Home Yunanistan Mikonos Eşcinsel Dostu Hoşgörü Adası Mikonos

Eşcinsel Dostu Hoşgörü Adası Mikonos

4
7023

Kayrak taşlı beyaz sokaklarında pelikanların dolaştığı, tarihi yel değirmenleri, lüks kafe ve restoranları, çılgın gece hayatı ve hoşgörü kültürü ile yaz aylarında tıklım tıklım olan Mikonos, Yunanistan‘ın en popüler adalarından. Eğlence yaşamı ve eşcinsel dostu yapısıyla, dünyanın dört bir yanından gelen LGBTİ bireylerin tatilini geçirdiği ada, diğer Yunan adaları ile karşılaştırıldığında bir hayli pahalı.

Yunanistan’ın Kiklad adalar topluluğunun üyelerinden Mikonos, zayıf bitki örtüsü ve kıraç görünümüne rağmen dünya jet sosyetesinin de tercihi. Çılgın plaj partileri, hareketli bar ve kulüpler adanın eğlenceli kimliğini yansıtıyor.

Mikonos-Yunanistan

Yalnızca yaz sezonunda kazandığı para ile tüm yılı geçiren ada halkı için turizm en önemli gelir kaynağı. II. Dünya Savaşı sırasında tüm Avrupa’yı etkisi altına alan kıtlık sırasında Mikonoslular aç ve susuz kalmış. Çevre adalardan yapılan yardımlarla o günleri atlatan bu eğlence ve tatil merkezi, 70’li yıllardan bu yana turizmde atılan adımlarla geleceğe güvenle bakıyor. Yunanistan’ın birçok adası gibi su sıkıntısı çeken Mikonos’a su, Atina’nın Pire Limanı’ndan tankerlerle getiriliyor.

Mikonos’ta eğlence kültürü

Dünyaca ünlü plajlara sahip olan adada bırakın denize girmeyi, denizi izlemek ve plajda vakit geçirmek dahi eğlenceli. Gün boyu gerçekleştirilen farklı aktivitelerle ziyaretçilerini memnun eden plajlarda eğlence gündüz başlayıp ertesi güne dek devam ediyor. Ege Denizi’nin maviliği bu eğlenceye ayrı bir tat katıyor.

Yalnızca 31 adet taksinin olduğu adada bulunması en zor şeylerden biri taksi. Ulaşım sorununu çözmenin en kolay yolu motosiklet kiralamak. Araba kiralamayı da deneyebilirsiniz anca yoğunluktan dolayı daracık cadde ve sokaklar çileye dönüşebiliyor.

Mykonos-Yunanistan

Limandan itibaren adanın hareketli sokaklarına giriş yapılıyor. Birbirinden güzel taverna, restoran ve kafeler yan yana. Her biri özenle dekore edilen mekanlarda fiyatlar da ortalamanın üzerinde. Mavi tahta sandalyeler ve beyaz badanalı binalar ise Yunan adalarının olmazsa olmazları arasında.

Geçim kaygısı duymayan varlıklı kesimin uğraş alanı dünyanın her yerinde olduğu gibi sanat. Hareketli sokaklarda küçük atölyeler ve konsept ürün satan hediyelik eşyacılar var. Genellikle fotoğraf çekimine izin vermeyen bu atölyeler insan zihninin nelere hayat verebildiğini kanıtlıyor.

Sokaklardaki etkileyici atmosferin korunması ve sürdürülebilirliği için yerel yönetim ciddi tedbirler almış. Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks bile tabela için izin çıkmayınca ada mimarisine uyum sağlamış.

Adanın en çok ziyaret edilen noktası olan yeldeğirmenleri günün her saati kalabalık. Elinde telefonları, fotoğraf makineleriyle fotoğraf çekme telaşında olan kalabalığın arasında yeldeğirmenleri ile uygun bir kare yakalamak oldukça zor.

Mikonos-Neden-Populer

Mikonos neden popüler

Mikonos’ta ne var, neden bu kadar popüler soruları sık sık soruluyor. Yunan adaları tatili düşünen birçok insanın ilk aklına gelen alternatifler arasında Mikonos, Santorini ile ilk sırada.

Mikonos’ta doğa, yeşil ve sakinlik yok. Adada yeldeğirmenleri, yılda iki kez badana yapılan beyaz evler, pahalı mekanlar ve bolca eğlence var. Eşcinsel konsept nedeniyle LGBTİ bireyleri rahat zaman geçirebiliyor. Bu konsept nedeniyle adaya dünya eşcinsellerinin başkenti yakıştırması bile yapılıyor. Kurtarılmış bölge de diyebiliriz aslında.

Eğlenmeyi seven, keyif yapmak isteyen, açık görüşlü, bütçesi el veren herkes Mikonos’un tadını çıkarmalı. Beklentiler farklıysa Mikonos, çok bir şey ifade etmeyebilir sizin için benden söylemesi.

4 Yorumlar

  1. Bu yaz tatil için nereye gitsem diye düşünürken keleme aldığınız Mikonos adasını inceledim. Rehber niteliğinde güzel bir yazı olmuş. Yaz tatilini bu sefer Mikonos adasında geçireceğim Nisanın 17’sine plan hazırladım. 3 arkadaşım bana gezide eşlik edecek hadi hayırlısı diyelim.

  2. Bu yaz tatil için nereye gitsem diye düşünürken keleme aldığınız Mikonos adasını inceledim. Rehber niteliğinde güzel bir yazı olmuş. Yaz tatilini bu sefer Mikonos adasında geçireceğim Nisanın 17’sine plan hazırladım. 3 arkadaşım bana gezide eşlik edecek hadi hayırlısı diyelim.

  3. Mykonos, Yunan Adaları arasında en sevdiklerimden. Gemi ile gittiğim için çok iyi gezememiştim. Bu yaz umarım tekrar görebilirim. Kalmak da istiyorum. Bence en az 2 gece konaklamak gerekir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here