turistik yerlerinden. Volkanik bölgede trekking yapmak isteyen turistlerin en gözde adresleri arasında bulunan bu ada, ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek için oldukça ideal.

5. Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkı

Bromo Tengger Semeru Ulusal Parkı, yemyeşil antik volkanik krateri ve nefes kesen güzellikteki habitatıyla tüm dünyada bilinen bir yer. İsmini, Java’nın en yüksek dağı ve Endonezya’nın en aktif volkanı olan Semeru ve Bromo dağlarından alan bu bölgedeki nüfusu Tengger halkı oluşturuyor.

6. Bukit Lawang

Bukit Lawang, Gunun Leuser Ulusal Parkının güney tarafında, Medan’ın 90 kilometre kuzey batısında bulunuyor. Orangutanlar için 1973’de açılan bir rehabilitasyon merkezine de ev sahipliği yapan Bukit Lawang’taki bu merkez, orman katliamı ve yasa dışı avlanma sonucu sayıları azalan orangutanları korumak amacıyla kuruldu. Bukit Lawang’ta, orangutanları vahşi yaşamlarında görebilir ve ormanın derinliklerinde macera dolu bir yürüyüş yapabilirsiniz.

7. Torajaland

Güney Sulawesi’nde dağlık bir arazi olan Torajaland (Tana Toraja), Tongkonan adı verilen sivri uçlu ev çatılara sahip Toraja insanlarının da yaşam alanı. Torajalılar mimarisiyle ilgi uyandıran evlerinin yanı sıra ilgin cenaze ritüelleriyle de biliniyor. Bu bölgede biri öldükten sonra bedeni birkaç yıl boyunca gömülmeden saklanıyor. Günlerce süren bir cenaze merasiminden sonra ölü beden, bir ağaç kovuğuna ya da bir mağaraya gömülüyor. En büyük cenaze merasimleri, kuru mevsim olan temmuz ve ağustos aylarında yapılıyor ancak yıl boyunca bu merasimleri görmek mümkün.

8. Flores Adası

Flores Adası, Sumbawa’nın doğusunda ve Lembata’nın batısında bulunuyor. Hem doğal hem de kültürel açıdan görülebilecek birçok yeri olan adanın en meşhur yeri Kelimutu volkan kalderası. Bu kalderada bulunan üç göl, volkanik gazların etkisi ile değişen oksitlenme seviyesine göre farklı renklere bürünüyor. Flores ayrıca hızla büyüyen bir ekoturizm endüstrisine de sahip. Ziyaretçiler, geleneksel köyleri ziyaret edip, yerel halkın yanında konaklamanın yanı sıra kuş gözlemi ve dağ yürüyüşü gibi etkinliklere katılabiliyor.

9. Tanjung Puting Ulusal Parkı

Tanjung Puting Ulusal Parkı, Kalimantan bölgesinde ve Borneo Adası üzerinde bulunuyor. Park, ekoturizm açısından oldukça popüler bir yer. Burda yerel tur firmalarının vahşi yaşam alanlarına ve araştırma merkezlerine düzenlediği birkaç günlük turlara katılabilirsiniz. Bu vahşi yaşam turlarında makaklar, pitonlar, timsahlar, bulut benekli leoparlar, güneş ayıları ve orangutanları görebilirsiniz.

10. Raja Ampat

Yeni Gine Adası’nın kuzeybatı ucunda konumlanan Raja Ampat (Dört Kral), bin beş yüz ada ve adacıktan oluşan bir takımada. Deniz araştırmalarına göre Raja Ambat, sualtı yaşamı bakımından dünyanın en zengin yeri. Bu durum bölgeyi dünyanın en ünlü dalış noktalarından biri haline getiriyor.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz