Erkekler Neden Küpe Takar?

0
1795

Havaalanı tarihi günlerinden birini yaşıyor. Herkeste bir koşuşturma. Havada dondurucu bir soğuk var. Bir yandan ısınma telaşındayım diğer yandan kapı önünde sigara içenlerin dumanından uzaklaşma… Tabi polis gelir mi endişesiyle uzaklaşamadığım arabayı da hesaba katmam lazım. Arabanın yanında bekliyorum. İçeride uğurlama merasimi bitince gelecek arkadaşımı.

Kapı önünde sigara içenler, polisler, güvenlik görevlileri, oradan oraya koşuşturan insanlar…

Gerçekten sürekli bir hareket var. Havayolu ulaşımı iyice cazip oldu haliyle…

Kupeli-Erkek

Ardı ardına duran arabalardan telaşla inmeye çalışan insanlar. Her biri bavullarıyla kapıya yöneliyorlar. Erkekler kemerlerini çıkartıyor, kadınlar takılarım kapıdan geçerken bir aksilik yaratır mı diye düşünüyor.

Yine arabaların birinden 3 yetişkin adam iniyor. Dış görünüş itibariyle koyu esmer tenli, siyah saçlı, gömlek, kravat, kumaş pantolon, kirli sakal, hafif doğulu, bakımlı, iş adamı görünümünde üçü de.

Yakıyorlar sigaralarını izlemeye koyuluyorlar çevreyi. Belli bir yere gidiyorlar. Bu içtikleri son sigaraları olacak yolculuktan önce.

Dumandan rahatsız olup birkaç adım öteye geçiyorum. O sırada içlerinden biri yaklaşıyor usulca yanıma. Ne olduğunu anlamaya çalışırken ben iyice sokuluyor biri.

– Pardon birader, bir şey sorabilir miyim?

– Tabi, sorabilirsiniz.

– Sen bu küpeyi neden takıyorsun?

Hafifçe afallayan ben soğukkanlılığımı bozmadan sakin tavırlarla düşünmeye çalışıyorum. Bu soru bana neden sorulmuş olabilir, adamın amacı nedir, ters bir şey söylersem bana saldırırlar mı, bir ton soru işareti beliriyor kafamda.

Daha sonradan sakin ve kararlı bir biçimde cevap vermenin en iyisi olacağını düşünüyorum.

– Hoşuma gittiği için takıyorum, zevk meselesi derler ya hani.

– Hımmm. (Gerçekten düşünür gibi bir ifade var yüzünde)

– Şimdi ben size neden kirli sakalınız var diye sorarsam ne cevap verirsiniz öyle bir şey yani.

– Anladım. Peki, sürekli mi takıyorsun, özel günlerde mi?

– Genellikle çıkartmıyorum.

– Kaç yıldır kulağında bu küpe, anlamı var mı?

– Ben sadece hoşuma gittiği için takıyorum, 4 yıldır da kulağımda. Bazı kişiler kendileri için özel anlam ifade ettiği için takabiliyorlar. Benim için farklı bir anlamı yok. Hoşuma gittiği için takıyorum sadece.

Hafif bir sessizliğin ardından birbirimizi anlamış ve iletişim kurabilmiş olmanın ferahlığı ile vedalaşıyoruz. “Sağol birader” diyor bana.

Hoşuma gidiyor bu içten soru cevap.

Havaalanında karmaşa sürüyor bir yandan…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here