Home Destinasyonlar Engelli Dostu 10 Seyahat Rotası

Engelli Dostu 10 Seyahat Rotası

0
2212

Yaklaşık yüzde 15’i engelli bireylerden oluşan dünyada, seyahat tutkusu ile yola çıkan engelli sayısı ise tahmin edilenin çok daha üzerinde. Dünyayı keşfetmek için engellerini yok sayarak yola çıkan bu maceraperest gezginler, kimi zaman en yakın arkadaşları ve aile bireylerinin desteğiyle seyahat edebiliyor.

Şehirlerin engellilere özel düzenlemelerinin yetersiz olması bu seyahatleri tam bir kabusa çevirebiliyor. Bazı şehirler ise engelli dostu düzenlemeleriyle seyahati kolaylaştırıyor.

Dünyada Engelli Dostu Olarak Bilinen Rotalar

Las Vegas, Nevada 

Ekonomisini turizm sayesinde canlandıran bir kumar ve eğlence şehri olan Las Vegas, herkesi kucaklayan yapısı ile konuklarına hareketli ve kalabalık bir dünya sunuyor. Bu şehre gelen engelli bireyler de eğlenceden yeme-içmeye kadar tüm alanlarda kendileri için uygun koşulların büyük ölçüde sağlanmış olduğunu görebiliyor.

Dublin, İrlanda

İrlanda’nın Dublin şehri, engellilerin yaşamını kolaylaştıran imkanlar konusunda oldukça ilerlemiş durumda. Şehir, pek çoğu engelli kullanımına uygun olarak yeniden düzenlenen sokakları ve kaldırımlarının yanı sıra, engelli dostlarına yardım eden iyi niyetli insanlarıyla da oldukça dikkat çekiyor.

Sonoma Valley, Kaliforniya 

Muhteşem tatlarıyla büyüleyen şarapları, dünya çapında ün kazanan Sonoma Valley, şarap imalathanelerine yapılan tadım turlarıyla da biliniyor. Bu turlar esnasında tekerlekli sandalye kullananlar da unutulmamış ve binalara engellilerin kullanımına uygun asansör ve rampalar da eklenmiş.

Montreal, Kanada 

Eğer yapacağınız seyahat sırasında Kanada‘yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, görülecek yerler listenize Montreal‘i de eklemeyi unutmayın. Montreal’deki turistik katedraller, botanik bahçeler ve sanat müzelerinde oluşturulan engelli yolları ile rampalar, engeli bulunan gezgin ve turistlerin seyahatini oldukça kolaylaştırıyor.

Sidney, Avustralya

Engelli dostu bir başka güzel şehir ise Sidney. Sadece yollar ve kaldırımlar değil, restoranlar, taksiler hatta feribotlar bile engelli yaşamı için oldukça donanımlı. Bu anlamda Sidney Opera Evi, Sidney Aquarium ve Taronga Hayvanat Bahçesi, şehirde erişimi en kolay noktalardan bazılarını oluşturuyor.

Rocky Dağı Ulusal Parkı, Colorado 

Dağ kelimesi bile ‘hadi canım oradan’ dedirtmeye yetiyor olabilir ama Colorado’daki Rocky Dağı Ulusal Parkı‘nda, kamp ya da yürüyüş yapmak isteyen engelli bireylerin erişebileceği bazı kestirme ve güzel noktalar bulunuyor. Muhteşem doğasıyla göz alan parka gelen engelli bireylere, görevli personel de yardımcı oluyor.

St. Simons Adası, ABD 

ABD’nin St. Simons Adası, tatile çıkmak isteyen engelliler için konforlu bir bölge. Bu etkileyici adanın plajı, tamamen sert kumlardan oluştuğu için tekerlekli sandalye ile giriş konusunda sorun yaşatmıyor. Ayrıca adada yaşayan yerel halk da, dükkanlarına gelen engelli dostlarına oldukça yardımcı ve sevecen davranıyor.

Disney World, Orlando, Florida 

Çocuk veya yetişkin fark etmeden pek çok kişinin en sevdiği seyahat adreslerinden biri olan Disney World, Orlando’nun önemli turistik noktaları arasında yer alıyor. Bu masal dünyası içerisinde eğlenceli zamanlar geçirmek isteyen engelli bireyler için de oldukça uygun şartlar oluşturmuş.

Stratford-upon-Avon, İngiltere, Birleşik Krallık

Eğer ‘Ben bir edebiyat sevdalısıyım ve Shakespeare benim göbek adım’ diyenlerdenseniz, Shakespeare’in doğum yeri olan Stratford-upon-Avon’a uğramadan bir seyahat planı yapmak olmaz. Engebesiz ve rampalı kaldırımları ile engellilerin yolculuğunu kolaylaştıran bu kasabada, seyahat ve edebiyatın tadına varın.

Seattle, Washington, ABD

Hiçbir engel ayırt etmeksizin rahatlıkla seyahat edilebilen bir yerleşim noktası olan Seattle, Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki engelli dostu şehirler arasında ilk sıralarda gösteriliyor. Yollarının yanı sıra toplu ulaşım ağındaki uygun koşullarla da dikkat çeken şehirde seyahat etmenin keyfe dönüştüğünü hissetmek mümkün.

Tüm engellere ve zor şartlara rağmen yeni yerler keşfetmenin o büyülü ışığından vazgeçemeyenler için evden çıkıp, yollara düşmenin tam zamanı!

Yorum Yok

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here